زمان انتشار : ۲۲ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۱ | کد خبر : 484768 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل سوگیرانه«سیاست روز» در تیتریک/ گزارش خوب «آفتاب یزد» درباره شیوه جدید کلاهبرداران/ انتقاد به موقع «جام جم» از وضعیت خودروها

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، چندی پیش بود که پلیس فتا اعلام کرد برخی کلاهبرداران پیامک هایی را به سرپرستان خانوارها می فرستند و خبر از تعلق گرفتن سبد کالا و یارانه می دهند که این روش، شیوه جدید آن ها برای گرفتن اطلاعات و اخاذی از مردم است. روزنامه آفتاب یزد در اقدامی خوب به سراغ واکاوی این شیوه کلاهبرداری رفت و با گزارشی از صف های طویل مال‌باختگان در پلیس فتا نوشت:«پیامک های سبد کالا و یارانه چگونه کلاهبردارها را میلیاردر می کند؟» گزارشی خواندنی که می تواند اطلاعات هشدار دهنده ای به مردم و کانون های تصمیم ساز بدهد.

روزنامه سیاست روز تیتر یک خود را به سوال مهمی اختصاص داد و نوشت:«مقصر اصلی اوضاع اقتصادی کنونی کیست؟» هر چند در تیتر نویسی اصل بر این است که در تیتر پرسش نکنیم و پاسخ دهیم ولی انتخاب این تیتر با توجه به دغدغه این روزهای مردم و حساس بودن اوضاع اقتصادی می تواند، انتخاب درستی باشد. اما گزارش نتوانسته فارغ از رویکرد خود به این سوال پاسخ دهد، با اینکه در ابتدای گزارش تاکید شده«رفتار و کردار احزاب در ایران نشان می دهد که کار جناحی و حزبی در ایران منافع کشور را تامین نمی کند، بلکه باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای کشور می شود.» اما خود روزنامه با نگاه موضع گیرانه، انتقادات زیادی به اصلاح طلبان و عملکردهای آنان پس از انقلاب داشته است و کمتر به اصول گرایان انتقاد وارد کرده که جای سوال و قابل بحث است. در انتهای گزارش  هم اصلاح طلبان و لیبرال ها را مقصر وضعیت اقتصادی کنونی قلمداد می کند. یک روزنامه حرفه ای باید بتواند به دور از هر گونه موضعی به بیان واقعیت ها و ارائه تحلیل های درست به مخاطب بپردازد، نه اینکه صرفا در امتداد یک خط فکری، بخشی از واقعیت های موجود در جامعه را نادیده بگیرد.

«خودرو منهای «امکانات»» انتقاد به موقع روزنامه جام جم از وضعیت خودروها در تیتر یک است و در سو تیتر توضیح داد که «خودروسازان داخلی در کنار افزایش قیمت، اقدام به حذف امکانات محصولات خود کرده اند. امکاناتی که چندان عجیب و غریب نیستند». تیتر انتخاب شده به خوبی وضعیت خودروهای ساخته شده و محتوای انتقادی گزارش را بازگو می کند.

«کنکور ۹۸ از بی عدالتی آموزشی پرده برداشت» اگرچه تیتر جالبی نیست با این حال روزنامه جوان سوژه مهمی را به صفحه اول آورد و عکس خوبی را به آن اختصاص داد و به نقل از سرپرست وزارت آموزش و پرورش نوشت: « ۸۵ درصد قبولی های کنکور فقط از ۶ استان هستند!» و توضیح داد که «تحلیل آماری روزنامه جوان از ۶ سال اخیر نشان می دهد دانش آموزان مدارس دولتی و غیر بومی نتوانسته اند شاخ کنکور را بشکنند».

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here