زمان انتشار : ۲۳ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۳ | کد خبر : 484807 |

ویترین روزنامه ها/ بهره نبردن «آفتاب یزد» از یک اصطلاح عامیانه در تیتریک/ واکنش خبری «همشهری» به طوفان «سیستان و بلوچستان»/ کپی تیتر یک «شهروند» از تیتر هفته پیش «همدلی»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران طی گفتگویی که با روزنامه سازندگی ارگان رسمی این حزب داشته با بیان این که جریان اصلاحات در گذشته که در وضعیت فعلی نیز به معنای واقعی رهبر نداشته و ندارد، گفته است: اصلاحات نیازمند رهبری است که برنامه خط مشی و استراتژی آن را تعیین کند. اظهارات کرباسچی با واکنش های زیادی روبرو شد و روزنامه آفتاب یزد هم در واکنش به این سخنان در تیتری که سخت خوانده می شود، نوشت :«کارگزاران؛ متشتت و سردرگم». کلمه «متشتت» به معنی آشفته و پراکنده است و روزنامه می توانست از معانی همین واژه استفاده کند تا تیتر روان خوانده شود. روزنامه ها علاوه بر توجه به موسیقی تیتر و انتخاب واژه های هم آوا، باید سعی کنند از اصطلاحات عامیانه و فارسی برای اثر گذاری بر مخاطب بهره ببرند.

روز گذشته طوفان شدید در سیستان و بلوچستان نفس کشیدن را برای مردم سخت کرد به طوریکه طبق اعلام مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان ۱۰۵ نفر روانه بیمارستان شدند. روزنامه همشهری در اقدامی خوب این خبر را به تیتر یک خود آورد و در تیتری خبری عنوان کرد:«آسمان سرخ زابل و لب تشنه هیرمند». با توجه به اینکه مدت هاست از خشک شدن تالاب بین المللی هامون می گذرد و علت اصلی طوفان در این استان، همین خشکی تالاب است، روزنامه ها باید به دنبال واکاوی و چرایی این مسئله باشند و سعی کنند به گزارش های تحقیقی برای حل این معضل مهم روی بیاورند.

مدتی پیش قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها گفته بود که «بیش از ۶۰ درصد دانشجویان رشته پزشکی «سهمیه‌ای» هستند» و این مسئله باعث شد تا برخی از روزنامه ها به چنین سهمیه هایی انتقاد کنند. روزنامه شهروند هم تیتر یک خود را به گفتگو با این مقام مسئول اختصاص داد که گفته بود «با ۶۰ درصد سهمیه علوم پزشکی، عدالت آموزشی بی معنا است» و در تیتری تکراری نوشت: «سلامت مردم زیر تیغ سهمیه ها». اگرچه تیتر انتقادی و جالب است ولی روزنامه عیناً تیتر ۱۶ مرداد ماه روزنامه همدلی را تکرار کرده است و از این جهت بهتر است روزنامه ها در انتخاب تیتر حساسیت های بیشتری به خرج دهند و تیترهای متفاوت تری انتخاب کنند.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here