زمان انتشار : ۱۶ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۱۰ | کد خبر : 484489 |

ویترین روزنامه ها/ تیتر مبهم «دنیای اقتصاد» در بررسی ۳۸ گروه سهامی/ جذاب نبودن تیتر«جام جم» در عکس یک/ انتقاد به موقع «همدلی» از اعمال سهمیه در کنکور

شفقنا رسانه- صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه جام جم امروز صفحه خوبی نبست. این روزنامه تیتر یک خود را به آسیب شناسی فضای فناوری کشور در گفتگو با دکتر طیبی رئیس جهاد دانشگاهی اختصاص داد و در تیتر نوشت:«فناوری بومی،پشت اتاق مدیران» با توجه به اهمیت سوژه، جام جم می توانست از تیتر های صریح تری که با عنوان مصاحبه مطابقت بیشتری دارد، بهره بگیرد. همچنین این روزنامه عکس یک خود را به اظهارات مدیر عامل مجمع تولید کنندگان نوشت افزار ایرانی_اسلامی و استقبال مردم از این طرح اختصاص داد و در تیتری نه چندان جذاب عنوان کرد:«ننه قمر چه کم از «السا» دارد!» تیتر بهره گیری ناقص از شعر سهراب سپهری است که می گوید گل شبدر چه کم از لاله قرمز دارد. اما روزنامه باید به جذابیت ادبیات تیتر و روان خواندن آن نزد مخاطب عام هم توجه داشته باشد.

روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی فرعی به بررسی جریان نقدینگی در ۳۸ گروه سهامی در بازار سرمایه پرداخت که بسیار خواندنی است. اما روزنامه نتوانست تیتر روشنی برای این بررسی خوب انتخاب کند و در تیتری کلی و مبهم نوشت:«مانع جذب پول به بورس تهران». با توجه به ظرفیت این بازار و سرمایه گذاری بخشی از مردم در بورس، نوشتن تیترهایی که ذهن مخاطب را روشن می کند، ضروری است. دنیای اقتصاد در مقدمه این گزارش توضیح داد« در تلاطمات اقتصادی، بازار سهام می تواند مثل یک ضربه گیر باشد و با جذب نقدینگی و هدایت موثر آن به تولید، از اثرات توهمی آن بکاهد. در حالی که ارزش کل این بازار معادل نیمی از نقدینگی و رقم قابل توجهی است. اما کارشناسان معتقدند ظرفیت بورس برای جذب پول ها محدود است. علت این امر کمتر از ۱۷ درصد بودن سهام شناور آزاد بورس(بخش قابل معامله برای عموم) است. به همین دلیل بخش زیادی از پول ها تمایلی برای حرکت به سمت سهام ندارند یا هنگام ورود به سرعت منجر به حبابی شدن قیمت ها می شوند.».

چند روز پیش قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها گفته بود که «بیش از ۶۰ درصد دانشجویان رشته پزشکی «سهمیه‌ای» هستند». این آمار باعث شد برخی از رسانه ها نسبت به موضوع حساس شوند و از زوایای مختلف به بررسی آن بپردازند. روزنامه همدلی هم امروز عکس و تیتر یک خود را به این سوژه مهم اختصاص داد و در تیتری خوب و انتقادی نوشت: «سلامت مردم زیر تیغ سهمیه ها». این روزنامه در بخشی از گزارش خود توضیح داد که « اعمال سهمیه در کنکور موضوع تازه‌ای نیست. این موضوع با سابقه‌ای نزدیک به ۴ دهه بارها منجر به اعتراض داوطلبان کنکور و دانشجویان شده است. اما اعمال و افزایش سهمیه‌‌های ورود به دانشگاه، وقتی به رشته‌های گروه پزشکی می‌‎رسد اهمیت آن صدچندان می‌شود، چون این حرفه ضمن این که حرفه پرطرفداری است، فارغ التحصیلان آن به صورت مستقیم با سلامت و جان مردم سروکار دارند و کوچکترین قصور و خطای آنان می‌تواند یک فاجعه انسانی را خلق کند. این موضوع زمانی بغرنج‌تر می‌شود که بدانیم بیشترین افراد دارای سهمیه داوطلب تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی هستند.» همدلی در پایان گزارش تاکید کرد « اعمال سهمیه برای داوطلبان در آزمون های مختلف با هدف قدردانی از زحمات افرادی است که برای دفاع از کشور تلاش کرده و جان خود را از دست داده‌اند و اصولا امر پسندیده است اما آیا جای جبران و قدردانی این زحمات مایه گذاشتن از اعتبار علمی نظام سلامت کشور و به خطرانداختن جان شهروندان است؟»

روزنامه همشهری عکس یک خود را به گزارشی از مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابان اختصاص داد و اشاره کرد که «این مرکز به محلی برای نگهداری کودکان افغان تبدیل شده است که به امید کار از کشورشان به ایران آمده اند». وضعیت کودکان کار و خیابان در این مرکز سوژه مهم و قابل بحثی است و مدتی پیش هم یکی از خبرگزاری ها گزارش کاملی از آن کار کرد. با این حال همشهری زاویه تازه ای از وضعیت کودکان این مرکز را نشان داد. تیتر « بغض کودکانه از هرات تا تهران» هم اگرچه به نکته مهم و کلیدی گزارش اشاره می کند ولی معمولی و خالی از خلاقیت است.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here