زمان انتشار : ۲۰ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۲۵ | کد خبر : 484714 |

از «پرداخت هزینه برای آگاهی» تا «اینترنت آزاد حق همه مردم»؛ واکنش اهالی رسانه به «اینترنت رایگان برای خبرنگاران»

شفقنا رسانه– روز چهارشنبه هفته گذشته، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران و عکاسان، خبر از هدیه رییس جمهور به این قشر با عنوان یک سال اینترنت رایگان داد که از دو روز پیش هم سامانه این ثبت نام فعال شده است. اما این هدیه از طرف دولت به مناسبت روز خبرنگار با واکنش ها و انتقادات تندی از سوی اهالی رسانه روبرو شد و خیلی از روزنامه نگاران خواستار استفاده همه مردم از اینترنت رایگان شدند و استفاده از این هدیه را برای خود نوعی رانت تلقی کردند. گزارش زیر بخشی از واکنش توییتری اهالی رسانه است.

به گزارش شفقنا رسانه، یگانه خدامی خبرنگار روزنامه ایران در واکنش به اختصاص اینترنت رایگان برای خبرنگاران با انتقاد نوشت: به عنوان خبرنگار نه برای اینترنت رایگان ثبت نام می کنم و نه اینترنت بدون فیلتر می خواهم. اینترنت آزاد حق همه مردمه و هر وقت همه تونستن ازش استفاده کنن من هم استفاده می کنم. ما از مردم به واسطه شغل مون جدا نیستیم . سال ها گزارش علیه تبعیض ننوشتیم که حالا خودمون بهش دامن بزنیم.

زهرا کشوری  خبرنگار روزنامه ایران هم خواستار شفاف سازی در اعلام اسامی کسانی که این اینترنت را دریافت می کنند، شد و در توییتر خود بیان کرد: من اینترنت رایگان بدون فیلتر یا با فیلتر نمی خواهم اما خواستار شفاف سازی و اعلام اسامی همکارانی که اینترنت رایگان می گیرند هستم، چون جامعه و مخاطب من باید مطمئن شود که دارم حقیقت را می گویم تا با توجه به حاشیه های موجود، اعتمادش را به من رسانه ای نوعی از دست ندهد.

حسن نمکدوست تهرانی استاد روزنامه نگاری هم با اشاره به شکست سیاست فیلترینگ با کنایه نوشت:اینترنت یکساله بدون فیلتر برای خبرنگار ها ایده بامزه ای است. بالاخره شکست یک سیاست اشتباه را باید به طریقی بیان کرد. اول شهریور هم روز پزشک است. می شود آن روز هم اینترنت یکساله بدون فیلتر پزشکان را اعلام کرد و همین طور ادامه داد. نشد هم جای نگرانی نیست، همه فیلتر شکن داریم.

داود نعمتی انارکی عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما هم با نمکدوست درباره شکست این سیاست موافق است و در توییتر خود نوشت:اینترنت یک ساله بدون فیلتر برای خبرنگار ها واقعا ایده بامزه ای است. ایده شکست خورده، نتیجه چنین ایده ای خلاقانه و محیرالعقول چیست؟

شاهد حلاج خبرنگار روزنامه شرق هم با انتقاد از این هدیه برای خبرنگاران، اجرای وعده ها توسط مقامات اجرایی کشور را ضروری تر دانست و نوشت: خبرنگار می مانم و هدیه روز خبرنگار (اینترنت رایگان) را استفاده نخواهم کرد پیش از این نیز آذری جهرمی اینترنت بدون فیلتر به خبرنگاران داد و استفاده نکرده ام. اجرای وعده ها برای ما مهمتر است این را به روحانی هم بگویید، لیست وعده ها را دارید یا لازم است یادآوری کنیم؟

ریحانه طباطبایی روزنامه نگار هم با اعلام دریافت نکردن این هدیه، در صفحه توییتر خود توضیح داد:سالهاست طرح ترافیک نمی گیرم اینترنت رایگان و ایضا اینترنت بدون فیلتر هم نگرفتم، اما این تصمیم من هست، قطعا خیلی از خبرنگاران و روزنامه نگاران هستند که مثل من فکر و زندگی نمی کنند، راهی که آنها در این حرفه رفتند متفاوت از راه بعضی از ماست. پس نمیشه توقع داشت که از این امکانات استفاده نکنند.

