زمان انتشار : ۱۱ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۲۹ | کد خبر : 485535 |

ویترین روزنامه ها/ آسیب شناسی به موقع «همدلی» از نفوذ ثروت در مناسک مذهبی/ نگاه مسئولانه «شهروند» به بلعیده شدن دست دختر «بلوچی» توسط «گاندو»/ صفحه آرایی نامناسب «ستاره صبح »در صفحه یک

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، گزارش میدانی خبرنگار روزنامه جام جم از مناطق زلزله زده و سیل زده کرمانشاه و لرستان از سوژه های خوب این روزنامه است که در تیتری عالی نوشت:«سقفم آرزوست…» روزنامه در گزارش خود توضیح داده که مردم این مناطق هنوز در رنج و سختی بسیاری زندگی می کنند و با گذشت مدت زیادی بعد از وقوع حادثه همچنان دنبال سقف و سرپناهی برای ادامه زندگیشان هستند. پیگیری موضوعات مدتی بعد از وقوع بحران یکی از وظایف مهم رسانه ها است و رسانه نباید پیگیری و گزارش هایش را محدود به زمان وقوع بحران کند.

آسیب شناسی نفوذ ثروت در مناسک مذهبی سوژه خوب روزنامه همدلی است که در تیتری عالی آن را «اشرافیت مذهبی» خواند  و در بخشی از متن توضیح داد: «این روزها که فشار اقتصادی کمر مردم را خم کرده و تبدیل به بحران لاینحل سیاسی-اجتماعی شده، جامعه مذهبی ایران نسلی از اشرافیت را تجربه می‌کند که زیر لوای دین قرارگرفته است. مراسم‌های لاکچری ماه محرم، مداح‌های که برای چند ساعت روضه امام حسین (ع) میلیون‌ها تومان به جیب می‌زنند، رانت‌خوارهای که پشت ریش و تسبیح پنهان‌شده و با اسم دین به دنبال منافع اقتصادی خود هستند، گوش دادن به روضه در ماشین آخرین‌مدل، تاسیس و ساخت حوزه‌های علمیه لاکچری، رونمایی از قرآن طلاکوب و … نمونه‌های از اشرافیت مذهبی است که با در اختیار گرفتن دین ضمن مشروعیت بخشی به خود، آفتی به نام بورژوازی مذهبی را شکل داده‌اند. در چند سال اخیر خوی کاخ‌نشینی و اشرافی گری در میان برخی از مسئولان و مذهبیانی که وجهه اجتماعی خود را با انتساب به مذهب کسب کرده‌اند آن‌چنان شیوع پیداکرده که منجر به خلق طبقه‌ای جدید تحت عنوان «اشرافیت مذهبی» شده است.»

روزنامه شهروند امروز صفحه جالبی بست. این روزنامه تیتر یک خود را به وضعیت جسمانی دختری در بلوچستان که دو ماه پیش توسط یک گاندو زخمی شد، اختصاص داد و در تیتری گیرا و عالی نوشت «حوا چپ دست می شود» پیگیری شهروند درباره زندگی یک انسان که در وضعیت بحرانی قرار دارد، نشان از نگاه مسئولانه روزنامه دارد که می تواند هشدار جدی هم به سازمان ها و مسئولان برای سیاست گذاری لازم در آن مناطق داشته باشند. در مقدمه این گزارش آمده «آخرین روزهای تیرماه بود که خبر حمله گاندو به «حوا» منتشر شد، حادثه تلخی که باعث شد این دختر ۱۰ ساله باقی عمرش را معلول باشد. گاندو دست راست حوا را بلعید. این بچه ۱۰ ساله تا چند قدمی مرگ رفت، اما به هر ترتیب نجات پیدا کرد. اقوامش او را زیر آب و میان آرواره های قدرتمند تمساح پوزه کوتاه بیرون کشیدند. بعد هم به درمانگاه و بیمارستان زاهدان اعزام شد. اما دیگر کار از کار گذشته بود.»

روزنامه ستاره صبح امروز صفحه خوبی نبست از انتخاب عکس یک آن گرفته تا انتخاب تیتر از معاون وزیر نفت که خسارت  ناشی از تعطیلی مدارس و ادارات را به دلیل آلودگی هوا  تشریح کرده و در تیتر نوشت: «میزان خسارت ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰» فارغ از اینکه مطلب، تولیدی این رسانه نیست و به نقل از خبرگزاری های دیگر به بیان صحبت های علیرضا صادق آبادی پرداخته، این نوع تیتر نویسی دارای اشکال است و بهتر بود برای سهولت در خواندن اعدادی که بیش از سه صفر در آن ها به کار رفته، به صورت ترکیبی از عدد و حروف و یا کاملا به صورت حروفی نوشته می شد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here