زمان انتشار : ۱۲ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۷ | کد خبر : 484258 |

ویترین روزنامه ها/ پرسش جذاب «اعتماد» در واکنش به تحریم «ظریف»/کنایه«جوان» به مذاکره با امریکا/ پیگیری «همشهری» از پشت پرده تحریم دارو

شفقنا رسانه- صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روز پنج شنبه وزارت خزانه داری آمریکا محمد جواد ظریف را تحریم کرد. این خبر با واکنش های زیادی از سوی اهالی رسانه و مقامات سیاسی روبرو شد و خیلی ها این اقدام آمریکا را پایان مذاکره بین دو کشور خواندند. بیشتر روزنامه ها امروز تیتر و عکس یک خود را به تحریم وزیر امور خارجه اختصاص دادند.
روزنامه اعتماد واکنش خوبی به این خبر داشت و در تیتری سوالی مطرح کرد:« چه کسی از ظریف می ترسد؟». هر چند در چنین مواقع حساسی، بهتر است روزنامه ها به پرسش ها پاسخ دهند و از نوشتن تیتر های پرسشی پرهیز کنند. اما انتخاب چنین تیتری از سوی اعتماد، جذاب و برای مخاطب تحریک کننده است. در بخشی از این گزارش آمده « اقدامی بی‌فایده و پرهزینه، نابلدی سیاسی، انتقام شخصی، حسادت به شخصیت تاثیرگذار وزیر خارجه ایران، تلاشی نافرجام برای ساکت کردن حریف، تشدید تنش از سوی خطرناک‌ترین چهره دولت ترامپ، تعبیرهایی از این جنس بیشترین واکنش‌ها به تحریم وزیر خارجه ایران از سوی امریکا بود. گری سیک که به جرات می‌توان او را یکی از کارکشته‌ترین تحلیلگران مسائل امریکا و ایران دانست در واکنش به این اقدام کاخ سفید نوشت: «وقتی وزیر خارجه دشمنت دیپلمات بهتری، سخنور بهتری، توییترباز بهتری و نماینده بهتری برای کشورش است. تلاش کن ساکتش کنی!»».

از دیگر مطالب خوب امروز اعتماد بررسی سیاسی و حقوقی مخالفت دولت با ارائه‌ی گزارش سالانه به مجلس است که در تیتر جالب و هم آوایی نوشت:«گریز پاستور از ناگزیر بهارستان» اعتماد در بخشی از این بررسی توضیح داد:«ارایه گزارش عملکرد سالانه دولتی‌ها به نمایندگان مردم، در مجلسی که حُب و بغض‌های جناحی و سیاسی در آن تاثیرگذار نیست، نه تنها امری منفی محسوب نمی‌شود؛ بلکه عملا می‌تواند به عنوان نکته مثبتی در رابطه ۲ قوه به حساب‌ آید. ولی نیاز به بیان ندارد که رابطه مجلس و دولت در ایران تابع شرایطی است، نه چندان آشکار و علنی. فرضِ محال که محال نیست؛ پس اگر بر فرض در مجلس یازدهم، تعداد پایداری‌‌ها افزایش یابد و مخالفان دولت قدرت بیشتری بگیرند، آن‌وقت تکلیف این مصوبه قانونی چه خواهد بود؟»

«امضای تحریم پای مذاکره» تیتر طعنه آمیز و عالی روزنامه جوان است و در زیر تیتر واکنش ظریف به تحریمش را نوشت که با عکس همخوانی خوبی دارد. روزنامه در بخشی از متن توضیح داد که «سرانجام «مذاکره» و «تحریم» نیز یکدیگر را ملاقات کردند. درست در جایی که برخی ناظران آن را به ساعت صفر دیپلماسی در لیبرال دموکراسی آمریکا تعبیر کردند. محمد جواد ظریف، رئیس دیپلماسی ایران به فهرست بی پایان تحریم های آمریکا اضافه شد و امضای آمریکا که زمانی تضمین بود، پای مذاکره هم نشست تا ممنوعیت و بی نتیجه بودن هرگونه گفتگو و دیپلماسی را در سیاست خارجه آمریکایی ها تضمین کند».

روزنامه همشهری هم توانست تیتر خوبی برای تحریم ظریف از سوی آمریکا انتخاب کند و در تیتری تحلیلی عنوان کرد:«جنگ افروزان مقابل دیپلماسی» و در رو تیتر اشاره کرد، تحریم ظریف نشان داد دولت آمریکا بر خلاف ژست های ظاهری، جنگ طلبی را به دیپلماسی ترجیح می دهد.
«پشت پرده تحریم دارو» از دیگر مطالب خوب همشهری است که این روزها مخاطب به چنین اطلاعاتی از سوی رسانه های رسمی نیاز دارد و روزنامه ها با توجه به وجه تحلیلی خود باید بتوانند به سوالات و دغدغه های ضروری مردم پاسخ دهند. همشهری در سوتیتر توضیح داد:«امریکا از طریق بانک های بین المللی مسیر ورود به ایران را سد کرده است. رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو به همشهری گفت؛ از ۵ ماه پیش هالک بانک و سایر بانک های ترکیه، پول بازرگانان ایرانی را به مقاصد مدنظر منتقل نمی کنند.».

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here