زمان انتشار : ۹ تیر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۰ | کد خبر : 482625 |

تیتریک/«بضاعت اروپا»برای حفظ برجام به روایت همشهری/مصاحبه ایران درباره «انتشار لیست حقوق مدیران»را بخوانید

شفقنا رسانه -نشست گروه مشترک برجام در ۷ تیر در سطح معاونان وزرا و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران وهلگی اشمید معاون موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار و بیش از سه ساعت به طول انجامید. گزارش این نشست به صفحه یک روزنامه ها آمد.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه همشهری با گزارشی از نشست کمیسیون برجام در وین  و شروع فعالیت سازوکار مالی اروپا، این سوال را مطرح کرد که آیا اینستکس قادر به حفظ برجام خواهد بود؟ و در تیتر خوبی عنوان کرد «بضاعت اروپا» و در زیر تیتر اشاره کرد، نشست کمیسیون برجام در وین با گام هایی کوچک از طرف اروپا برای حفظ توافق هسته ای همراه بود. ایران منتظر ارائه گزارش کامل نشست از سوی عباس عراقچی است تا تصمیمات خود را به صورت رسمی بیان کند.

روزنامه ستاره صبح هم تیتر یک خود را به گزارشی خبری و تحلیلی درباره اینستکس اختصاص داد و در تیتری معمولی نوشت « تجارت ایران با اروپا کلید خورد» در بخشی از این گزارش آمده « برجام پس از اجرایی شدن از روز ۲۶ دی‌ماه ۹۴ تا قبل از اینکه ترامپ از این معاهده در روز ۱۸ اردیبهشت سال ۹۷ خارج شود، دستاوردهای اقتصادی فراوان برای کشور داشت. قرار بود حدود ۸۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی به کشور وارد شود آما خط‌ونشان‌های امریکا برای کشورهای خارجی باعث شد که برجام به حالت نیمه تعلیق درآید. البته سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه که معاهده برجام را امضا کرده‌اند به لحاظ سیاسی پشتیبان ایران هستند اما تاکنون اقدام عملی در خصوص خرید نفت ایران انجام ندادند. بااین‌وجود این کشورها در روز ۷ تیر سرانجام به اینستکس تن دادند و قرار است این سازوکار در روزهای آینده نخست برای خرید دارو و غذا و سپس دیگر کالاها به مرحله اجرا درآید. البته تا زمانی که اروپا از ایران نفت نخرد به وظیفه خودش در چارچوب برجام عمل‌نکرده است. انتظار ایران از سه کشور اروپایی این است که این سه کشور یک خط اعتباری در اختیار ایران قرار دهند. گزارش پیش رو به تازه‌ترین توافق میان ایران و گروه ۴+۱ صورت گرفته است می‌پردازد.»

روزنامه کیهان در واکنش به  اجرایی شدن اینستکس توسط اروپا  آن را «کلاه جدید غرب برای ایران» خواند و در تیتری طولانی خطاب به روحانی نوشت «آقای رئیس‌جمهور! از برجام عبرت بگیرید، فریب اینستکس را نخورید». روزنامه توضیح داد که «در حالی که آخرین روزهای مهلت ۶۰ روزه برجامی ایران در پیش است، اروپایی‌ها با بیش از یک سال تعلل، گزینه توخالی اینستکس را برای فریب دوباره ایران، در دستور کار قرار داده‌اند.»

روزنامه شرق هم تیتری شبیه به ستاره صبح را کارکرد و با اشاره به  واکنش توییتری  عراقچی به این سازوکار مالی، در تیتری خبری نوشت « اینستکس کلید خورد» این روزنامه عکس یک خود را به بررسی اصلاح ساختار قوه قضاییه در دوره جدید اختصاص داد و در تیتری کلی عنوان کرد « ریاست صد روزه رئیسی» و در زیر تیتر صحبت های محمود صادقی، بهرام پارسایی و علی مطهری را درباره ساختار این قوه ذکر کرد. موضوع با اهمیتی است و همه رسانه ها باید به شکل مستمر درباره این ساختار و دیگر قوا هم واکنش داشته باشند تا بتوانند درباره کم کاری آنها مطالبه گری کنند.

