زمان انتشار : ۱۰ مرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۳ | کد خبر : 484204 |

ویترین روزنامه‌ها/ تیتر نامفهوم «آفتاب یزد»به تغییر واحد پول ملی/ واژه گزینی عالی«وطن امروز» در تیتریک

شفقنا رسانه- صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، تغییر واحد پول ملی و حذف صفر از آن همواره در چند سال اخیر مطرح بوده است، تا اینکه هیات دولت در جلسه روز چهارشنبه، لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را به تصویب رساند. این خبر به صفحه یک روزنامه های امروز آمد. اما روزنامه آفتاب یزد نتوانست تیتر خوبی برای این خبر انتخاب کند و در تیتر کوتاه و مبهمی نوشت:«وقت نشناسی!». با اینکه روزنامه تیتر کوتاهی انتخاب کرد ولی به دلیل مبهم بودنش امکان دارد خواننده را دچار سردرگمی کند. از طرفی اگرچه روزنامه در رو تیتر به واکنش منفی کارشناسان به این خبر اشاره کرده، اما تیتر باید مستقل از دیگر اجزای خود بتواند معنا دار باشد و اطلاعات لازم را به صورت شفاف به مخاطب بدهد.

روزنامه رسالت در واکنش به این خبر، تیتر و طرح بسیار جالبی انتخاب کرد. این روزنامه در تیتر کوتاه و صریحی نوشت:«خانه تکانی پول ملی». انتخاب تیتر بدون نگاه سوگیرانه قابل تحسین است. روزنامه در این گزارش سراغ نظر کارشناسان اقتصادی رفته و تحلیل های آن ها را در این باره جویا شده و توانسته با چینش خوبی در زیر تیتر، قسمت هایی از نظرات مهم آنان را ذکر کند. علاء‌الدین میرمحمدصادقی، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران و رئیس هیئت امنای سازمان اقتصاد اسلامی در مورد حذف چهار صفر از پول‌ ملی به این روزنامه توضیح داد:«دولت حذف چهارصفر پول ملی را پیشنهاد کرده اما این لایحه باید به مجلس برود، این تصمیم بسیار کار خطرناکی است و باعث ایجاد تورم می‌شود و باید مطالعه بیشتری در این مورد صورت گیرد، این یعنی هزار تومان می شود یک تومان و این تصمیم خوبی نیست. این اتفاق نیاز به مطالعه دقیق و پخته دارد و اثر اقتصادی بسیار زیادی خواهد داشت، بنابراین اگر زمینه‌های آن فراهم نباشد خطرناک است و باید جوانب امر کامل دیده شود.»

روزنامه وطن امروز هم تیتر عالی برای این خبر انتخاب کرد و در یک تیتر دو کلمه ای نوشت:«تدبیر صفرها!». انتخاب چنین تیترهایی، قابلیت این را دارد که در یک بازه زمانی طولانی در ذهن مخاطب باقی بماند. روزنامه در گفتگو با کارشناسان، به تبعات این تصمیم دولت پرداخته است. حسن سبحانی، اقتصاددان و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با این روزنامه درباره حذف ۴ صفر از پول ملی، گفت:«استدلال اقتصادی برای این کار نشده است، یک استدلال هزینه‌ای شده که برای مثال به این شکل هزینه‌های چاپ پول برای ما کم می‌شود و سهولت حمل‌ونقل و اینطور بحث‌ها هست اما اینکه متغیرهای اقتصادی اصلاح می‌شود، تولید رونق پیدا می‌کند و تورم کاهش پیدا می‌کند را نه کسی ادعا کرده و نه باید منتظر آن باشیم.»

«زمانی برای کشتن صفرها» تیتر جالب روزنامه شهروند است که به نظر می رسد از فیلم «زمانی برای مستی اسب ها» ساخته بهمن قبادی الهام گرفته شده است. در این فیلم سوداگران مرزی برای آنکه قاطر در طول سفر از سرما نمیرد، به قاطر مسکرات می‌خورانند. بنابراین روزنامه حذف صفر از پول ملی را با کشتن همراه کرده است که نه تنها نمی تواند به صورت ریشه ای اقتصاد را درمان کند بلکه حکم همان مسکرات را در فیلم دارد تا یک نوع مقاومت موقت را پدید بیاورد که به عقیده کارشناسان این «حذف صفرها هیچ تاثیری بر سفره مردم ندارد».

«صفر درمانی» تیتر عالی جام جم برای تصمیم جدید دولت است که عکسی متناسب با تیتر به آن اختصاص داد و در رو تیتر به طرح این سوال پرداخت که «آیا تصویب لایحه حذف ۴ صفر از واحد پول ایران که توسط دولت و بانک مرکزی تدوین شده است، تأثیری در بهبود شرایط اقتصادی کشور دارد؟» تصویر اسکناس انتخاب شده با المان چسب زخم حک شده بر صفرهایش می تواند گویای چند نکته باشد . ۱- ما ابتدایی ترین واکنش ممکن در برابر عمیق ترین زخم ها را می خواهیم با یک چسب زخم حل کنیم. ۲ – مشکل بازنمایی شده دوم خواندن ارقام قبلی چه در اسکناس های قدیمی و چه حساب و کتاب های مالی است که شاید تا ماه‌ها یا سال ها عادت به خواندنش طول بکشد و مدت ها مردم با دست گذاشتن بر روی چهار صفر پول، اعداد را منطبق با شرایط جدید بخوانند. ۳- اقتصاد کشور خودش زخمی است، حذف چهار صفر با هیچ چسب زخمی درمان نمی شود و مشکلات اقتصادی ریشه در جای های دیگری هم دارد.

جام جم همچنین گزارش جالبی از پشت صحنه مدلینگ در ایران و ارتباط طراحان خارج نشین لباس با تیم های مدل و عکاسی کار کرد و آن را به تیتر یک آورد. اگر چه «مدل های اینستاگرامی از کجا خط می گیرند؟» تیتر روشنی است با این حال تیتر مناسبی برای روزنامه نیست.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here