زمان انتشار : ۶ تیر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۳۲ | کد خبر : 482565 |

تیتر یک/گزارش شرق از معمای نفوذ در «وزارت نفت»/«وضعیت کاغذ برای مطبوعات» را در روزنامه ایران بخوانید

شفقنا رسانه-دیدار روز گذشته مقام معظم رهبری با مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان قوه قضاییه به صفحه یک امروز روزنامه ها آمد.

به گزارش شفقنا رسانه،«مذاکره فریب است» تیتر مشترک روزنامه سازندگی و شرق از بیانات مقام معظم رهبری است سازندگی در بخشی دیگر علت شکست های پیاپی فراکسیون امید مجلس را بررسی کرد و در تیتر خوبی نوشت « تراژدی امید».سخنان رهبری به صفحه اول روزنامه های ایران، کیهان، خراسان، سیاست روز و… آمد. اگرچه متن بازنشری از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت ا… خامنه ای بود با این حال هر کدام براساس رویکرد خود تیتر متفاوتی کار کردند. روزنامه ایران به نقل از رهبری « مبارزه سختگیرانه با فساد –را- وظیفه مهم قوه قضائیه» خواند و روزنامه کیهان هم در یک دو تیتری ««گوش شنوا»، «صبر» و «قاطعیت و اقتدار»» را « توصیه رهبر انقلاب به دستگاه قضا» دانست. سیاست روز و جام جم هم با توجه به رویکرد خود تیتر متفاوت تری از سخنان رهبری کار کردند و به نقل از ایشان نوشتند «آمریکایی های می ترسند جلو بیایند». خراسان هم در تیتری کوتاه و کلی از «مطالبه تحول محسوس» رهبری نوشت.

روزنامه همشهری با اختصاص عکس یک خود به این دیدار در تیتر به نقل از رهبری نوشت « نسبت به فساد درون قوه قضاییه سختگیری کنید». این روزنامه در بخشی دیگر سراغ سوژه مهمی درباره مصرف این روزهای برق رفت و در تیتری سوالی نوشت « گرمای فراگیر، صنعت برق را زمینگیر می کند؟» و در زیر تیتر توضیح داد، آمار ها نشان می دهد مصرف برق از مرز ۵۶ هزار مگاوات عبور کرده است در حالی که مرداد پارسال ۵۷ هزار مگاوات بود. تغییر کار ساعت کار ادارات در ۲۹ استان ایران، تهران و همدان در انتظار تصمیم استانداران. سوژه خوب و مهمی است که رسانه های می توانند از ابعاد مختلف به آن بپردازند و با استفاده از آمارهای موجود به تحلیل تصمیم های مسئولان در این حوزه بپردازند.

ستاره صبح هم تیتر یک خود را به گزارشی از دیدار رهبری با کارکنان قوه قضائیه اختصاص داد و در تیتر به نقل از رهبری نوشت «ملت باشور در انتخابات حضور پیدا می کند». این روزنامه عکس یک خود را گزارشی از هجمه های اخیر به وزارت نفت و بیژن زنگنه و واکنش این وزیر نسبت به این انتقادها، اختصاص داد و به نقل از زنگنه در تیتر عنوان کرد « مقاومت می کنم و مقابل حاشیه سازی ها جا نمی زنم» یکی از ایرادات مهم این روزنامه مسئول محور بودن و جای خالی دغدغه های و نیازهای مردم و نبود نگاه تحلیلی و تولیدی در مطالب اش است.