روزنامه خراسان هم در تیتر کوتاهی از «پاسخ قاطع به بازی اروپا» نوشت و با اشاره به سخنان یک منبع آگاه توضیح داد که «در فاصله برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در روز جمعه در وین، گمانه زنی هایی از احتمال تجدیدنظر ایران در تصمیم قبلی خود صورت می گرفت، اما به نظر می رسد با توجه به نمایشی بودن اقدام اروپا در راه اندازی اینستکس، قرار نیست کاهش تعهدات هسته ای ایران متوقف شود. دراین باره عصر دیروز یک منبع آگاه در گفتگو با خراسان با بیان این که نتایج کمیسیون مشترک برجام که جمعه در وین برگزار شد با خواسته های به حق ایران از برجام فاصله زیادی داشته و نتوانسته مطالبات ما را برآورده سازد، تاکید کرد: «تصمیم قطعی جمهوری اسلامی ایران این است که اقدامات خود در کاهش تعهدات برجامی اش را ادامه دهد و در این مسیر در اولین اقدام به زودی از سقف ذخایر ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده عبور خواهد کرد.»»

روزنامه آفتاب یزد هم با تیتری سوالی عنوان کرد « تهران به اینستکس فرصت می دهد؟» تیتر مبهم است و با توجه به اینکه زیر تیتر هم توضیح یا سوتیتری واقع نشده احتمال دارد خواننده رغبتی برای داخل متن نداشته باشد، تیتر باید روشن باشد و خواننده را به داخل متن بکشاند.

جام جم هم تیتر یک را به گفتگو با کارشناسان و بررسی سامانه اینستکس اختصاص داد و با توجه به رویکرد خود از «کانال تقریبا خالی اروپایی» نوشت و در سو تیتر به ۵ واقعیت اینستکس اشاره و عنوان کرد «۱- صرفا شامل کالاهای غیر تحریمی می شود ۲- راه حلی برای فروش مجدد نفت ایران به اروپا ندارد ۳- فعلا فقط غذا، دارو، تجهیزات پزشکی را مبادله می کند ۴- هیچ راه حلی برای تراکنش بانکی ندارد ۵- صرفا پوشش دهنده تجارت اروپا با ایران است».

روزنامه روزان تیتر یک را به خبر برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام اختصاص داد و در تیتری خبری نوشت «اینستکس در کوبورگ کلید خورد». بهتر است روزنامه ها از تیتر های خبری دوری کنند و با توجه به اینکه چند روز از ماجرا گذشته روی به تحلیل بیاورند.

روزنامه اعتماد  تیتر یک خود را به گزارشی از چهاردهمین نشست گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن که روز گذشته برگزار شد، اختصاص داد و با اشاره به رفتارهای دونالدترامپ در این نشست با تیتر خوبی عنوان کرد « غلبه حاشیه بر متن» در بخشی از این گزارش آمده « دونالد ترامپ صبح روز شنبه و پیش از دیدار با رییس‌جمهور چین صبحانه را با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی خورد. او در این نشست از نقش بن سلمان در هدایت عربستان ستایش کرد و در صحبت‌های خود هیچ اشاره‌ای به قتل جمال خاشقجی نکرد. در حال حاضر محمدبن سلمان متهم اصلی قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی است که در ماه اکتبر گذشته در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید. اما ترامپ تا حد زیادی شواهد مربوط به نقش محمدبن سلمان را نادیده گرفته و نمی‌خواهد باور کند یا بپذیرد شاهزاده سعودی در این قتل دست داشته است. به نوشته پولیتیکو، هنگامی که دونالد ترامپ پیش از دیدار در جمع خبرنگاران قرار گرفت عملا دو سوال در خصوص جمال خاشقجی را نادیده گرفت. در ابتدا این سوال مطرح شد که آیا در خصوص خاشقجی با شاهزاده بحث می‌کنید؟ او اما این سوال را نادیده گرفت و ترجیح داد در خصوص دیدار احتمالی با کیم جونگ اون صحبت کند.»

