زمان انتشار : ۵ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۵ | کد خبر : 485254 |

ویترین روزنامه ها/ پرسش به موقع «آفتاب یزد»از دیدار احتمالی «ترامپ» با «روحانی»/ انتقاد جدی «رسالت» به احتمال مذاکره ایران با امریکا/ پیش بینی جامع «اعتماد» درباره رای آوردن دو وزیر پیشنهادی

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، بعد از سفر ناگهانی ظریف به فرانسه، مکرون در نشست خبری مشترک با ترامپ از احتمال ملاقات روسای جمهور ایران و آمریکا طی هفته های آینده خبر داد. روزنامه آفتاب یزد در واکنش به این دیدار احتمالی، تیتر و عکس یک خود را به روسای جمهور هر دو کشور اختصاص داد و در تیتری سوالی و خوب عنوان کرد:«روحانی با ترامپ دیدار می کند؟» مسئله مهمی که این روزها در صدر اخبار رسانه های داخلی و خارجی مطرح شده است. به همین خاطر روزنامه ها می توانند با تحلیل و تاثیرات این دیدار به فرصت ها و تهدیدهای آن اشاره کنند و به دولتمردان راهکارهایی را هم ارائه دهند. آفتاب یزد در زیر تیتر توضیح داد، ناظران می گویند اگر ایالات متحده به برجام بازگردد و تحریم های ظالمانه ملغی شود، ممکن است در جریان نشست سازمان ملل که احتمال می رود روحانی در آن نیز حضور داشته باشد، نرمشی در دیپلماسی صورت بگیرد.

رسالت گزارشی از خوش بینی نسبت به مذاکره دوباره با آمریکا کار کرد و در تیتری انتقادی که با عکس هماهنگی خوبی دارد، نوشت: «دلخوش به جمع های جبری». تیتر در کنار عکس انتخاب شده پیام گزارش روزنامه را به مخاطب می رساند. به عبارتی رسالت در تیتر و عکس یک خود رئیس جمهور را در حالتی بازنمایی کرده که از دو جهت مورد توجه است. از یکسو روحانی در برابر مذاکرات متواضع بوده و از سوی دیگر دلخوشی و رضایت او را از مذاکرات پیش رو با لبخند ترسیم کرده است. اما در مورد بخش دیگری از تصویر باید گفت مذاکره با ۱+۵ به رنگ خاکستری که تداعی گر سایه است، نشان از روسیاهی غرب در این مذاکره و بی اعتمادی به آن‌ها دارد. جالبتر اینکه ۱+۷ بعد از ان قرار گرفته که سایه را بیشتر تداعی کند. این تصویر سازی رسالت بدین معناست که عکس می خواهد بگوید اگرچه روحانی به نتیجه مذاکرات ۱+۷ خوش بین، ولی نتایج آن همانند مذاکرات ۱+۵ است. هم چنین مذاکرات پیش رو ۱+۷ مشخص شده با رنگ قرمز، می تواند تداعی کننده خط قرمز جمهوری اسلامی برای هر مذاکره پیش رو باشد.

با این حال سازندگی دیدگاه متفاوت تری دارد و عکس خوبی هم برای صفحه اول انتخاب کرد. به عبارتی طرح انتخاب شده با نشان دادن گروه جی۷ و تلاش ترامپ برای رسیدن به خواسته هایش، گویای این مطلب است که  راندن قایق خلاف جریان آب از سوی ترامپ فایده ای ندارد.

یکی از مطالب خوب امروز اعتماد مربوط به گزارشی درباره معرفی وزرای«آموزش و پرورش» و «میراث فرهنگی» است که در تیتر کوتاه و جالبی با اشاره به سوابق اجرایی آن ها نوشت:«آزمون کم تجربه ها». فارغ از این تیتر خوب، روزنامه به معرفی گزینه های پیشنهادی این دو وزارت خانه از سوی روحانی پرداخت و احتمال رای آوردن و نیاوردن آن ها را بر اساس شرایط کشور و رقبای آنان بررسی کرد. در این میان احتمال رای آوردن «علی اصغر مونسان» را برای سکان داری وزارت میراث فرهنگی قطعی ولی روزگار پیش رو برای محسن حاجی میرازیی گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش را پر غبار توصیف کرد.

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here