زمان انتشار : ۲۰ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۰ | کد خبر : 484693 |

ویترین روزنامه ها/ توجه «همشهری» به یک سوژه عامه پسند در عکس یک/ تیتر عالی «ایران» در گفتگو با ۳ لژیونر تیم ملی والیبال زنان/ تحلیل «همدلی»از رکورد تورم مواد غذایی در تابستان امسال

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه همشهری امروز صفحه خوبی بست و عکس یک خود را به گزارشی از یک کارخانه فرآوری زیتون در مشهد اختصاص داد که شرط استخدام در آن داشتن سوپیشینه است. همشهری در تیتر کوتاه و جذابی عنوان کرد:«کارخانه آزادی». این کارخانه حدود ۱۵ سال پیش با هدف ترویج مصرف زیتون و فرآورده های این میوه و برای ایجاد اشتغال و کار آفرینی افراد آسیب دیده آغاز به کار کرد. در حال حاضر این کارخانه محصولات خود را به کشورهای مختلفی از جمله مالزی، چین و قطر صادر می کند. نگاه روزنامه به چنین سوژه های که اغلب روزنامه بیشتر وجه سیاسی پیدا کرده اند، قابل تحسین و خواندنی است.

«پرش روی تور، جهش در قاره» تیتر عالی روزنامه ایران در گفتگو با ۳لژیونر تیم ملی والیبال زنان در آستانه جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ است که روزنامه در اقدامی خوب و  در فاصله چند روز مانده به شروع جام ملت های آسیا سراغ این سه بازیکن رفته و درباره چند و چون بازی و شرایط روحی و روانی با آن ها صحبت کرده است. مهسا صابری، دریافت کننده تیم ملی والیبال به این روزنامه گفت:«تلاش‌مان این است که جزو ۴ تیم برتر مسابقات باشیم و تمام تمرکزمان از آغاز تمرینات همین بود. گرچه رسیدن به جمع ۴ تیم کار سختی است اما با اردوها و بازی‌هایی که برگزار کردیم رسیدن به این هدف دور از دسترس نیست. ما برای صعود از گروه‌مان کار سختی نداریم چرا که از هر گروه ۲ تیم صعود می‌کند و ما حداقل به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود خواهیم کرد. حریف اصلی ما کره جنوبی است و می‌خواهیم با شکست این تیم به عنوان تیم اول صعود کنیم.»

همدلی گزارش خوبی از رکورد تورم مواد غذایی در تابستان امسال کار کرد و در تیتر کوتاه و مناسبی نوشت: «زیر خط بقا» و در متن اشاره کرد که «بر اساس گزارش‌های رسمی، در تیر سال جاری، تورم سالانه مواد غذایی از ۶۰ درصد و تورم نقطه به نقطه از مرز ۷۲ درصد عبور کرد.» روزنامه توضیح داد که « یک خانواده چهار نفره را در نظر بگیرید که در ماه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافتی دارد. اگر حداقل‌ها را به عنوان مواد غذایی این خانواده در روز در نظر بگیریم، باز هم این میزان دریافتی از پس این قیمت‌ها بر نمی‌آیند. اگر متوسط قیمت هر بسته پنیر سفید ایرانی ۴۵۰گرمی را هشت هزار تومان در نظر بگیریم و قیمت هر عدد نان سنگک را دو هزار تومان در نظر بگیریم با احتساب سه هزار تومان قیمت نیم کیلو گوجه فرنگی یا خیار، در این صورت هر وعده این خانواده چهار نفره هزینه زیادی را می‌طلبد؛ دو عدد سنگک به علاوه نیم کیلوگرم خیار و نیم کیلوگرم گوجه فرنگی در کنار یک بسته پنیر، ۱۶ هزار تومان هزینه برای این خانواده ایجاد می‌کند. در صورتی که این خانواده در هر سه وعده ۱۶ هزار تومان برای یک غذای ساده هزینه کنند، در این صورت روزانه باید ۴۸ هزار تومان فقط برای غذای خود پرداخت کنند. اگر ۴۸ هزار تومان را در ۳۰ روز ضرب کنیم نیز یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان مبلغ مورد نیاز برای تهیه این غذا لازم است. این در حالی است کارگری که در تهران زندگی می‌کند حداقل باید ماهی یک میلیون تومان اجاره‌بها پرداخت کند.» عکس یک روزنامه هم با تیتر هماهنگی خوبی دارد و گویای مطالب داخلی گزارش است و از لاغر شدن سفره مردم و مشکلات قشر متوسط به پایین حکایت دارد.

پس از اظهارات نژادپرستانه بایدن، ترامپ از احتمال اصلاح قوانین مربوط به سلاح در آمریکا سخن گفت به همین دلیل روزنامه فرهیختگان عکس یک خود را به این مسئله اختصاص داد و با بیان اینکه «در ایالات متحده به ازای هر آمریکایی ۲/۱ اسلحه وجود دارد. آمارها نشان می دهد میزان جنایت های نژادپرستانه در دوره دموکرات ها فرق چندانی با جمهوری خواهان ندارد.» در تیتر ضعیفی نوشت: «نسخه اصلی غربِ وحشیِ وحشی». اگرچه روزنامه قصد داشت با تکرار صفت اوج وحشی گیری را به تصویر بکشد و تیتر را جذاب کند با این حال موفق نشد و تیتر جذابیت خود را از دست داد. فارغ از تیتر، طرح ترکیبی به کار رفته پیام روشنی به مخاطب می رساند و به نوعی گویای مطالب بیان شده در سوتیتر است. به عبارتی روزنامه در طرح انتخاب شده می خواهد بگوید: اگرچه ترامپ ظاهراً در لباس نجیب زادگان است ولی دست کمی از اوبامای هفت تیر کش و کابویی ندارد و دستِ در جیبش که گویی اماده به اسلحه است حکایت از این امر دارد. از طرفی ترکیب رنگ‌ها در پس زمینه رنگ قرمز و زرد و نیز خورشیدِ در حال غروب، نشان از افول اخلاق و ارزش های انسانی در جوامع غربی بخصوص آمریکا دارد. بخش دیگری از تصویر هم که هفت مرد را نشان می دهد گویای هفت تیر کش های افسانه ای دنیای غرب است که المانی توصیفی از جامعه کابویی و خشونت زده غرب را به نمایش می گذارد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

*مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here