روزنامه سازندگی تیتر و عکس را به احتمال سفر رئیس جمهور فرانسه به ایران اختصاص داد و با اشاره به توصیه های فرانسه به آمریکا درباره ایران و رایزنی برای تعلیق تحریم ها در تیتر خوبی نوشت « مکرون در راه تهران»و در زیر تیتر نوشت« رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری پس از اجلاس گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن گفت: خیلی ها به دیدن من آمدند، رئیس جمهور مکرون پیش من آمد، می دانید که آنها با ایران روابط تجاری دارند. او به من گفت دوست دارد برود و ایرانی ها را ببیند. من مشکلی در این نمی بینم. نمی خواهم بگویم که چه کسی با چه کسی صحبت کند یا نکند. به نظرم حرف زدن فوق العاده است.» همچنین عکس بسیار خوبی را که با تیتر هماهنگ است، کار کرد با توجه به اهمیت موضوع و حساسیت های بین المللی بر روی ایران، روزنامه می توانست تبعات و اثرات سفر مکرون به ایران را تحلیل کند و صرفا به گزارش خبری بسنده نکند.

بعد از انتشار حقوق‌های نامتعارف مدیران صندوق بازنشستگی کشوری، روزنامه ایران با جمشید انصاری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی درباره دلایل راه اندازی نشدن سامانه حقوق و مزایای مدیران کشور، در همه قوا و سازمان‌ها بعد از ۱۵ ماه گفتگو کرد و در تیتری خبری نوشت «لیست حقوق‌ها منتشر می‌شود». روزنامه در رو تیتر عنوان کرد که «جمشید انصاری از راهکار جایگزین برای تعلل در ارائه اطلاعات حقوق و مزایا می‌گوید». البته مناسب تر بود به جای تیتر کلی تیتر متفاوت تری انتخاب می کرد. انصاری گفته بود که «در ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مسئول طراحی و استقرار سامانه حقوق و مزایا برای همه دستگاه‌هایی است که در این ماده نام آنان ذکر شده است اما دستگاه‌هایی که عمدتاً در قوای دیگر هستند، اطلاعات حقوق و مزایای مدیران خود را در این سامانه طراحی شده بارگذاری نکردند. ما به این دستگاه‌ها نامه می‌نویسیم و از آنان می‌خواهیم تا این کار را انجام بدهند. این فشارها باید از سوی شما اهالی رسانه اعمال شود. شما هم باید از آنان بخواهید که هرچه سریع‌تر این اطلاعات را در سامانه بارگذاری کنند. وقتی صراحتاً گفته می‌شود صدا و سیما و قوه قضائیه، اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای مدیران خود را در این سامانه بارگذاری نکرده‌اند، کسی به این دستگاه‌ها فشار وارد نمی‌کند. یا وقتی به اجرایی نشدن این قانون اشاره می‌شود، نامی از این دستگاه‌ها برده نمی‌شود. در عوض همواره از دولت سؤال می‌شود که چرا این سامانه راه‌اندازی نشده است.» او در ادامه تاکید کرده بود که «برای جبران این کم کاری، در ماده ۲۱ قانون بودجه امسال، پیش‌بینی شده است که به جای دستگاه‌ها، ذیحسابان وزارت اقتصاد باید این اطلاعات را در سامانه بارگذاری کنند».

سیاست روز تیتر یک را به بررسی اما و اگر های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داد و در تیتر جالبی به «سود دلالان از خواب خرگوشی متولیان» اشاره کرد. روزنامه توضیح داده که در هفته های اخیر داستان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به جنجالی تازه در اقتصاد کشور تبدیل شده بود و این خبر باعث شد تا تکاپو برای جریان سازی در خصوص تبعات منفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور آغاز شود و برخی رانت بگیران ارز ۴۲۰۰ تومانی در لباس دایه ای عزیزتر از مادر از مشکلات پس از حذف ارز دولتی در کشور لب به سخن گشودند. روز پنجشنبه مراسم تشییع ۱۵۰ شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس برگزار شد. این موضوع به عکس یک روزنامه سیاست روز آمد و در تیتر خوبی نوشت «بدرقه با اشک تا عرش». البته بهتر بود عکسی با زاویه مناسب تر انتخاب می کرد. روزنامه جام جم هم با اختصاص عکس یک به این خبر از «غوغای بهشتی ها» نوشت. جام جم عکس مناسب تری برای این موضوع انتخاب کرد که با تیتر هماهنگی بهتری دارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here