زمان انتشار : ۲۷ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۶ | کد خبر : 484942 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه کارشناسانه «همدلی» به پیامدهای«بارداری جانشین»/ بررسی«همدلی» درباره ابعاد حقوقی حضور زنان در ورزشگاه/ تیتر کلی و کلیشه ای«شرق» در واکنش به سخنان «آیت الله یزدی»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه رسالت امروز تیتر یک خود را به مسئله مهمی اختصاص داد و به بررسی پیامدهای«بارداری جانشین» در گفت و گو با صاحب نظران پرداخت و در تیتر صریح و کوتاهی نوشت:«مصائب رحم اجاره ای». دغدغه اصلی گزارشگر در این بررسی نبود قانون در رابطه با رحم جایگزین و اهدای تخمک و جنین است. روزنامه با اشاره به اینکه مشکلات تخمک اهدایی بیشتر از رحم اجاره ای است با نائب رییس هیئت مدیره انجمن ناباروری گفتگو کرد. این نائب رئیس توضیح داد« «امکان دارد خیلی از نوزادان، خواهر و برادر بیولوژیک باشند یعنی از نظر ماهیت تخمکی عین هم باشند و ممکن است خانمی به چند مرکز تخمک بدهد. در حوزه تخمک اهدایی مشکلات ما بیشتر از رحم اجاره ای است زیرا هنوز سامانه ثبت اطلاعات نداشته و نمی دانیم چه افرادی به دیگران تخمک اهدا می کنند، به نظر می رسد در این حوزه، وزارت بهداشت کم کاری کرده است.» از دیگر بخش های خواندنی این گزارش، روایت های از تجربه افراد اهدا کننده و دلالان و خانواده ها در این حوزه است که مشکلات شان در این باره قابل تامل است و جای خالی یک قانون دقیق در این حوزه را نشان می دهد.

یکی از گزارش های خوب امروز مربوط به تیتر یک روزنامه همدلی است که به بررسی بازداشت زنان فوتبال دوست پرداخت و در تیتری سوالی عنوان کرد:«امنیت زنان؛ ورزشگاه یا زندان؟!». در این گزارش نویسنده با اشاره به بازداشت ۴ زنی که در اردیبهشت ماه با تغییر چهره خود و پوشیدن لباس مردانه در ورزشگاه آزادی، حاضر شدند، خواستار مطالبات و آزادی آن ها شد. روزنامه همدلی برای پیگیری جایگاه قانونی چنین اقدامی با طیبه سیاووشی نماینده مجلس صحبت کرده است. این نماینده با بیان این که رفتن زنان به ورزشگاه منع قانونی ندارد، گفت:« دلیل و چرایی این اتفاق را از افراد و سازمان‌هایی که اقدام به بازداشت این دختران فوتبال دوست کرده بپرسید. او در جواب این سوال که آیا نمایندگان مجلس که عنوان قانون‌گذار را یدک می‌کشند تمهیداتی برای برخورد با سازمان‌ها و نهادها یا افرادی که براساس قوانین نانوشته برای شهروندان ایجاد مشکل می‌کنند، اندیشیده‌اند یا خیر؟ گفت: وقتی قانونی برای منع رفتن ورزشگاه به زنان وجود ندارد، دیگر چه می‌توان گفت! من حرفی ندارم!».

هفته گذشته آیت الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین با انتقاد از آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی گفته بود: «هرچند در مسئله‌ای نظر، ولی فقیه خلاف عقیده من باشد، موظفم که اطاعت کنم؛ چون ضررش کمتر از شکستن حرمت ولایت و حاکمیت است. فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به‌هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی مؤثر نبود؛ چه رسد که نجف بروید. رئیس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟ به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! … از کجا آوردی ساختی؟». که این سخنان با واکنش های زیادی روبرو شد و روابط عمومی جامعه مدرسین در پاسخ به انتشار سخنان این دبیر کل گفته این سخنان سندیت ندارد. این موضوع به تیتر یک روزنامه شرق آمد و در تیتری کلی و کلیشه ای نوشت:«واکنش ها به سخنان آیت الله یزدی». با توجه به گذشت زمانی از این موضوع انتظار می رود روزنامه ها به کاربرد نوع دیگری از اطلاعات در تیتر و متن خود بپردازند که برای مخاطب تازگی داشته باشد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here