زمان انتشار : ۲۴ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۱ | کد خبر : 484858 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل «ابتکار» از عوامل چالش برانگیز رفراندوم/ تیتر کلیشه ای «اعتماد» در واکنش به عفو«نجفی»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، مدتی است که صحبت ها درباره همه پرسی و رای گیری مستقیم از همه اعضای جامعه مطرح شده که با واکنش های مختلفی از سوی جناح ها رو برو شده است. روزنامه ابتکار در اقدام خوبی تیتر یک خود را به درخواست ها و عوامل چالش برانگیز رفراندوم اختصاص داد و در تیتر خوبی نوشت:«در جست و جوی ظرفیت مغفول قانون اساسی» و در گزارش خود سعی کرد با مروری بر رفراندوم های برگزار شده، از ضرورت این موضوع در دولت دوازدهم سخن بگوید. روزنامه در پایان گزارش با اشاره به حاکم شدن نگاه سیاسی به موضوع رفراندوم با انتقاد نوشت« با یک بررسی اجماعی به مسائل و مباحثی که تاکنون از سوی رئیس‌جمهوری و یا برخی نمایندگان مجلس برای رجوع به افکار عمومی بیان شده است، در‌می‌یابیم که هربار موضوع همه‌پرسی مطرح شده است بلافاصله به رای گذاشتن مشکلات کلان کشور جزو مصادیق قرار گرفته است. چرا در کشور به این مسئله نگاه سیاسی می‌شود و برخی رفراندوم‌هراسی دارند. چرا اجرای یک اصل از قانون اساسی باید تا این حد چالش‌برانگیز باشد.»

روز گذشته غلامعلی بسکی معروف به بابا بسکی که هوادار محیط زیست ایرانی بود و زندگی خود را وقف دفاع از محیط زیست کرده بود، در گذشت. این خبر به صفحه یک بسیاری از روزنامه ها آمد اما روزنامه هفت صبح توانست تیتری جالب تری را با توجه به روحیات و سبک زندگی او انتخاب کند و در تیتر عنوان کرد :«جوانمرگی در ۸۸ سالگی».

۷۷ روز پیش خبر قتل میترا استاد، همسر دوم شهردار اسبق تهران، نام نجفی را به تیتر یک بیشتر روزنامه‌ها و رسانه‌ها تبدیل کرد. دیروز هم خبر بخشیده شدنش از سوی برادر مقتول در صفحه اینستاگرامش منتشر و باعث شد تا به صفحه اول روزنامه های امروز بیاید. روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به این خبر اختصاص داد و در تیتری کلیشه ای و تکراری نوشت: «بخشش، لازم نیست اعدامش کنید». البته این تیتر کلیشه ای به تیتر یکی از مطالب فرعی روزنامه جوان هم آمد.

روزنامه فرهیختگان هم سوژه جالبی را به صفحه اول آورد و در گزارشی به بررسی ۱۸ گروه حقیقی و حقوقی که بیشترین تسهیلات را از بانک تجارت دریافت کرده اند پرداخت که این بررسی ها براساس صورت مالی بانک تجارت در سه ماهه سال ۹۸ بود. روزنامه در تیتر جالبی از «بالانشین های ساختمان شیشه ای» نوشت و در رو تیتر از لیست ۱۸ هزار میلیاردی مطالبات کلان بانک تجارت خبر داد. عکس انتخاب شده هماهنگی خوبی با تیتر و محتوای گزارش دارد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here