زمان انتشار : ۱۵ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۳ | کد خبر : 484426 |

ویترین روزنامه ها/ توجه «اعتماد»به ابعاد حقوقی موتور سواری زنان/ بهره گیری ناموفق«رسالت» از غزل حافظ در تیتریک/ پرداخت جالب «سازندگی» درباره کارنامه سیاسی«قالیباف»

شفقنا رسانه- صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، یکشنبه سیزدهم مرداد تصویر رای یکی از شعب دیوان عدالت اداری مبنی بر موافقت با صدور گواهینامه رانندگی برای زنان خبرساز شد. روزنامه اعتماد هم در واکنش به این خبر، دو روز است که مطالبی را به این سوژه اختصاص داده است. امروز هم در مطلبی فرعی سراغ مبنای حقوقی این مسأله در گفتگو با یک حقوقدان رفت و در تیتر خوب و صریحی به نقل از او نوشت:«مخالفت با موتور سواری زنان مبنای حقوقی ندارد». امیر حسین آبادی حقوقدان در بخشی از این مصاحبه گفت«اگر وسیع نگاه کنیم، زنانی هستند که با موتور دور دنیا را گشته‌اند. اگر بخواهیم استدلال کنیم که جنس زن صلاحیت رانندگی با موتور را ندارد پس این زنان موتورسوار کیستند؟ در گذشته هم در کشور ما صدور گواهینامه هم برای موتور و هم دوچرخه مانعی نداشت و صادر می‌شد. این حقی نیست که صرفا مختص مردان باشد. وقتی یک زن می‌تواند گواهینامه اتوبوس و کامیون بگیرد چرا باید از داشتن گواهینامه موتورسواری محروم باشد؟ در واقع به طریق اولی باید برای وسایل نقلیه سبک که کنترل آنها ساده‌تر است هم گواهینامه صادر شود و مخالفت با آن معنا ندارد.» علاوه بر این مصاحبه، روزنامه در بخش نقد و نظر و جامعه به واکاوی این موضوع و مطالبات زنان پرداخته که خواندنی و قابل تحسین است.

روزنامه رسالت امروز تیتر و عکس یک خود را به بررسی سیاست هایی که منجر به تهدید خودکفایی گندم می شوند، اختصاص داد و در تیتر نامفهومی عنوان کرد:«خودکفایی به دو گندم بفروخت». روزنامه تلاش کرده از  غزلیات حافظ که می گوید ،«پدرم روضه رضوان به دو گندم بفروخت، من چرا ملک جهان را به جوی نفروشم» در تیتر خود بهره ببرد که نتوانسته و تیتر به صورت یک عبارت مبهم در آمده است. هر چند که یکی از اقدامات جالب روزنامه ها خلق واژه و بهره گیری از قالب های دیگر زبانی برای رساندن پیام در تیتر می باشد، اما نباید از روشن بودن تیتر برای مخاطب عام غافل شد. عبدالله حاتمیان عضو کمیسیون کشاورزی در رابطه با سیاست های که موجب از بین رفتن خود کفایی گندم شده، توضیح داد««واردات گندم در شرایط فعلی کشور که با تحریم‌های اقتصادی روبه روست بسیار مسئله حائز اهمیتی است. در سالی که شاهد افزایش بارندگی بودیم نباید به سوی واردات گندم حرکت کنیم. با بالا رفتن نرخ ارز و پایین آمدن ارزش پول ملی، قاچاق تقویت می‌شود و این اتفاق نیز در کشور ما رخ داد به‌طوری‌که بسیاری از کشاورزان گندم خود را به رقم بالاتر به خریداران در کشورهای همسایه مانند عراق فروختند اما بعد از مدتی جلوی خروج گندم از کشور گرفته شد. اگر این روند ادامه پیدا می‌کرد ما به مراتب زودتر با کمبود گندم مواجه می‌شدیم و امکان واردات قوت بیشتری می‌گرفت. یکی از مهم‌ترین دلایل عدم فروش گندم به سیلوهای دولتی قیمت خرید پایین دولت است و کشاورزان نیز از پرداخت طولانی مدت پول گندم توسط دولت گله‌مند هستند. باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا پول کشاورزان طی یک هفته به آنها پرداخت شود.»

شهروند سوژه جالبی را به صفحه اول آورد. این روزنامه گزارشی از اردوی بچه پولدارها در انگلیس و فرانسه کار کرد و در تیتری سوالی و البته طعنه آمیز نوشت: «تابستان خود را در چاتنهام چگونه گذراندید؟» و در زیر تیتر از تکمیل بودن این کمپ ها تا سال آینده خبر داد. روزنامه در تیتر از یک حس نوستالژیک که در وجود همه هست برای محکوم کردن سبک زندگی طبقه مرفه جامعه استفاده کرده است. این در هم آمیزی حس نوستالژیک با حس تبعیض و تعارض موجود می تواند یکی از مهم ترین کارکرد های جذب مخاطب از سوی این روزنامه باشد که به خوبی توانسته از آن بهره ببرد.

سازندگی در صفحه اول با اشاره به دیدارهای اخیر محمود احمدی نژاد و محمد باقر قالیباف عنوان کرد که قالیباف باید از هم اکنون آینده سیاسی خود را انتخاب کند و در تیتری عالی که هماهنگی خوبی با طرح انتخاب شده دارد، نوشت: «کدام قالیباف؟». در سرمقاله این روزنامه با اشاره به اقدامات قالیباف در شهرداری و پلیس به این سوال پرداخته که «چرا نه توفیقات نسبی او در پلیس و نه توفیقات بیشتر او در شهرداری نتوانست ریاست جمهوری را برای قالیباف به ارمغان آورد؟» و در ادامه پاسخ را در سیاستمدار نبودن قالیباف دانسته و به کارنامه ضعیف سیاسی اش اشاره کرده است. روزنامه برای تیتر خود از المان ها و مشخصه های مدیریتی او در تصویر بهره گرفته است و به عبارتی در هر رده مدیریتی اش یک نماد؛ از کلاه خلبانی و کلاه نیروی انتظامی گرفته تا گاز انبری و پل صدر را برجسته کرده است. این المان ها به خودی خود مخاطب را به تفکر وا می دارد و از سوی دیگر برخلاف چهره مدیریتی آقای شهردار در سمت های مختلف،  روزنامه سعی کرده است علاوه بر بی ثباتی سیاسی او، خط بطلانی را بر این فرضیه مطرح کند که شهرداری تهران سکویی برای پرتاب به پست ریاست جمهوری نیست.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here