زمان انتشار : ۹ تیر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۵۸ | کد خبر : 482662 |

مشکلات پخش آگهی های بازرگانی برای خردسالان از زبان مدیر شبکه «کودک»

شفقنا رسانه-محمد سرشار، مدیر شبکه تلویزیونی کودک، صبح امروز در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» از شبکه سه سیما حضور یافت و نکاتی را درباره چگونگی برنامه سازی برای کودکان، وضعیت پیام های بازرگانی و اثرات آن بر رفتار کودکان بیان کرد.

با توجه به اوضاع اقتصادی خانوادها، کودکان در اوقات فراغت بیشتر پای تلویزیون هستند 

به گزارش شفقنا رسانه، سرشار در ابتدای صحبت های خود با اشاره به برنامه های این شبکه برای کودکان توضیح داد: امسال برای ما سال سخت تری است چون اوضاع اقتصادی خانواده ها در وضعیت مناسبی قرار ندارد. در نتیجه سفرها کم شده و کودکان مجبورند بیشتر اوقات را در خانه و کنار خانواده هایشان باشند. از طرفی دیگر با توجه به هزینه ها، رفتن به کلاس های آموزشی هم در اوقات فراغت  کاهش می یابد، در نتیجه کار ما برای این رده سنی سنگین تر خواهد بود.

او ادامه داد: در سال های گذشته اوقات فراغت کودکان بسیار پر بود و تلویزیون در کنار دیگر برنامه های آنان بود، اما الان یکی از مهم ترین و اصلی ترین برنامه های فراغت کودکان شاید تلویزیون باشد. به همین خاطر ما هم امسال سعی کردیم برنامه های پربارتری داشته باشیم. حدود ۳۰ عنوان برنامه جدید داریم که ۱۳ برنامه آن ایرانی و ۱۷ برنامه دیگر از کارهای خارجی است. با توجه به اینکه بیشتر برنامه ها در سال های قبل از طرف کشور آمریکا بود، امسال تمرکز خود را بر روی کشورهای آسیایی و اروپایی گذاشتیم.

سرشار ادامه داد: ان شاءالله در تابستان مستند «دورت بگردم ایران» را داریم که فصل اول آن درباره جنوب کشور بود که آن را پخش کردیم و این بار به سمت غرب کشور می رویم. پویا نمایی های واقعیِ جذابی را برای پخش آماده کردیم.از فصل جدید پاندای کونگ فو کار گرفته تا نگهبانان شیردل و مجموعه رکاب زنان هم داریم. نگهبانان شیر دل نسخه جدید شیرشاهی است که قبلا پخش شده است و متعلق به یک شرکت آمریکایی است.

مدیر شبکه کودک درباره نحوه پرداخت حق کپی رایت این محصول گفت: هر وقت آن ها با شرایط منصفانه با ما رفتار کردند، ما هم با شرایط منصفانه با آن ها رفتار می کنیم. به عبارتی حق کپی رایت برای خریداری این برنامه درنظر گرفته نشده است.

استاندارد تماشای تلویزیون برای کودکان چیست؟

این مدیر شبکه با اشاره به شاخص استاندارد تماشای  تلویزیون برای رده سنی کودکان و نوجوانان گفت: با توجه به اعلام سازمان بهداشت جهانی و آنچه برای سال جدید میلادی عنوان شد  تماشای تلویزیون برای کودکان زیر ۶ سال، کمتر از یک ساعت است و نباید این بازه پشت سرهم باشد ولی در سنین ۶ تا ۱۲ سال می توانند یک ساعت تلویریون در طول شبانه روز تماشا کنند. اما به نظرم مهم ترین تکنیک برای این موضوع داشتن برنامه ریزی است و باید با فرزندان مان صحبت کنیم و نظر آن ها را درباره اینکه کدام برنامه را دوست دارند، بدانیم.

آگهی های بازرگانی دست مدیران شبکه نیست

سرشار درباره نگرانی خانواده ها از تبلیغاتی که در شبکه کودک پخش می شود و تدابیر مدیر برنامه و بخش بازرگانی برای این مسئله، توضیح داد:  می دانید که آگهی های بازرگانی دست مدیران شبکه نیست. به عبارتی عیناً پخش می شود و اگر کوتاه ترین دخل و تصرفی صورت بگیرد شبکه ها جریمه می شوند. تک تک ماها باید از نماینده هایمان در مجلس بخواهیم که پخش آگهی های بازرگانی را از شبکه های مناسب رده خردسال و کودک ممنوع اعلام کنند. به عبارتی وقتی می خواهند بودجه صداوسیما را تعیین کنند اعلام کنند که بودجه شبکه کودک به طور خاص تعیین می شود و نیازی نیست تا در آن آگهی بازرگانی پخش شود. مشکل اینجاست که چون کل بودجه صداوسیما را نمی دهند و می خواهند خودش درآمدزایی کند، مجبور به پخش آگهی می شود.

