زمان انتشار : ۲۸ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۰ | کد خبر : 484973 |

ویترین روزنامه ها/ خلاء نگاه تحقیقی«جوان» در انتقاد به عملکرد شوراها/ تیتر جالب«شهروند» در واکنش به نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «حیات خلوت های کوچک فساد» تیتر خوب امروز جوان است که به انتقاد از نبود نظارت بر شوراهای شهر و روستا پرداخته است. با توجه به اهمیت موضوع بهتر بود روزنامه، اطلاعات خود را با گزارش میدانی و تحقیقی برای مخاطب کامل می کرد تا گزارش به صورت مستند باشد نه حدس و گمان و احتمال. از دیگر بخش های خوب این گزارش، اشاره به خلا قانونی و نبود نظارت مجلس شورای اسلامی بر عملکرد شوراهاست و این نکته را یادآور شده که مجلس پاسخگوی عملکرد شوراها باشد. در بخشی از این گزارش آمده« همواره نمایندگان مجلس از خود در مورد شورا‌ها سلب اختیار می‌کنند و بعضاً حتی خواستار آن می‌شوند که نظارت شورای نگهبان، بر شورا‌ها هم تسری یابد، اما این پاک کردن صورت‌مسئله است و از سویی شورای نگهبان هم چندان مایل به پذیرش مسئولیت جدید نیست. سپردن این مسئولیت به شورای نگهبان هم نیازمند تشریفات قانونی در حد تغییر قانون اساسی است. به جای طی کردن این راه سخت و زمانبر و پیچیده، آیا بهتر نیست نمایندگان مجلس به وظیفه خود به درستی عمل کنند؟»

۱۰ دقیقه پس از بامداد یک شنبه، یک کانال سینمایی خبر انتخاب «در جستجوی فریده»  به عنوان نماینده ایران در اسکار را منتشر کرد و تنها ۱۴ دقیقه بعد، سایت بنیاد سینمایی فارابی، در خبری رسمی این انتخاب را تأیید کرد. فاصله کم انتشار این دو خبر، شائبه‌هایی را برانگیخته و اساساً منتقدان می‌پرسند چه دلیلی وجود داشته که این اعلام در نیمه شب انجام شده است؟ روزنامه شهروند در اقدام خوبی با منتقدان انتخاب این فیلم به عنوان نماینده ایران در اسکار گفتگو کرد و در تیتر جالبی نوشت: «نیمه شب اتفاق افتاد». تیتر اگرچه یادآور  عنوان یک فیلم سینمایی  است، که حادثه اصلی آن نیمه شب اتفاق افتاده ولی با تاسی از نام آن، در برگیرنده نگاه منتقدان است که چرا باید با عجله و در نیمه شب چنین خبری منتشر شود؟
روزنامه خراسان  هم در عکس یک امروز خود، به اقتباس این فیلم از گزارش روزنامه خود اشاره کرد و توضیح داد که ماجرای این فیلم مستند از گزارشی مطبوعاتی شروع شده که چند سال پیش در روزنامه خراسان منتشر شد. اگرچه روزنامه با قرار دادن تصویر گزارش در کنار تصویر صحنه ای از فیلم تلاش کرد تا ادعای خود را ثابت کند با این حال روزنامه تیتری مبهم  به کار برد و نوشت: «فیلم اقتباسی از گزارش «روزنامه خراسان»/ نماینده ایران در اسکار».
∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here