زمان انتشار : ۲ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۹ | کد خبر : 485115 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل جالب«فرهیختگان»درباره دلایل دیده شدن برنامه «عصر جدید»/ انتقاد خوب «همدلی» از بورسیه تا ادعای هیئت علمی شدن دانشجویان دولت «نهم و دهم»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روز پنج شنبه فینال فصل اول برنامه عصر جدید برگزار شد و برندگان دور اول آن با آرای مردمی برگزیده شدند. در این میان روزنامه هر کدام بر اساس موضع خود به بازتاب این برنامه در صفحه اول خود پرداختند. اما روزنامه فرهیختگان از بعدی دیگر به تحلیل اجتماعی و فرمی این برنامه پرداخت و در تیتری سوالی و خوب مطرح کرد«چرا عصر جدید را دیدیم؟» نویسنده در ابتدای این تحلیل، شرایط اجتماعی موثر در تحلیل «عصرجدید» را دسته بندی و سپس در هر مورد تناسب فرم این برنامه را با اقتضای اجتماعی ذکر کرد که خواندنی و جالب است. نویسنده در اشاره ای بسیار دقیق، «سرگرمی» را به عنوان سبد مصرف رسانه ای جامعه در نظر می گیرد که امروز در اولویت زیست جهان است و معتقد است که شکل های غیر سرگرمی رسانه ای که خصوصا مستقیم به دنبال آموزش یا تربیت هستند مثل شبکه افق از دور خارج می شوند و عصر جدیدها(دورهمی ها، خندوانه ها و…) در این بستر اجتماعی فرصت و امکان دیده شدن را دارند. در بخشی از این بررسی آمده«آیا هر برنامه رسانه‌ای سرگرمی‌ساز می‌تواند چنین نسبتی با مخاطب برقرار کند؟ البته پاسخ منفی است. اینجا ویژگی‌های فرمی و درون‌برنامه‌ای عصر جدید مهم است. اولین مساله، نوآوری در ایده سرگرمی است که در عصر جدید به ظهور رسیده است. تلنت‌شوها در دیگر نقاط جهان دارای سابقه هستند اما در ایران و در چارچوب تلویزیون ایده بی‌سابقه‌ای بوده است و همین مساله در تمایل مخاطب برای دیدن آن نقش درجه اولی دارد. مولفه دوم در فرم، اجرای موفق این ایده با لوازم آن است. برند مجری (احسان علیخانی)، صحنه و استیج باشکوه، پروداکشن متناسب، رقابت و تنش سنگین، استفاده از ارزش برخورد و کشمکش با داشتن هیات داوری، مشارکت دادن بینندگان و حاضران در نتیجه رقابت‌ها و ظهور سوژه‌های نامتعارف و نامنتظره و نادیده‌شده مثل همین پنج عضو فینالیست، جمع‌بودگی و استفاده از انرژی و احساسات حاضران و… ویژگی‌های فرمی هستند که تجربه عصر جدید را تجربه سرگرم‌کننده‌ای برای مخاطبان کرده است.»

«عصر جدید تلویزیون» تیتر عالی روزنامه خراسان است که در گزارشی به بیان ۶ نکته از فصل اول «عصر جدید» با عنوان های ؛ رکوردزنی در رأی‌گیری، دختر شنی با ۶.۵ میلیون رأی، یک پایان طولانی، هزینه‌ها و نتیجه‌ها و استعدادها پای کار آمدند، ممیزی با دست باز، پرداخت و در بخشی از متن نوشت: «حالا که فصل اول «عصر جدید» به پایان رسیده، باید این را گفت که این برنامه در زمان حدود شش ماه پخش، با سعه صدری کم‌سابقه از سوی مدیران سازمان صداوسیما مواجه شد که ظرفیت فراوان این شیوه برنامه‌سازی را بعد از سال‌ها آشکار کرد. برخی مواردی که در این برنامه به نمایش گذاشته شد، پیشتر امکان پخش نداشتند یا با محدودیت‌های فراوانی روی آنتن می‌رفتند. رد این مسئله به صحبت‌های علیخانی در نشست خبری «عصر جدید» و حتی برنامه پنج شنبه‌شب کشیده شد. پیشتر هم در همین صفحه درباره سعه صدر مدیران سازمان در برابر استعدادهای «عصر جدید» نوشتیم و آن را تحسین کردیم؛ اتفاقی که یکی از موارد پرابهام در اوایل پخش برنامه بود. هرچه بود، در نهایت به برکت «عصر جدید»، شاهد شکوفایی استعدادهای فراوانی بودیم که پیش از این در قاب تلویزیون جایی نداشتند.»

«هیات علمی آقازاده‌ها » تیتر عالی روزنامه همدلی است که در گزارش جالبی به بورسیه های سیاسی دانشگاه ها در سال های اخیر پرداخت و نوشت: «چند وقت است که داستان‌بورسیه‌ها مجددا سر زبان افتاده است. داستانی که نشان می‌دهد، بروز تخلفات گسترده در بورسیه دانشجویان مقطع دکترا در دولت های نهم و دهم قرار نیست به این سادگی دست از سر جامعه علمی کشور بردارد. چرا که بورسیه های زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد با معدل ۱۲ دکتری، خواهان آن هستند که استاد و عضو هیات علمی بهترین دانشگاههای کشور شوند. موضوعی که یک بار دیگر پرونده جنجالی بورسیه‌ها را از بایگانی خارج کرده و به سر زبان‌ها انداخته و باعث انفصال دو رئیس دانشگاه از سمت خود نیز شده است. آن گونه که در خبرها آمده است رئیس دانشگاه کاشان و تربیت مدرس به دلیل آنچه تخلف در به‌کارگیری دانشجویان بورسیه مطرح می‌شود، قربانی سهمیه‌ها شده‌اند. جالب است بدانیم یکی از طرفین دعوای دانشگاه تربیت مدرس دختر یکی از وزیران احمدی‌نژاد است.» روزنامه در زیر تیتر آن ها را بدهکارانی خواند که طلبکار شدند.

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here