زمان انتشار : ۱۴ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۸ | کد خبر : 484376 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل «فرهیختگان» از دلایل کمبود ایده در شبکه «نسیم»/ واژه گزینی نامناسب«همدلی» در انتقاد به تلویزیون/روان نبودن تیتر«جام جم» در عکس یک

شفقنا رسانه- صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه فرهیختگان امروز در مطلبی به انتقاد از برنامه های شبکه نسیم پرداخت که در این مدت با رفتن برخی از مجریان مشهور آن، این شبکه دیگر حرفی برای گفتن ندارد. فرهیختگان در تیتر خوب و انتقادی نوشت:«شبکه سرگرمی و بحران ایده». نویسنده در این گزارش با مروری بر برنامه های تولید شده این شبکه، وضعیت حال حاضر آن را بررسی کرده که دیگر برنامه ای برای عرضه ندارد و یکی از دلایل آن را مدیریت شبکه می داند که حاضر به گفتگو با فرهیختگان هم نشده است‌. نویسنده در بخشی از این گزارش توضیح داد«این تابستان هم گذشت و بعید است که اتفاق تازه‌ای در کنداکتور «نسیم» بیفتد، اما تکیه بر تک‌ستاره‌ها و دوری از ایجاد یک تاکتیک مناسب برای هر فصل با هیچ تعریفی از مدیریت همسو نیست. اینکه یک شبکه نتواند بدون مهران مدیری و رامبد جوان، مخاطبانش را نگه دارد حتما ضعف بزرگی است. زمانی که کارشناسان فرهنگی فریاد می‌زدند شبکه‌ها باید برنامه‌محور باشند نه سلبریتی‌محور برای این روزها بود.».

«تلویزیون در تسخیر لمپن ها» گزارش همدلی از آسیب شناسی ادبیات در صدا و سیما است اما روزنامه نتوانست تیتر خوبی برای این گزارش انتخاب کند. با توجه به اینکه همدلی در این گزارش به نقد شدید ادبیات حاکم در برخی شبکه های صدا و سیما پرداخته، باید خودش هم در انتخاب واژگان دقت بیشتری می کرد و از ادبیات بهتری استفاده می کرد. چرا که به کار گیری واژه«لمپن» نوعی توهین به جامعه هنری و عوامل حاضر در تلویزیون است. در این گزارش هدف نویسنده سخنان چند روز پیش یکی از مجریان تلویزیون بوده که به طرح لوگوی باشگاه استقلال توهین و در نهایت عذرخواهی کرد. پرداخت روزنامه به چنین سوژه ای خوب است اما باید متوجه جامعه هدف خود باشد و سعی کند برای چنین مواقعی که مصداق موردی دارد از زبان کنایه بهره ببرد تا مفهوم و پیام خود را به مخاطب برساند. همدلی در بخشی از این گزارش نوشت« در حالی زبان تلویزیون از زبان معیار و فاخر دور شده و زبان مجریان به زبانی تبدیل شده است که در سطحی نازل در کوچه و خیابان استفاده می‌شود که مخاطب حق دارد از رسانه عریض و طویل صداوسیما با بودجه میلیاردی درست‌ترین کلمات و غنی‌ترین دایره واژگان را بشنود و ببیند. اما اکنون شاهد هستیم نه تنها این حق رعایت نمی‌شود، بلکه کسانی نیز که به آداب و ادبیات اجرای تلویزیونی مسلط هستند با بهانه محبوبیت یا غرایض شخصی و سلیقه‌ای کنار گذاشته می‌شوند یا آنان را وادار به مهاجرت اجباری می‌کنند. عادل فردوسی‌پور مجری برنامه پرطرفدار ۹۰ و مزدک میرزایی مجری برنامه‌های ورزشی فقط دو نمونه از این موارد است.»

روزنامه آفتاب یزد عکس یک خود را به گفتگو با فرحناز شیری؛ راننده برکنار شده شرکت اتوبوسرانی اختصاص داد که این راننده، از تلاش های ۱۰ ساله اش برای احقاق حقوقش گفته و از رئیس قوه قضاییه خواستار رسیدگی به پرونده اش و تخلفات شرکت واحد اتوبوسرانی شده است. اگرچه سوژه خوبیست و روزنامه ها باید سعی کنند به سمت پرداختن به دغدغه ها و مشکلات مردم از زبان خودشان بروند، با این حال با توجه به اینکه جزئیات خواسته ها و صحبت های این خانم مدتی پیش در شبکه های اجتماعی در قالب ویدئو منتشر شده، بهتر بود روزنامه از زاویه ای دیگر به موضوع می پرداخت و بررسی می کرد که چه تعداد از خانم های راننده چنین مشکلاتی دارند و موضوع را با نهادهای قانونی در میان می گذاشت. از طرف دیگر باید علت به نتیجه نرسیدن تلاش های این خانم را از شرکت واحد اتوبوسرانی هم پیگیری می کرد.

روز گذشته طی کمتر از ۲۴ ساعت در دو حادثه تیراندازی نزدیک به ۳۰ نفر در ۲ ایالت آمریکا کشته شدند. این موضوع به صفحه اول بیشتر روزنامه ها آمد و هر کدام تیتر های متفاوتی انتخاب کردند که بیشتر تیترهای انتخاب شده خالی از خلاقیت و ظرافت های لازم بود. روزنامه جام جم هم عکس یک خود را(که برگرفته از رویترز است) به این حادثه اختصاص داد و تلاش کرد با خلق واژه، تیتر جالبی انتخاب کند که موفق نشد. «ایالات ملتهبه» اگرچه کوتاه است ولی سخت خوانده می شود و جذابیت خاصی ندارد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here