زمان انتشار : ۷ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۰ | کد خبر : 485357 |

ویترین روزنامه ها/ واژه گزینی عالی «شهروند» در واکنش به شرایط زندگی یک منطقه در شرق تهران/ مسائل و دغدغه دستفروشان مترو در عکس یک «ابتکار» و «همشهری»/ صفحه آرایی نامناسب «کیهان»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه شهروند در یکی از مطالب فرعی خود روایتی خواندنی از شرایط زندگی دخترانِ کوچکِ محله ای آسیب دیده در شرق تهران و اتفاق های عجیبی که برایشان افتاده ، کار کرد و در تیتر خوبی که از رابطه هم نشینی واژگان متضاد بلاغی بهره گرفته، نوشت: «روزگار خاکستری دخترکان خاک سفید». توجه به مسائل اجتماعی در این روزنامه،  از دریچه ای متفاوت دنبال شده است. به طوری که همزمان روزنامه از چندین واژه برای عمق بخشی به ماجرای آسیب دختران کوچکِ محله ای در شرق تهران برای همراهی مخاطب با آن بهره گرفته است. خاکستری و سفید به خوبی در ابتدا و انتهای تیتر مخاطب را با اندوهی سرشار از غم و حسرت همراه خواهد کرد.

روز گذشته جمعی از دستفروشان با حضور در ایستگاه مترو امام خمینی (ره) به بیان دغدغه و مشکلات خود با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران پرداختند. روزنامه ابتکار و همشهری در اقدامی خوب گزارشی از این نشست را به عکس یک خود آوردند. روزنامه همشهری در تیتر عنوان کرد:«دستفروشی با رضایت مردم». روزنامه ابتکار تیتر بهتری کار کرد و با اشاره به نتیجه چنین نشست هایی نوشت:«گره کور دستفروشی زیرزمینی». ابتکار با پوشش این نشست در پایان گزارش خود، به مثبت بودن چنین جلسه هایی اشاره می کند اما یافتن راهکار برای حل مسئله دستفروشان را همچنان دشوار می داند. این روزنامه حل ریشه ای مسئله را در گروه حل مسائل کلان اقتصادی و اجتماعی همچون کاهش نرخ بیکاری، افزایش رشد اقتصادی، آموزش های مهارت و کارآفرینی می داند. در بخشی از این گزارش آمده «در حالی که سازوکارهای فرهنگی و آموزشی مترو – همچون ترویج خرید نکردن از دستفروشان، هشدار درباره کیفیت اجناس و … – هم جوابگوی مسئله نبوده است، دستفروشان بازار میلیونی قطارهای زیرزمینی را رها نخواهند کرد و تنها می‌توان به گونه‌ای ساماندهی فکر کرد که البته کنترل و نظارت آن هم کم هزینه نخواهد بود. به همین دلیل است که مسئله دستفروشان مترو، به گره کور و بن‌بستی بزرگ می‌ماند که حداقل فعلا، تنها در کلام می‌تواند امیدی برای گشوده شدن راهی برای خروج از آن داشت.»

روزنامه کیهان صفحه شلوغی بست. با توجه به اینکه شکل تیتر موجب تمرکز مخاطب بر روی موضوعی خاص می شود، و می تواند با حروف و صفحه آرایی مناسب، خواننده را جذاب کند،  اما کیهان با برجسته کردن تیتر دو مطلب و تیره بودن فونت آن ها، از جذابیت صفحه یک روزنامه خود کاسته و با آوردن حجم زیاد مطالب در زیر تیتر، موجب سردرگمی مخاطب شده است.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here