زمان انتشار : ۱۸ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۳۰ | کد خبر : 484608 |

قاب‌های ماندگار/ تقدیر شفقنا از مسعود شهامی پور؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

مسعود شهامی پور؛ روزنامه نگار پیشکسوت/عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی اهل رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم، با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌های مناسب به مسئولان کمک می‌کردند، امروز هم می‌توانند با انتقال تجربیات خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها به ارتقای کیفی حرفه روزنامه‌نگاری کمک برسانند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند.
با همین برآوردهاست که شفقنا‌ رسانه می کوشد هر هفته پای دیدار یکی از پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی بنشیند و تجربیات آنان را در اختیار جامعه قرار دهد.

این هفته شفقنا میزبان مسعود شهامی پور از پیشکسوتان عرصه مطبوعات بود. روزنامه نگاری که دلیل علاقه مند شدنش به این حرفه را روزنامه خوان بودن پدرش می داند و مقدمه ای می شود تا از همان دوران کودکی قبل از ورود به مدرسه از طریق روزنامه، خواندن و نوشتن را یاد بگیرد و کم کم برای بزرگ ترها از جمله مادربزرگش اخبار حوادث را بخواند. همین مطالعه روزانه باعث می شود تا در همان سنین پایین، با افراد سرشناسی چون حسام الدین امامی آشنا شود.

از همان ابتدا عاشق خبرنگاری بود و در فیلم هایی که می دید خبرنگار برایش حکم قهرمان داشت. به همین دلیل سال ۵۰ در موسسه عالی علوم ارتباطات رشته خبرنگاری شرکت می کند با افرادی چون مهدی فرقانی، ابراهیم رستمیان مقدم، بهروز صادقی، مینو بدیعی و حسین قندی همکلاس می شود.

شهامی پور از سال ۵۳ به عنوان مصحح «زن روز» وارد کیهان می‌شود و یک سال بعد، پس از فارغ‌التحصیلی در رشته روزنامه‌نگاری کارش را با سرویس شهرستان ها در روزنامه کیهان شروع می‌کند و تا سال ۷۵ در این روزنامه به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

این روزنامه نگار پیشکسوت از سال ۷۵ وارد مجله «آفتابگردان»؛ نشریه ویژه نوجوان می شود و به عمو زاده خلیلی، سردبیر مجله پیشنهاد می دهد تا با نوشتن مطالب عمقی نوجوانان را برای انتخابات سال ۷۷ آماده کنند، حق تکلیف را به نوجوانان آموزش دهند و سن مخاطبان نشریه را ارتقا دهند که به دلیل انتشار چنین مطالبی در نمایشگاه مطبوعات همان سال جایزه می گیرد.

شهامی پور از سال ۷۷ ماهنامه ادبی-هنری «گلستانه» را منتشر می کند که تا به امروز هم در دکه های مطبوعاتی وجود دارد. طبق تعاریف این روزنامه نگار پیشکسوت، این نشریه  برای اولین بار دریچه ای به روی ادبیات و هنر جهان باز می کند و به خاطر مطالب آموزنده ای  که دارد، منبع درسی بسیاری از شرکت کنندگان کنکور هنر می شود.

معاون سردبیری روزنامه  ایران، جامعه و توس از دیگر سمت های شهامی پور در طول این سال ها بوده است.

*مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here