زمان انتشار : ۸ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۱۳ | کد خبر : 485400 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از مهدی شکیبایی؛ فعال عرصه رسانه ای

مهدی شکیبایی؛ فعال رسانه ای/ عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن خاطرات اصحاب رسانه از زمان ورود شان به عرصه خبر رسانی علاوه بر بازتابی از چالش ها و مسائل آنان در زمان خود، می تواند تجربه‌ای وزین برای نسل جدید خبرنگاران باشد تا از زوایای دیگری به کار رسانه ای نگاه کنند و آن را به کار بگیرند. این تجربه علاوه بر بهره گیری خبرنگاران، می تواند برای مدیران رسانه ای هم کاربرد داشته باشد تا با نگاهی به نقاط ضعف و قوت رسانه خود، در راستای اصلاح و  انتشار مطالب اثر گذار قدم بردارند.

این هفته شفقنا میزبان مهدی شکیبایی از فعالان رسانه ای بود. او کار رسانه ای خود را با کارهای پژوهشی درباره مسائل منطقه به ویژه موضوع فلسطین از سال ۷۷ شروع می کند. در واقع مسأله فلسطین باعث وروداش به عرصه رسانه می شود.

آنگونه که خودش روایت می کند در آن سال ها، ایرنا و واحد مرکزی خبر منبع اخبار بودند و این دو رسانه با تلکس اخبار خود را در اختیار مخاطبان قرار می دادند و در قبال آن، از مخاطب پول دریافت می کردند و همین باعث انحصار خبر در این دو رسانه بود.

این فعال رسانه ای با اشاره به تاسیس ایسنا به عنوان اولین تجربه رسانه ای غیر دولتی در ایران می گوید که با حضور ایسنا، این انحصار شکسته شد و مخاطبان بدون تلکس و پرداخت پول، اخبار را دریافت می کردند. بعد از این تجربه،  همه به این فکر افتادند که وارد این بستر و عرصه خبری شوند.

شکیبایی معتقد است که ایران پس از تحمل دوره جنگ تحمیلی و آغاز دوره بازسازی در کشور، طبیعی بود که همه علاقمند به بازسازی در بسیاری از مسائل و حوزه ها باشند. او تعریف می کند: با توجه به کارهای پژوهشی ام در این حوزه،  از همان زمان پیشنهاد تاسیس رسانه در این حوزه را دادیم. به همین خاطر از سال ۷۹ یک جمعیتی به نام «جمعیت دفاع از ملت فلسطین» تاسیس شد (که هنوز هم ریاست آن بر عهده دختر امام (ره) است) و منشا خیر در این حوزه بود. در آن زمان، تاسیس رسانه در این حوزه، نشان از دوراندیشی بود. در سال ۱۳۸۰ همزمان با مبعث پیامبر خبرگزاری به نام قدس(به عنوان دومین رسانه غیر دولتی و اولین رسانه تخصصی در ایران) را  تاسیس کردیم.

از سال ۱۳۸۰ این خبرگزاری با هدف نشر معارف فلسطین و  مساله جهان اسلام به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و مالایی فعالیت خود را آغاز کرد. شکیبایی در ابتدا به عنوان مترجم وارد خبرگزاری قدسنا می شود و بعد مسئولیت دبیری و سردبیری به او سپرده و در زمستان سال ۹۵ مدیر عامل این رسانه می شود. او معتقد  است در حال حاضر، رسانه هایی موفق هستند که تخصصی به مسائل نگاه می کنند.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here