حسن ظهوری خبرنگار ارشد حوزه میراث فرهنگی هم با دعوت از دیگر خبرنگاران برای دریافتن نکردن این هدیه از سوی وزارت ارتباطات نوشت: یک سامانه برای ثبت نام رایگان آماده شده. دست وزیر درد نکند اما دوستان خبرنگار همین که داشته هایمان با جامعه متفاوت باشد، نه آن ها ما را از خودشان می دانند و نه ما خود را از آن ها. من ثبت نام نمی کنم و ای کاش خبرنگاران دیگری هم بیایند و بنویسند که ثبت نام نمی کنند. فاجعه است ۵۲۰۰ خبرنگار در سامانه دریافت اینترنت رایگان ثبت نام کرده اند. این یکی از بزرگترین رانت های است که تا به حال به خبرنگاران داده شده و من برای همه این ۵۲۰۰ خبرنگار متاسفم.

مهدی علی آبادی در واکنش به صحبت های ظهوری، از دریافت این هدیه برای خبرنگاران دفاع کرد و نوشت: خبرنگاری در بسیاری از نقاط کشور به عنوان شغل و نه حرفه انتخاب می شود و خبرنگاران معمولا از نظر اقتصادی برای صد هزار تومان شان هم نقشه می کشند. این جای تأسف ندارد اما اینکه جامعه هم حاضر به پرداخت هزینه آگاهی نیستند تاسف بار است.

ظهوری در پاسخ به توییت علی آبادی دریافت این هدیه را نوعی رانت تلقی کرد و توضیح داد: جامعه چنین وظیفه ای ندارد یا لااقل من چنین وظیفه ای برای جامعه نمی بینم. من پول اینترنتم را خودم می دهم و رانتی از طرف هیچ کس نه دولت و نه جامعه قبول نمی کنم. به نظرم هیچ خبرنگاری نباید قبول کنه در غیر این صورت فاصله ای که با رانت دولتی به وجود آمده، قابل توجیه نیست.

فاطمه بهبودی هم در واکنش به تعداد بالای خبرنگاران ثبت نام شده در سایت وزارت ارتباطات نوشت: اگر ۵۲۰۰ خبرنگار داریم پس خروجی کار آن ها کجاست؟ تو خبرگزاری های زیادی در ایران کار کردم و به جرات میتونم بگم بین همه همکاران فقط تعداد کمی خبرنگار دلسوز و کاربلد رو دیدم در ۱۱ سال.

جلال برزگر مدیر مسئول پایگاه خبری «امید ملی ایرانیان» هم با اشاره به هزینه هایی که خبرنگاران برای خرید اینترنت صرف می کنند، از دریافت این هدیه حمایت کرد و در توییتر خود نوشت: اشکالش را متوجه نمیشم. البته بنده ثبت نام نکردم ولی خبرنگاران به خاطر شغلشان مصرف اینترنت و هزینه زیادی دارند. بهتره رسانه ها هزینه کنند که معمولا نمی کنند. قبض موبایل و اینترنت بنده با استفاده از بسته ها نزدیک ۵۰۰ هزار تومان است. بخش عمده هم کاری یا اطلاع یابی و اطلاع رسانی است.

اعظم ویسی هم آزادی و نبود سانسور را مهمتر از اینترنت رایگان برای خبرنگاران دانست و نوشت: احمدی نژاد هدیه سیصد هزار تومنی به خبرنگاران می داد و روحانی اینترنت بدون فیلتر و حالا اینترنت رایگان. هیچ کسی به خبرنگاران آزادی برای نوشتن بدون سانسور، آزادی خبرنگاران زندانی، حمایت از نشریات واقعی و مستقل، ایجاد فضای کار حرفه ای، هدیه نداد.

هانیه افتخاری خبرنگار اقتصادی هم  با اشاره به حقوق صنفی خبرنگاران نوشت: فکر کنم تنها قشری هستیم که نه تنها هیچ کس حمایتمون نمی کنه بلکه خودمون هم سر هر مسأله ای دوره میوفتیم از روی همدیگه رد می شیم و انگ رانت خواری به هم می زنیم. فرقی هم نمی کنه طرح ترافیک باشه یا اینترنت. اما کاش یکم این انرژی رو برای گرفتن حق صنفی خودمون خرج می کردیم.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here