در خیلی از کشورها برای زیر ۶ سال آگهی بازرگانی پخش نمی شود

او ادامه داد: نکته بعدی این است که ما ملاحظات تربیتی جدی داریم. به عنوان مثال رده زیر ۶ سال تفاوت علامت زرد رنگ آگهی های بازرگانی را با قبل و بعد آن متوجه نمی شوند و همه را باور می کنند. بنابراین از والدین خود می خواهند که این محصول را برایشان بخرند. در خیلی از کشورها برای زیر ۶ سال آگهی بازرگانی پخش نمی شود. برای ۶-۱۲ سال هم آگهی هایی با ملاحظات بالا پخش می شود. به عنوان مثال تاکید می شود که نباید به صورت مستقیم این کودکان را تشویق کرد که از طریق تلفن همراه یا پست خرید انجام دهند. آقای میرباقری، معاون سیما هم اخیرا در این مسئله ورود پیدا کردند و در حال ابلاغ محدودیت هایی هستند که اگر این ابلاغیه به سمت اداره کل آگهی های بازرگانی برود، تبلیغات در شبکه کودک کمتر می شود.

سرشار با اشاره به کم شدن مخاطب مجموعه های عروسکی در کشور توضیح داد: مجموعه های عروسکی با توجه به تغییر ذائقه کودکان در کشور ما خیلی ادامه پیدا نکرد. کودکان الان بیشتر عروسک هایی را می پسندند که از سادگی قبل بیرون آمده باشند و حرکت های بیشتری انجام دهند. متاسفانه عروسک سازی در کشور ما هنوز جا نیفتاده است و برای ساختن آن ها نیاز به دانش عروسک سازی است.

مدیر شبکه کودک با اشاره به طراحی نشان شبکه پویا گفت: طراحی نشان این شبکه ماجرای مفصلی داشت. طراحی لوگوی حدود ۱۴۰ شبکه کودک را بررسی و به چند دسته تقسیم کردیم که براساس این دسته ها به گروه طراحی سفارش دادیم و در آخر به ۳-۴ نشان رسیدیم. بعد از این ماجرا ما در داخل مهدکودک ها و مدارس نظرسنجی کردیم. در رده خردسال بالای ۹۵ درصد این لوگو را پسندیدند و در رده کودک پسند خودم، رئیس سازمان و معاون سیما «خط نوشت» بود ولی اکثر کودکان این لوگو را که معمولا به شکل آدم، غواص، میمون و… توصیف می کنند، پسندیدند.

سعی می‌کنیم حرف کارشناس‌های تربیتی را بشنویم تا جریان‌های سیاسی را

سرشار درباره نمایش برنامه «تن تن» برای کودکان توضیح داد: این برنامه برای دوره ای بود که اروپاییان در پی استعمار کشورهای دیگر بودند و کارهایی تولید می کردند که بقیه مردم را ضعیف نشان دهند و برنامه هایی از این دست عزت نفس و استقلال و اتکا به خود را در کشورها پایین می آورد. به همین دلیل از تلویزیون پخش نمی‌شود.

مدیر شبکه کودک همچنین درباره حاشیه تبریک تولد برخی چهره‌های سیاسی در این شبکه توضیح داد: هر چیزی ظرفی دارد که اگر از آن خارج شود ممکن است برای دیگران خنده دار شود. مثلاً وقتی یک پویانمایی را برای یک خردسال زیر ۶ سال پخش می کنید، امکان دارد یک بزرگسال به آن بخندد، چون آن برنامه از لحاظ شیوه تولید و منطق روایت برای این رده سنی تولید نشده است. یکی از کارهایی که سال گذشته انجام شد و امسال هم ادامه می دهیم تبریک تولد بچه‌ها در شبکه کودک است و بعد مهمترین چهره‌ای ایرانی که آن روز به دنیا آمده بود نیز همراه با تولد کودکان اطلاع رسانی می‌شد. مثلا در زمستان سال گذشته چهره‌هایی مثل غلامحسین ابراهیمی دینانی، حجت‌الاسلام مصباح یزدی و چند نفر از شهدا را شامل می‌شد و زندگی نامه ای از این افراد گفته می شد. مساله این است که جریان‌های سیاسی که با حوزه تربیتی آشنایی ندارند، دنبال مستمسک می‌گردند که آن را علم کنند که در یکی دو قسمت از این برنامه ها این مسائل پیش آمد. در حالی که ما بیشتر سعی می‌کنیم حرف کارشناس‌های تربیتی را در این حوزه‌ها بشنویم تا جریان‌های سیاسی را.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here