زمان انتشار : ۱۰ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۵۳ | کد خبر : 485486 |

ویترین روزنامه ها/ واژه گزینی عالی «ایران» به درگذشت «مهدی شادمانی»/ آمار تکان دهنده «آرمان ملی» از سقط جنین پنهانی در کشور

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، مهدی شادمانی؛ خبرنگار باتجربه ورزشی، پس از حدود سه سال مبارزه امیدوارانه با سرطان، روز گذشته دار فانی را وداع گفت. فوت این خبرنگار، جامعه مطبوعاتی را در ماتم فرو برد به طوری که خیلی از خبرنگاران در توییتر و شبکه های اجتماعی ابراز ناراحتی کردند و از صبر و امید به زندگی شادمانی نوشتند. امروز هم برخی از روزنامه ها یکی از مطالب صفحه اول خود را به فوت این خبرنگار اختصاص دادند. روزنامه ایران در یکی از مطالب خود از پر کشیدن این خبرنگار پرامید به آسمان خبر داد و در تیتری عالی نوشت: «رنجوری و گنجوری».

 

 آفتاب یزد هم عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و در تیتر نوشت: «خداحافظ گلادیاتور امید». روزنامه جام جم هم با اشاره به اینکه مهدی شادمانی، خبرنگاری بود که به همه درس امید داد در تیتر از «راه و رسم شادمان رفتن…» نوشت.

روزنامه شهروند هم شادمانی را روزنامه نگاری خواند که روبان سیاه هنوز به عکسش نمی آمد و از «گزارش یک سوگ» نوشت.

روزنامه صبح نو هم با اشاره به اینکه این خبرنگار در آغاز محرم فوت کرده است در تیتر نوشت: «بنده خوب خدا، میهمان سفره ارباب» شد.  همچنین روزنامه همشهری هم به صورت ویژه به این مسئله پرداخت و ضمن آوردن گفتارهایی از پژمان راهبر، ابراهیم افشار، احسان رضایی و… از «زندگی دوباره شادمانی» نوشت. تاکید این روزنامه ها به امید بالای این روزنامه نگار در تیتر و خنده هایش در عکس از نکات مشترکشان بود.

روزنامه آرمان ملی سوژه مهم و متفاوتی را به صفحه اول آورد و در تیتر خوبی از «آمار تکان دهنده سقط جنین پنهانی» نوشت. روزنامه در روتیتر از این پدیده به عنوان «بازار زیرزمینی سقط جنین» یاد کرد و برای نشان دادن عمق فاجعه این پدیده به گزارش‌های وزارت بهداشت در این رابطه اشاره کرد و توضیح داد که «در سال ۸۵ پزشکی قانونی اعلام کرد حدود سه‌هزار مورد در کل کشور از این سازمان مجوز سقط جنین دریافت کردند. سال ۹۲، که وزارت بهداشت آمار سقط جنین را ۲۵۰‌هزار جنین در سال اعلام کرد، نشان از کشته شدن ۷۰۰ موجود زنده را در روز می‌داد. سال ۹۴ این آمار حدود ده‌هزار مورد اعلام شد و در سال ۹۵ در تهران ۲‌هزار و ۷۱ تقاضای دریافت مجوز سقط جنین به ثبت رسید. استان خراسان رضوی با یک‌هزار و ۱۵۴ تقاضا و خوزستان با یک‌هزار و ۹۰ تقاضا در ردیف دوم و سوم قرار دارند. استان‌های سمنان، ایلام و خراسان جنوبی با ۱۰۰ تا ۱۲۰ مورد تقاضا کمترین متقاضیان مجوز سقط جنین در سال گذشته را داشته‌اند. در سال ۹۶، دکتر محمدباقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت اعلام کرد: سالانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰‌هزار سقط جنین غیرقانونی در کشور گزارش می‌شود، یعنی هر روز‌ هزار جنین در کشور کشته می‌شود و تنها حدود ده مورد آن قانونی است. علاوه بر این بازار قاچاق داروهای سقط جنین تاجایی گرم شده که هم اکنون بازار ناصرخسرو تبدیل به جولانگاه این دارو ها شده است، محلی که نسخه های برخی همکاران را برای سقط از طریق دارو به این بازار می‌کشد، از سوی دیگر مطب‌های خانگی که به‌صورت زیرزمینی این کار غیرانسانی را انجام می‌دهند، هنوز در کوچه‌ها و خانه‌ها وجود دارد و این‌ها سلامت جامعه را تهدید می‌کنند.»

پرداختن به چنین موضوعی در روزنامه از ابعاد مختلف و از نگاه کارشناسان نقطه عطفی در کارکرد مثبت یک روزنامه در آگاهی رسانی و اطلاع دادن از پدیده ای است که به اذعان روزنامه قربانیان آن از کشته شدگان تصادفات جاده ای بیشتر است. هم چنین عنوان کردن آن به عنوان یک بازار نیز از سوی روزنامه نشان از وسعت فاجعه دارد که در قبال گرفتن پول  از یکسو و از سوی دیگر حاملگی ناخواسته به عنوان دلیل عمده، فقر، مشکلات اقتصادی، عدم توانایی پرداخت هزینه نگهداری و تربیت فرزند و مشکلات مرتبط با زناشویی مانند طلاق، اعتیاد و …  باعث شده،  به راحتی نفس انسانی متولد نشده در ابتدای راه گرفته شود. عمق فاجعه آنجاست که این امر سلامت بازماندگان را نیز تا سال‌ها یا حتی آخر عمر تحت شعاع قرار می دهد.

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here