زمان انتشار : ۳ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۳ | کد خبر : 485190 |

ویترین روزنامه ها/ مبهم بودن تیتر یک «شرق» درباره حساب های قوه قضاییه/هم آوایی خوب«جام جم» در عکس یک/ انتقاد «رسالت» از سد سازی افغانستان بر روی رود «هیرمند»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، هفته گذشته مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد کنونی و از مسئولان قضایی سابق در برنامه دست خط شبکه پنج سیما درباره ماجرای ۶۳ حساب قوه قضاییه در دوران آملی لاریجانی صحبت کرد که با واکنش های زیادی روبرو شد و امروز هم به تیتر یک روزنامه شرق آمد. با توجه به اهمیت این سخنان، روزنامه تیتر مبهمی را انتخاب کرد و نوشت:«حساب ها تک امضایی بود» هر چند در رو تیتر به نقل کننده این خبر و موضوع اشاره شده، اما باید پیام تیتر اصلی بدون رو تیتر دارای معنی مستقل باشد و مخاطب با دیدن آن اصل مطلب را بفهمد. روزنامه می توانست به جنجال حساب های تک امضایی در زمان آملی لاریجانی در تیتر اشاره کند که صراحت و روشنی خبر معلوم می شد. شرق در بخشی از این گزارش توضیح داد « بختیاری درباره این حساب‌های مالی قوه قضائیه گفته: ۶٠ و خُرده‌ای حساب قوه قضائیه حالا به پنج حساب و سه امضا محدود شده است. آیت‌الله رئیسی هم در صحبت‌هایشان بیان کردند. همه این‌ها کاهش پیدا کرد، در‌حالی‌که قبلا حساب‌ها تک‌امضایی بود. دقیقش را نمی‌دانم، ولی فکر می‌کنم، تک امضایی بود».

روزنامه جام جم امروز صفحه خوبی بست و عکس یک خود را به مشکلات باغداران در فروش محصولات شان اختصاص داد و در تیتر هم آوایی عنوان کرد:«داغ باغ» و در زیر تیتر اشاره کرد، جولان دلالان در بازار میوه و خرید محصول از تولید کنندگان با قیمت نازل شرایط سختی را برای باغداران ایجاد کرده است. خلاقیت روزنامه در پیدا کردن چنین تیتری که با کمترین کلمات بیشترین مفهوم را به مخاطب می رساند، قابل تحسین است.

روزنامه رسالت گزارش خوبی از سد سازی افغانستان بر روی رود هیرمند و کاهش حق آبه ایران کار کرد و در تیتر جالب و انتقادی نوشت: «حق هامون مثل آب، خورده می شود». از ویژگی های خوب این گزارش مصاحبه با کارشناسان و مسئولان این حوزه است که باعث جامعیت این  گزارش شده است. تیتر با عکس هماهنگی خاصی دارد و نشان از وضعیت وخیم هامون و شرایط مردم آنجا دارد. علاوه بر آن در تیتر با ترکیب جالب واژه های ساده و بهره گرفتن از ضرب المثل ساده و روزمره ای مردمی (مثل آب خوردن) به حق آبه ایران از رود هامون اشاره دارد که به راحتی آب خوردن از سوی افغانستان نقض می شود. هم چنین با بکارگیری این ضرب المثل ساده نشان داده که دیپلماسی ایران در زمینه طلب حق آبه از همسایگانش از جمله افغانستان ضعیف بوده و همسایگانش بر خلاف معاهده ها و توافق های بین دو کشور حق آبه ایران را همانند آب خوردن نقض می کنند.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here