زمان انتشار : ۱۳ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۶:۱۹ | کد خبر : 484361 |

از آب دیده شدن خبرنگار تا امید به آینده شغلی؛ مزایای پذیرش کارآموز در تحریریه ها

شفقنا رسانه- برخی اساتید روزنامه‌نگاری معتقدند کلاس درس و دانشگاه به‌تنهایی نمی‌تواند روزنامه‌نگار تربیت کند و این مؤسسات رسانه‌ای هستند که باید به‌عنوان آزمایشگاه بالینی و عملی این رشته با دانشگاه همکاری کنند. به همین خاطر یکی از بسترهایی که می‌تواند به دانشجویان در امر یادگیری این رشته کمک کننده باشد، تحریریه رسانه‌ها اعم از مطبوعات و خبرگزاری‌ها هستند. مکان‌هایی که علاوه بر آزمون و خطای دانشجو، می‌تواند انتقال تجربه بین نسل جوان و نسل پیشین این حرفه را فراهم کند. اما استقبال تحریریه‌ها از کارآموزان این رشته به چه صورت است؟ همکاری بین دانشگاه و رسانه‌ها برای تربیت یک روزنامه نگار حرفه‌ای چگونه است؟ آیا رسانه های ما ظرفیت آموزش برای دانشجویان را دارند؟ پاسخ مدیر مسئول روزنامه «شرق» و جانشین مدیر مسئول روزنامه «صبح نو» در این باره را بخوانید.

باید در رسانه ها فرصتی برای دانشجویان روزنامه نگاری فراهم شود

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه «شرق» همکاری تحریریه ها با دانشکده های روزنامه نگاری در پذیرش کارآموز را امر مبارکی می داند و به شفقنا رسانه می گوید: همانطور که در رشته های مهندسی یا پزشکی، دانشجو برای اینکه بتواند دانش خود را با کارش هماهنگ و از لحاظ تجربی پیشرفت کند نیازمند گذراندن دوره کارآموزی در کارخانه ها و بیمارستان ها است، دانشجوی روزنامه نگاری هم نیازمند کسب تجربه در تحریریه ها و عملیاتی کردن دانش خود است. باید در رسانه های مکتوب و مجازی فرصتی برای دانشجویان روزنامه نگاری فراهم شود تا در آنجا آموزش ببینند و از تجربیات پیشکسوتان این عرصه هم بهره ببرند. این مسئله باعث می شود تلفیقی بین دانش و تجربه صورت بگیرد.

رحمانیان تاکید می کند: اگر بخواهیم روزنامه نگارانمان حرفه ای بار بیایند نیازمند این هستیم تا دانش علمی روزنامه نگاری را در دانشگاه و مراکز آموزشی و دانش تجربی و عملی را در رسانه های مکتوب و مجازی یاد بگیرند.

روزنامه نگاران با تمرین در تحریریه ها آب دیده می‌شوند

امیر اسماعیلی جانشین مدیر مسئول روزنامه «صبح نو» هم در این باره با رحمانیان موافق است و به شفقنا رسانه می گوید: ما همین الان در روزنامه صبح نو در حال کار کردن با چندین کارآموز هستیم و این فضا و ارتباط را چندین سال است که به صورت منظم در تحریریه برقرار و فراهم کرده ایم. وقتی کارآموزان در تحریریه ها حضور پیدا می کنند مستقیماً در جریان تهیه انواع خبر قرار می گیرند. بالاخره دانشجویان در دانشگاه یک سری مبانی درباره روزنامه نگاری یاد می گیرند و وقتی به صورت تجربی در جریان این مبانی قرار بگیرند، قطعاً اثر گذاری بیشتری در تریبت  یک روزنامه نگار خواهد داشت.

او با اشاره به مشکل نسل جدید روزنامه نگار توضیح می دهد: نسل قدیم روزنامه نگاری برای تبدیل شدن به یک روزنامه نگار حرفه ای بسیار تمرین می کردند تا به نتیجه برسند و در کنار اساتید زیادی در دانشگاه ها و تحریریه ها دوره های آموزشی را می گذارند و از طرفی امکان داشت مطالب زیادی بنویسند ولی سردبیر یا مدیر مسئول آن را قبول نکند و چاپ نشود و یا اینکه سردبیران روی گزارش خبرنگاران، انتقاد و اصلاحیه های زیادی انجام می دادند. همه این کارها به این خاطر بود تا خبرنگار آب دیده شود.

