زمان انتشار : ۱۱ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۳۰ | کد خبر : 485538 |

پاسخ مدیر روابط عمومی محیط زیست به نامه اعتراضی خبرنگاران/ سپنجی: برخی خبرنگاران در نشست های خبری به دنبال متشنج کردن فضا هستند

شفقنا رسانه– چند روز پیش جمعی از خبرنگاران در نامه‌ای به شورای اطلاع‌رسانی دولت، اعتراض خود را  نسبت به سیاست‌های سازمان حفاظت محیط زیست در قبال خبرنگاران اعلام کردند.نویسندگان این نامه برگزاری نشست‌های خبری گزینشی، تماس با مدیران رسانه‌ها برای حذف خبرنگاران منتقد را  بخشی از سیاست‌های روابط عمومی سازمان محیط زیست در دوره ریاست عیسی کلانتری بر سازمان محیط زیست دانستند. اما سیاست روابط عمومی سازمان محیط زیست در برخورد با خبرنگاران چه بوده که آن ها دست به نوشتن چنین نامه ای زدند؟ آیا حذف خبرنگاران منتقد این سازمان جز برنامه های آن خواهد بود؟

هیچ گونه تبعیضی در رابطه با خبرنگاران و رسانه ها وجود نداشته و ندارد

امیر عبدالرضا سپنجی مدیر روابط عمومی سازمان محیط زیست با بیان اینکه سیاست قطعی و مسلّم سازمان، احترام به افکار عمومی و رسانه ها، شفاف سازی و تعامل کامل با خبرنگاران بوده و خواهد بود، از برگزاری نشستی با مدیران رسانه ها و خبرنگاران به منظور شنیدن دغدغه های آنان خبر داد و در خصوص انگیزه اصلی نگارش نامه تعدادی از خبرنگاران در مورد عملکرد سازمان محیط زیست به شفقنا رسانه توضیح می دهد: این افراد برای حمایت از یک تا دو نفر از همکاران شان این نامه را امضا کرده اند. البته تعدادی از این امضا کنندگان، خبرنگار حوزه محیط زیست نیستند و حتی من را یک بار هم ندیده اند، برخی هم‌ که ادعا کرده اند، حذف شده اند یا به سازمان دعوت نمی شوند، بارها دعوت شده و خودشان تشریف نیاوردند. تمامی خبرنگاران، مورد احترام سازمان هستند و هیچ گونه تبعیضی در رابطه با خبرنگاران و رسانه ها وجود نداشته و ندارد. تنها در یک مورد و براساس پروتکل رسانه ای سازمان، از حضور یک خبرنگار آزاد در گروه پیام رسانی سازمان، عذرخواهی شد و ضمن تقدیر از فعالیت های ایشان، خواستیم که در صورت همکاری با رسانه های رسمی کشور، معرفی نامه ای مبنی بر این موضوع به روابط عمومی ارائه دهد.

او ادامه می دهد: این حق طبیعی رسانه ها و خبرنگاران است که پرسش ها و ابهامات خود را بپرسند و همه دستگاه های دولتی و غیر آن، نیز براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، موظف به پاسخگویی هستند. در کنار این موضوع، هر فرد یا خبرنگاری هم مختار است که با دیگری مصاحبه انجام بدهد یا ندهد. سازمان هم به این جمع بندی رسید که با خبرنگاری که در روزنامه دولت فعالیت می کند و علیه دولت و سازمان محیط زیست در سایر فضاهای رسانه ای مطلب می نویسد، مصاحبه نکند. از آن روزنامه خواستیم تا فرد دیگری را به صلاحدید خود برای مصاحبه با رئیس سازمان بفرستد. ما به هیچ وجه نخواستیم که رسانه ها خبرنگارشان را تغییر دهند. طبعاً سازمان محیط زیست و شخص من – که احتمالا با سابقه حدود سه دهه فعالیتم در رسانه ها و روابط عمومی ها و حدود چهارده سال، تدریس و پژوهش دانشگاهی در حوزه ارتباطات و رسانه آشنایی دارید- همیشه از جریان آزاد اطلاعات، رسانه ها و خبرنگاران حمایت کرده و خواهیم کرد.

