زمان انتشار : ۹ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۴ | کد خبر : 485436 |

ویترین روزنامه ها/ انتقاد جدی«فرهیختگان» به علل بی موقع آلودگی هوا/هم آوایی خوب «جام جم» در تیتریک/ نگاه کارشناسانه «رسالت» به پدیده مهاجرت آقازاده ها

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «آلودگی هوا در تابستان، شهرداری و محیط زیست در خواب زمستانی» از مطالب انتقادی و خوب امروز فرهیختگان درباره علل بی موقع آلودگی هوا است که متوجه سازمان محیط زیست و شهرداری تهران می باشد. نویسنده در ابتدای این گزارش با آمارهایی از وضعیت آلاینده ها اذعان می کند سیاست هایی به کار برده شده توسط مدیران تا به امروز، تاثیری در کیفیت هوای تهران نداشته است. یکی از بخش های مهم این گزارش، سهم وسایل نقلیه فرسوده و سهم منابع متحرک در تولید آلاینده در تهران است که نشان از وجود سیاست های جدی برای آن کاهش آن هاست. محمد درویش فعال محیط‌زیست و مدیر سابق مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت از محیط‌زیست در گفت‌وگو با «فرهیختگان» گفت: «مهم‌ترین نکته این است که اتفاقا کسی که بیش از همه باید پاسخگو باشد سازمان حفاظت از محیط‌زیست است. این سازمان به جای اینکه مسئولیت این ماجرا را برعهده بگیرد توپ را در زمین دیگران می‌اندازد و این از نظر اخلاقی و حرفه‌ای غم‌انگیز است. سازمان حفاظت از محیط‌زیست خودش باید جلودار تغییر مبلمان‌شهری از خودرومحوری به زیست‌محوری باشد و باید قوانینی را وضع بکند و به دولت و مجلس و… پیشنهاد بدهد تا ‌انگیزه‌ای ایجاد کند که تغییر مبلمان با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.» روزنامه در بخشی دیگر پیشنهاد هایی چون بهبود وضعیت حمل‌ونقل عمومی و گسترش آن (از مترو و اتوبوس گرفته تا تاکسی‌های سالم و حذف فرسوده‌ها)، رشد وسایل حمل‌ونقل پاک اعم از دوچرخه، موتورهای برقی و ماشین‌های هیبریدی، بهبود وسایل حمل‌ونقل و نصب فیلتر دوده و کاتالیست‌ها، درختکاری و افزایش فضای سبز، اجرای طرح‌های مناسب و کارآمد ترافیکی، خروج صنایع آلاینده از محدوده شهری و… را برای کنترل آلودگی هوا در کلانشهر ها ارائه داده است.

این روزها صحبت از افزایش سرسام آور قیمت اجاره بها و مسکن از سوژه های اصلی رسانه هاست. روزنامه هفت صبح در یکی از مطالب فرعی خود مروری بر رهن و اجاره مغازه ها داشته و در تیتر صریح و خوبی نوشت:«۳۰۰ میلیون اجاره فقط برای یک ماه». گاهی نوشتن اعداد و ارقام برای سوژه های روز، می تواند در جذب خواننده بسیار تاثیر گذار باشد.

روزنامه جام جم مدتی است با بهره گیری از جناس در ادبیات خود به تیتر یک ها موسیقی خاصی می بخشد و این اقدام روزنامه در ترکیب واژه ها می تواند مخاطب را دنبال خود بکشاند. امروز هم در تیتر یک با گزارشی از چالش ها و مشکلات اجرای ناقص طرح سامانه کارت هوشمند سوخت، در تیتر هم آوایی عنوان کرد:«سختگیری در سوختگیری».

رسالت سوژه خوبی به عکس و تیتر یک آورد و در گزارشی به بررسی پدیده مهاجرت آقازاده ها پرداخت و در تیتری عالی نوشت: «خارج نشینی به فضل پدر». روزنامه در این گزارش سعی کرد با کارشناسان درباره این پدیده صحبت کند و خلاصه ای از اظهاراتشان را به صفحه اول بیاورد. رضا روستا آزاد درباره این پدیده گفته بود :«ممکن است توسط آقازاده ها، اطلاعات محرمانه داخل به خارج کشور نشت پیدا کند.» ناصر ایمانی هم پیشنهاد داده بود که بهتر است «در صورت استفاده فرزندان مسئولان از رانت و فساد با آن ها مقابله کنیم.» اما عکسی که رسالت برای این موضوع انتخاب کرد حاصل ترکیب دو عکس نمادین از یک شخصیت با ریش و لباس مدل و بی ریش و با کراوات است. در پس زمینه هر کدام نیز سرمایه نمادین دیگری نمایش داده شده که هر دو به فضل پدر رسیدن به آن چه در جامعه ایرانی(زندگی لاکچری و مرفه) و چه در جامعه آرمانی (خارج از کشور) مهیاست.
این تصویر در هر دو صورت شکاف عمیق مسئولان و مردم را به زبان تصویری که یک زبان همگان فهم و جهانی است به بهترین نحو ممکن نشان داده است.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here