زمان انتشار : ۴ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۶ | کد خبر : 485237 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی جالب«خراسان» درباره دستمزدمحافظ های شخصی/ صفحه آرایی نامناسب فرهیختگان در صفحه یک/ جذاب نبودن تیتر و گزارش «سیاست روز» در عکس یک

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «چند می گیری بادیگاردم بشی؟» گزارش جالب روزنامه خراسان به تاسی از نام فیلم «چند می گیری گریه کنی» است که به بررسی دستمزدهای محافظ های شخصی برای حفاظت از چهره‌ها پرداخته است. روزنامه ضمن اشاره به این مسئله که عده ای این حرکت چهره ها را پز اجتماعی و عده ای هم مراقبت می دانند، نوشت:«در کشورهای غربی مثل آمریکا بادیگاردهای شخصی به ازای هر ساعت حدود ۱۰۰ دلار دستمزد می گیرند. در ایران اما کمی متفاوت است. در ایران بادیگاردها به صورت ساعتی، روزانه و ماهانه حقوق می گیرند. بادیگاردهایی که فقط اندام تنومند دارند ساعتی ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، روزانه ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان و ماهانه پنج میلیون تومان اما بادیگاردهای حرفه ای و دوره دیده معمولا ساعتی ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان، روزانه ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان و ماهانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دستمزد می گیرند.»

روزنامه فرهیختگان امروز صفحه خوبی نیست و با چینش نامناسب عکس ها، صفحه اول این روزنامه جذابیت خبری خود را از دست داد.  این روزنامه که تیتر و عکس یک خود را به سفر ناگهانی ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه هفت در فرانسه اختصاص داد با انتقاد از رایزنی های فرانسه برای کاهش تعهدات ایران در برنامه برجام و آغاز مذاکره ظریف با وزیر امور خارجه فرانسه نوشت:«امضای لودریان هم تضمین است؟» که این جمله کنایه ای به  صحبت های قبلی «سیدعباس عراقچی» معاون ظریف و رئیس ستاد پیگیری برجام در وزارت خارجه است که گفته بود «امضای کری تضمین است»؛ این جمله‌ را عراقچی در زمان ریاست جمهوری «باراک اوباما» در قبال تحریم‌هایی که کنگره این کشور علیه ایران تنظیم کرده بود و با امضای رئیس‌جمهور این کشور قانونی شد، بر زبان ها افتاد. روزنامه سعی کرد در این گزارش تلاش کشورهای اروپایی را برای گام سوم ایران در فرایند کاهش تعهدات برجامی ناکارآمد و بی فایده بداند.


روزنامه سازندگی هم این سفر ناگهانی را به صفحه یک آورد و در تیتر متفاوت و خلاقانه ای نوشت: «۱+۷» . سازندگی ضمن اشاره به اینکه سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است ایران با هیئت های کشورهای انگلیس، المان، فرانسه، ایتالیا، کانادا و ژاپن به جز امریکا گفتگو می کند، توضیح داد: «ناظران سیاسی این سفر را گام تازه ای در دیپلماسی ایران می دانند. گام تازه ای که محصول رایزنی فشرده روحانی- مکرون بود و می تواند یک پیروزی برای اروپا در برابر آمریکا محسوب شود.»

 

چند روزی می شود که بازداشت و تخلف دو نماینده مجلس در مافیای خودرو سوژه اصلی بسیاری از رسانه هاست. روزنامه سیاست روز هم عکس یک خود را به این خبر اختصاص داد و در تیتری معمولی و سوخته عنوان کرد:«ماجرای دو نماینده بازداشت شده چه بود؟» فارغ از محتوای متن، تیتر هیچ نکته تازه و جذابی برای مخاطبی که حدود یک هفته این خبر را می داند، ندارد و روزنامه ها در چنین مواقعی باید سعی کنند به دنبال واکاوی و ابعاد پنهان این دست خبرها بروند نه اینکه به گزارش اخبار و اطلاعات تکراری بسنده کنند.

 

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here