زمان انتشار : ۱۹ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۵۹ | کد خبر : 484665 |

ویترین روزنامه ها/ جزئیات تازه از کتک خوردن توریست آلمانی در عکس یک«هفت صبح»/ انتقاد به موقع «فرهیختگان»از قیمت های نجومی مشاوران انتخاب رشته/ واژه گزینی جالب«شهروند» برای ۵ ستاره شدن آلبوم جدید «کیهان کلهر»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، تقریبا دو هفته پیش بود که ماجرای کتک خوردن یک دو چرخه سوار آلمانی در ایران خبر ساز شد. این جوان آلمانی که فیلیپ نام دارد و تازه از بند سرطان رهایی پیدا کرده بود، راهی ایران شد تا با این سفر از کمپین ضد سرطان حمایت کند. اما در یکی از شهرهای مازندران مورد ضرب و شتم شدید سارقان قرار می گیرد. روزنامه هفت صبح در اقدامی خوب عکس یک خود را به این اتفاق اختصاص داد و در تیتری معمولی نوشت «چه کسانی فیلیپ را کتک زدند؟ چه کسانی به گروگانش گرفتند؟» پاسخ به ابهامات این اتفاق از سوی یک رسانه رسمی کار بسیار خوبی است اما با توجه به واکنش ها در فضای مجازی و گذشت دو هفته از این ماجرا، مخاطب پاسخ این سوالات را می داند به همین خاطر، اگر پرداخت روزنامه نکته ای تازه ای برای مخاطب نداشته باشد، متن آن نمی توان اثر گذار و برای مخاطب جذاب باشد. هر چند این روزنامه در زیر تیتر توضیح داد، جزئیات تازه از ماجرای پرفراز و نشیب توریست بداقبال از شمال تا تهران،تکاپوی مسئولان و اهالی نشتارود برای بازگرداندن اعتبار این شهر زیبا».

«مشاوره، دقیقه ای ۳۰۰ هزار تومان» گزارش خوب فرهیختگان از قیمت های مشاوران آموزش تحصیلی است که این روزها به خاطر انتخاب رشته دانش آموزان بازارشان داغ است. روزنامه در این گزارش ابتدا روایتی از دورانی که خود به عنوان یک مشاوره در آموزشگاه کار می کرده، ارائه می دهد و در ادامه با چندین آموزشگاه تماس می گیرد و از قیمت های نجومی آن ها برای مشاوره های حضوری، غیر حضوری، دانشگاه دولتی و آزاد مطلع می شود. این گزارش انتقادی با توجه به اینکه شروع خوبی دارد، می تواند اطلاعات خوبی به والدین و نهادهای آموزشی تاثیر گذار در این باره داشته باشد که دانش آموزان را به عنوان یک ابزار درآمدزا نگاه نکنند.

«نگاهی ظریف به نشان «ظریف»» تیتر جالب روزنامه خراسان است که به واکاوی نشان جدید بر روی کت دکتر ظریف در روز بازدید رئیس جمهور از وزارت خارجه و نشست خبری وزیر خارجه کشورمان پرداخت و به موارد مشابهی اشاره کرد که قبلا هم دکتر ظریف در مراسم ها و دیدارهای دیگرش با مقامات بین المللی از نمادها و نشان های متفاوت برای رساندن پیامش بهره برده بود. روزنامه توضیح داد که این نشان جدید مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته و هرکدام به نوعی سعی در واکاوی آن داشتند با این حال منبع آگاهی درباره این نشان جدید به خبرنگار خراسان اعلام می کند: «این نشان، لوگوی تازه طراحی شده وزارت خارجه است که قراراست به زودی از آن رونمایی شود. تا کنون به جز وزارتخانه های اطلاعات، دفاع، دادگستری و جهاد کشاورزی هیچ وزارتخانه دیگری آرم مخصوص نداشته است.»

«برای او هیچ وقت پاییز نیست» تیتر جالب روزنامه شهروند برای ۵ ستاره شدن آلبوم «هنوز پاییز است» کیهان کلهر از سوی مجله سانگ لاینز، قرار گرفتن این آلبوم در جزو ۱۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۹ و همچنین اهدای نوزدهمین جایزه «وومکس»؛ معتبرترین جایزه جهان به او به دلیل مهارت در نوازندگی و تعالی حرفه‌ای موسیقی است. روزنامه در تیتر از پاییز نماد دیگری ساخته است. بدین معنا، اگرچه آلبوم او «هنوز پاییز است» نام دارد ولی شاهکاری است که هیچ وقت برای موسیقی اش نمی توان پاییزی متصور شد. به همین دلیل این الهام از عنوان البوم توسط روزنامه با تناقض زیبایی برای ایجاد تصویری از شاهکار هنری کلهر در ذهن مخاطب همراه بوده است.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

*مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here