روزنامه شرق تیتر یک خود را به حمله های اخیری که به وزارت نفت می شود، اختصاص داد و این بار سراغ جدیدترین موضوع درباره این وزارت خانه که مربوط به یک زن نفوذی در داخل این سازمان است، رفت و در تیتر عالی عنوان کرد « معمای نفوذ در نفت» در بخشی از این گزارش با اشاره به این زن توضیح داده« آنچه از این «زن نفوذی» در بین فعالان حوزه نفت و البته شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد، زنی است که پیش‌تر بلومبرگ در سال ۲۰۱۴، از او با عنوان ««ا. ح» «یک زن موفق و اسمارت ایرانی در صحنه بین‌المللی» نام برده بود. او که براساس گفته‌های چند منبع آگاه در گفتگو با «شرق» بار‌ها به وزارت نفت برای معرفی خود و توانمندی‌اش در همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی مراجعه کرده بود، در گزارش بلومبرگ این‌چنین توصیف شده بود: ««ا. ح» در خانواده‎ای کشاورز در جنوب ایران به ‎دنیا آمد که در زمینه کشت و برداشت پسته فعالیت می‎کردند. او ۳۱‌ساله و مجرد است و مدرک حقوق را در مقطع دکترا در انگلیس اخذ کرده است. او پس از تحصیل به ایران بازگشت و یک شرکت مشاوره در حوزه انرژی را تأسیس کرد که دارای شعبی در تهران و لندن است. این شرکت پیشتاز در جلب سرمایه‎های خارجی پس از لغو تحریم‎ها در ماه‎های آینده خواهد بود. نام این شرکت «انرژی پایونیر» است.»

روزنامه اعتماد تیتر یک خود را به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام که فردا در اتریش هست،اختصاص داد و نوشت« جدال در وین» و در متن گزارشی از کشورهای شرکت کننده در این نشست و مباحثی که مطرح خواهد شد، را آورد. در بخشی از این گزارش آمده « ایران آماده می‌شود تا در سایه ناکارآمدی اقدامات اروپا اقدام‌های تقابلی خود را در برابر عدم اجرای تعهدات طرف‌های باقی مانده در برجام افزایش دهد، همزمان دولت‌های باقی مانده در برجام، روز جمعه در وین اتریش، شامل ایران، روسیه، چین و سه کشور اروپایی، فرانسه، بریتانیا و آلمان، در سطح مدیران سیاسی دور هم جمع می‌شوند تا موانع موجود در اجرای تعهدات برجامی کشورهای باقی‌مانده را، یک سال بعد از خروج امریکا از این توافق بررسی کنند.»

روزنامه آفتاب یزد امروز تیتر یک خود را به موضوع مهمی اختصاص داد و گزارشی میدانی از وضعیت معدن زغال سنگ «یورت آزاد شهر» که سال ۹۶ دچار حادثه شد و چندین معدنچی در آن جان باختند، تهیه کرد و در تیتر عنوان کرد « لعنت به سیاسی کاری» و در زیر تیتر اشاره کرد، محلی ها می گویند چند ساعت پس از حادثه پیامک واریز برای جانباختگان آمد، آنان قبل از انفجار حق و حقوق خود را می خواستند. گزارش خوب و خواندنی است اما بهتر بود روزنامه عکسی را که وضعیت حال را نشان می دهد، در تصویر کار می کرد تا گویای امروز معدن و کارکنان باشد و مخاطب درک بهتری از شرایط آنان داشته باشد.

روزنامه خراسان همچنین عکس یک خود را به تصویر پیکر بی جان پناهجوی السالوادوری و دختر ۲ ساله اش اختصاص داد که این روزها موجی از خشم و انتقاد از سیاست های مهاجرتی ترامپ را برانگیخته است و در تیتر مناسبی نوشت « تکرار تراژدی «آیلان» به دست ترامپ». تیتر و عکس تناسب خوبی دارند بخصوص اینکه نحوه غرق شدن این پناهجوی السالوادوری و دختر ۲ ساله اش خیلی شبیه به نحوه غرق شدن آیلان، پناهجوی سه ساله سوری بود.

روزنامه جام جم هم عکس یک خود را به این تصویر دلخراش اختصاص داد و در تیتر کوتاهی از «رسم غریب کشی» نوشت.

این روزها مطبوعات با بحران کاغذ دست و پنجه نرم می کنند و چاپ مطبوعات را با مشکلات جدی مواجه کرده است. به همین دلیل روزنامه ایران در یکی از تیتر های فرعی خود با جمعی از مدیران مسئول روزنامه‌ها درباره مشکلات کمبود کاغذ و ادامه فعالیت شان گفتگو کرد و در تیتر به نقل از آن ها نوشت « بحران کاغذ همچنان مطبوعات را تهدید می‌کند». تیتر اگرچه حال امروز مطبوعات را بیان می کند با این حال تکراری است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here