او ادامه می دهد: متاسفانه الان می خواهیم خیلی سریع به همه فنون دست پیدا کنیم. دانشجویانی که از دانشگاه فارغ تحصیل می شوند فکر می کنند روی قله روزنامه نگاری مستقر شدند و مطالبی که می نویسند یک گزارش بی عیب و نقص است. در حالی‌که مهم ترین خصوصیت روزنامه نگاری، شاگردی کردن است. به همین خاطر بسیاری از خبرنگاران کم‌سابقه، متاسفانه خود را در حد سردبیری و موسس یک رسانه در نظر می گیرند. هر چند این خصلت در بین همه دانشجویان ارتباطات و روزنامه نگاری عمومیت ندارد، اما شامل بسیاری از فارغ تحصیلان و افراد کم سابقه در حوزه رسانه می شود.

در حد امکان از این کار استقبال می کنیم

مدیر مسئول روزنامه شرق هم با اشاره به استقبال این روزنامه در پذیرش کارآموز روزنامه نگاری می گوید: اگرچه محدودیت هایی در تحریریه ها برای پذیرش کارآموز وجود دارد ولی روزنامه شرق در دوره های گذشته دانشجوی کارآموز پذیرفته و برخی از آن ها هم به نیرو های حرفه ای خودِ تحریریه تبدیل و برخی هم جذب تحریریه های دیگر شده اند. بنابراین ما در شرق از همکاری با دانشکده های روزنامه نگاری در پذیرش کارآموز استقبال می کنیم ولی این را در نظر بگیرید که به دلیل محدودیت های مکانی نمی توان تعداد زیادی کارآموز بکار گرفت. اما به طور کلی من این را کار درستی می دانم، به آن اعتقاد دارم و به همکاران هم تاکید کردم تا در حد امکان و توان تحریریه از این امر استقبال کنند.

اسماعیلی با اشاره به مزایای تمرین کارآموزان در تحریریه ها بیان می کند: مهم ترین خاصیت کار کردن کارآموزان در تحریریه ها این است که فرد مقداری از غرور کاذبش را از دست می دهد و با کسب تجربه در محیط واقعی رسانه به این نکته پی می برد که برای رسیدن به شم روزنامه نگاری و تبدیل شدن به یک روزنامه نگار حرفه ای باید مطالبش خوب چکش بخورد، حذف و تعدیل شود و یا حتی گاهی مجبور شود گزارشی را چندین باره بنویسد و بازنویسی کند.

او تشریح می کند: کارآموزان حین کار متوجه این موضوع هم می شوند، از یک رویداد مشترک به نقطه پنهانی و جذاب ماجرا اشاره کنند و آن را در گزارش خود بیاورند نه اینکه صرفا به بازتاب اخبار منتشر شده روی بیاورند. به همین خاطر، کارآموزی بهترین فرصت برای یادگیری این نوع نگاه در روزنامه ها و دیگر رسانه ها است. فضایی که ما هم در تحریریه ها گذراندیم از این نوع کارها بود و چندین بار گزارش های ما تصحیح و حذف می شد. این ها تجربه های ارزشمندی است.

فضای موجود در رسانه های مکتوب قابلیت بیشتری برای یادگیری کارآموزان فراهم می کند

رحمانیان ایجاد یک نوع همکاری بین دانشگاه و رسانه را از مهم‌ترین مزایای پذیرش دانشجویان کارآموز در تحریریه ها می داند و می گوید: محصول این همکاری یا همان خبرنگار حرفه ای به نفع جامعه رسانه ای و مطبوعاتی کشور است. به عبارتی انگیزه و امیدی در میان دانش آموختگان روزنامه نگاری ایجاد می کند تا به یافتن شغل در آینده امیدوار باشند.

اسماعیلی معتقد است که فضای رسانه ها برای کارآموزان مهیا است و اساتید پیشکسوت روزنامه نگاری در این تحریریه ها هستند که بی دریغ به دانشجویان آموزش می دهند و اساتیدی مثل صدیقی، قاضی زاده و بلوری از آموزش دادن به نسل جوان روزنامه نگار همچنان  لذت می برند.

او توضیح می دهد: فکر می کنم فضای موجود در رسانه های مکتوب قابلیت بیشتری برای یادگیری کارآموزان فراهم می کند. خبرگزاری ها به خاطر جنس کارشان و اهمیت مقوله سرعت در اطلاع رسانی، نسبت به روزنامه ها عمق کار و تحلیل هایشان کمتر است.

مدیر مسئول روزنامه شرق هم تاکید می کند: تحریریه ها نباید براساس تجربه حضور چند دانشجوی کارآموز غیرفعال این امکان تجربه را از سایر دانشجویان علاقمند بگیرند. گروه دوم؛ دانشجویان علاقمند به فعالیت در تحریریه ها حتی می توانند به دلیل به‌روز بودن دانش دانشگاهیشان، اطلاعاتی را به باتجربه های تحریریه منتقل کنند و از طرفی هم از قدیمی ترهای تحریریه کسب تجربه کنند. این امر دو سویه است.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here