کار روابط عمومی ها، پرونده سازی یا متهم کردن کسی نیست

سپنجی با اشاره به اینکه کار روابط عمومی ها، پرونده سازی یا متهم کردن کسی نیست و بیان ادعای پرونده سازی یا امثال آن، در مورد روابط عمومی سازمان محیط زیست، تهمت و کذب محض است، می گوید: ما ملتزم به اخلاق و قانون هستیم و هیچ فعالیت غیر قانونی در سازمان محیط زیست، انجام نمی شود. چون اگر چنین موضوعی وجود داشته باشد قبل از همه، نهادهای نظارتی متوجه می شوند و اعلام  می کنند. اظهارات و انتقادات منتقدان سازمان نیز تقریبا همیشه تکراری و به تفصیل و دفعات مختلف، پاسخ داده شده است. امیدواریم همان‌گونه که سازمان محیط زیست و روابط عمومی آن، در تلاش برای رعایت اخلاق و قانون است، منتقدان سازمان نیز این‌گونه باشند.

تعدادی از افراد امضا کننده، خبرنگار محیط زیست نیستند

این مدیر روابط عمومی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست سازمان محیط زیست حذف خبرنگاران منتقد است؟ می گوید: یکی از افتخارات ما این است که سازمان، میزبان تمامی خبرنگاران و رسانه های رسمی کشور است و همیشه تلاش می کنیم که با خبرنگاران محترمانه رفتار کرده و با آن ها تعامل کامل داشته باشیم. اما وقتی خبرنگاری مسائل و مشکلات کلان کشور را که حل بسیاری از آن ها در شرایط موجود از توان دولت و گاهی نظام هم خارج است، فردی می کند و در نشست های خبری، به دنبال متشنج کردن فضای گفتگو  و مفاهمه است، چه باید کرد؟ بارها پیش آمده که سایر خبرنگاران به ما اعتراض می کنند و می گویند چرا فردی که نظم جلسات را بر هم می زند و جنجال به پا می کند، دعوت می کنید. اما به هیچ وجه ورود خبرنگاری را به سازمان ممنوع نکرده ایم. طنز ماجرا هم این است که رسانه ها و خبرنگارانی را بارها به نشست ها و برنامه های خبری سازمان، دعوت کرده ایم که هیچگاه نیامده اند. تعدادی از افراد امضا کننده هم اصلا خبرنگار محیط زیست نیستند و حتی یک بار به سازمان نیامده و ما را ندیده اند، اما این نامه را امضا کرده اند.

او ادامه می دهد: مبنای کار خبری و رسانه ای، بیطرفی و واقع بینی است. می دانید که امسال، برای اولین بار سازمان حفاظت محیط زیست در مجموع شاخص های عمومی، به عنوان سازمان برتر کشوری در جشنواره شهید رجایی برگزیده شد. اما جالب است که برخی از رسانه ها و خبرنگاران طی امسال و سال قبل، حتی یک خبر مثبت یا خنثی در مورد سازمان محیط زیست منتشر نکرده اند و هر چه در خصوص سازمان نوشته اند، خبر مفی یا تخریب تلاش های کارکنان و مدیران خدوم و مظلوم سازمان بوده است. حتی رسانه های معاند و بیگانه نیز وقتی درباره موضوع محیط زیست، خبر یا تحلیل دارند به برخی عملکردهای مثبت سازمان اشاره می کنند. اما تعداد معدودی از رسانه های داخلی، حتی همین کار را هم انجام نمی دهند. این موضوع واقعا جای تامّل و افسوس دارد.

کاملا پذیرای نقدهای منصفانه هستیم

این مدیر روابط عمومی، توضیح می دهد: ما کاملا پذیرای نقدهای منصفانه هستیم. بعد از انتشار این نامه و تهمت هایی که به رییس سازمان و شخص من وارد شد، تا الان هیچ گونه شکایتی نکرده ایم و نخواهیم کرد. چون این سیاست دولت و سازمان محیط زیست است. می دانیم که خبرنگاران عزیز هم دغدغه ها و مشکلات فردی و سازمانی خود را دارند و همگی در یک کشتی نشسته ایم و سرباز ایران اسلامی هستیم. اما باید در رفتار و گفتار و نوشتارمان، انصاف و اخلاق فردی و رسانه ای را مراعات کنیم.

سپنجی درباره اینکه در آینده حاضر به همکاری با این خبرنگاران هستند یا نه؟ بیان می کند: طبعا افتخار همه ما مسئولان، رسانه ها و خبرنگاران خدمت به مردم ایران عزیز و محیط زیست کشور است و امیدوارم خداوند این توفیق را از ما سلب نکند.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here