زمان انتشار : ۶ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۴۱ | کد خبر : 485319 |

ویترین روزنامه ها/ توجه «ایران» و «همشهری» به فرهنگ و نواهای اقوام ایرانی/ رنج معلولان به روایت«رسالت»/ گزارش«همدلی» از روزهای خاکی سیستان و بلوچستان

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان روز گذشته به کار خود پایان داد. روزنامه ایران و همشهری در اقدامی خوب گزارشی از این جشنواره بین المللی را به عکس یک خود آوردند. توجه به فرهنگ و نواهای اقوام ایرانی یکی از مهمترین ویژگی این دو گزارش است. روزنامه ایران با توصیف زیبایی از چگونگی برگزاری این جشنواره و حضور شرکت کنندگان داخلی و خارجی در تیتر خوب و کوتاهی با اشاره به برگزاری این جشنواره در یکی از پارک های مریوان، نوشت:«مریوان؛ شهر شانو». روزنامه ایران در گزارش جامع خود با اشاره به میهمان نوازی مردم مریوان توضیح داد« جشنواره که باشد، همه مردم شهر دست به کار می‌شوند. بعضی دست به کار ساخت و ساز تئاتر و تعدادی دیگر هم هستند که نمایشی اجرا نمی‌کنند. در کار تدارکات هم نیستند. اصلاً قرار نیست مسئولیتی در این جشنواره داشته باشند اما همراهی‌شان هیچ هم کم نیست. کافی است کنار خیابان بایستید و دستی تکان دهید یا نام یکی از همین پارک‌هایی را که نمایش‌ها در آن اجرا می‌شود، بر زبان آورید. کمتر پیش می‌آید که راننده‌ای ماشینش را برایتان متوقف نکند. تا این جای کار هیچ اتفاق عجیبی نیفتاده است. اما همین که به مقصد برسید و بخواهید کرایه را حساب کنید، آن وقت است که متوجه تفاوت عجیب این مردم می‌شوید. آنها از شما هیچ کرایه‌ای نمی‌گیرند چون میهمان جشنواره هستید. تازه آن زمان است که متوجه می‌شوید بسیاری از آنان اصلاً راننده تاکسی نیستند. آنها به رسم میهمان‌نوازی شما را به مقصد رسانده‌اند. در یک سفر کوتاه سه چهار روزه بارها با این موضوع رو به رو می‌شوید و هر بار یکی از این جمله‌ها را می‌شنوید که «شما میهمان ما هستید» یا «مهم این است که شما مردم را شاد می‌کنید» و شما با شگفتی درمی‌یابید که در این شهر که در نقطه مرزی است، که در این شهر که وضعیت اقتصادش مغشوش شده، که در این شهر که غم کولبرانش، دل‌ها را به درد می‌آورد، شادی مردم اتفاقاً خیلی مهم است! آنقدر مهم که هر کس دوست دارد سهمی کوچک در آن داشته باشد. این است تفاوت عجیب مریوان!» روزنامه همشهری عکس بسیار بهتری نسبت به روزنامه ایران از این جشنواره کار کرد و در تیتر نوشت:«خیابان های مریوان صحنه تئاتر».

یکی از موضوعاتی که امروز در میان روزنامه ها خودنمایی می کند انتشار تصویر سید محمد خاتمی در صفحه اول روزنامه اعتماد است که به نوعی از بازگشت سیدمحمد خاتمی به مطبوعات سخن می گویند. تا قبل از این تصویر، معمولا عکس هایی از او به صورت سایه و یا پشت به دوربین کار می شد. اما امروز روزنامه اعتماد تصویر واضحی از او را در عکس یک خود کار کرد و با گزارشی از دیدار اعضای فراکسیون امید با مجمع روحانیون مبارز عنوان کرد:«دفاع دیر هنگام از امید».

یکی از مطالب خواندنی رسالت توجه روزنامه به قشری است که معضلات و در دل هایشان کمتر در رسانه ها مورد توجه قرار گرفته است. رسالت در گفتگو با بهروز مروتی، مسئول کمپین حمایت از معلولان، علی‌اصغر عین‌القضات، مشاور سابق امور معلولان در شهرداری تهران و معصومه آقاپور علیشاهی، عضو فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی به بررسی مشکلات معلولیت و عدم رسیدگی مناسب دستگاه های متولی پرداخت و در تیتر از «رنج مضاعف معلولان» نوشت. آقاپور علیشاهی، در پاسخ به اینکه آیا فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی برنامه حمایتی از معلولان دارد، گفته بود: «مسلم است که تلاش ما در حمایت از این قشر است. اما به دلیل تحریم نفتی، اعتباری برای حمایت از معلولان نداریم. برای حمایت، اعتبار لازم است درحالی‌که هنوز بودجه ۲ هزارمیلیاردی سال ۹۸ برای حمایت از این قشر تحقق پیدا نکرده است.

«ایستاده در غبار» تیتر خوب روزنامه همدلی است و توضیح می دهد که «ایستاده در غبار فقط عنوان یک فیلم سینمایی نیست، بلکه می‌تواند حکایت این روزهای مردم سیستان و بلوچستان نیز باشد. این روزها اگر گذرتان به شرقی‌ترین استان کشور بیفتد با چشم خود خواهید دید که در آنجا همه چیز خاکستری است. طوفان شن مانند هیولایی خاکستری شهر را در آغوش گرفته و نفس‌ها را بند آورده، حتی خانه‌ها با آواری از شن و خاک که روی دوش‌شان چرک مرده شده است، فریاد سر داده و امید کمک دارند. طوفان و گرد و خاک در روزهای گذشته زندگی سیستانی‌ها را مختل کرده و آنان را از ابتدایی‌ترین حق که همان نفس کشیدن است، محروم کرده تا هر نفس آنان نه ممد حیات، بلکه مضر حیات باشد. بادهای موسمی یا همان بادهای ۱۲۰روزه سیستان که از اواخر اردیبهشت شروع می‌شوند و گاه تا مهرماه نیز ادامه دارند، دلیل روزهای خاکی این استان است. در روزهایی که طوفان شن مهمان ناخوانده سیستانی‌ها بود، بیشترین سرعت باد از ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت گذشت و کمترین شعاع دید نیز به ۴۰۰ متر رسید.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here