زمان انتشار : ۸ تیر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۹ | کد خبر : 482540 |

تقدیر شفقنا از عبدالرسول وصال؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

عبدالرسول وصال/ عکاس حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی برای اهالی رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم بودند و با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌هایشان به مسئولان کمک می‌کردند، باید  در حال حاضر هم با انتقال تجربیات و توصیه‌های خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها در جامعه یاری رسانند.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند و جایگاه‌شان را ارج نهند. به همین خاطر شفقنا‌ رسانه در نظر دارد هر هفته  دیداری با پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی داشته باشد و از تجربیات آنان بهره بگیرد.

این بار شفقنا میزبان عبدالرسول وصال بود. او در همان ابتدای صحبت هایش همیاری و همکاری همسرش را در این عرصه پر مشغله یادآور می شود. وصال قبل از اشاره به تجربیات و عملکرد خود در رسانه ها از رابطه شیرین خود با همسرش سخن می گوید که پا به پای او آمده و هیچ گاه اعتراضی نداشته است و توضیح می دهد: با همسرم ۱۴ سال اختلاف سنی دارم ولی هیچ گاه رابطه ما آمر و مامور نبوده و هرگاه شکست  خوردم به دامن زنم پناه بردم.

شروع فعالیت رسانه ای وصال به سال ۵۷ برمی گردد که به عنوان تکنسین فنی وارد رادیو می شود و تا یک سال در آنجا می ماند. او پس از یک سال، رئیس مرکز فراگیری(بخش تبلیغات و کارهای فرهنگی) صدا و سیما می شود و آنگونه که خود تعریف می کند، مسئولیت راه اندازی رادیو و تلویزیون یاسوج را برعهده می گیرد. اما بعد از این فعالیت ها، مجددا به تهران می آید و کار در رادیو را از سر می گیرد. معاونت امور برنامه های تولید رادیو و تلویزیون فارس از دیگر مسئولیت های دیگر اوست.

وصال به حفظ حیات رسانه های کاغذی بسیار معتقد است و آنگونه که خود روایت می کند کارهای مهمی برای زنده ماندن نشر و مطبوعات کاغذی انجام داده از جمله این کارها تاسیس کتابخانه شبانه روزی در فرهنگسرای اندیشه بوده است. این پیشکسوت مطبوعاتی ریشه علاقه به رسانه کاغذی را در کودکی خود می داند و می گوید: یادم هست در کودکی پول نداشتم روزنامه بخرم به همین خاطر روزنامه ها را قرض می کردم و ایستاده و در یک ساعت می خواندم  و بعد آن را به دکه روزنامه فروشی باز می گردانم.

وصال در دولت دوم اصلاحات به روزنامه ایران می رود و بعد به فکر راه اندازی سایت جماران و پورتال امام خمینی (ره) می افتد و مدتی هم روزنامه آینده نو را منتشر می کند و بعد در نهایت مدیر مسئول روزنامه شهروند می شود.

وصال بزرگترین چالش مطبوعات و حوزه نشر را مسئله فرهنگ شفاهی عامه مردم می داند و معتقد است که این شفاهی بودن از عمق فرهنگی جامعه ما می کاهد. به همین دلیل است که تاکید دارد باید با نگاه ملی به این مسئله توجه شود و نیاز است رسانه های مکتوب پشتیبانی شوند. حتی اگر شده از جیب دولت برای رفع مشکلات رسانه های مکتوب هزینه شود. او می گوید: با این چالش ها مطبوعات نمی توانند به رسالت خود عمل کنند در حالی که  برای رسانه مکتوب باید شهید دهیم. هر چقدر رسانه مکتوب کشور تقویت شود ریشه ملی و مذهبی کشور تقویت می شود چرا که رسانه مکتوب میراث ماندگار یک ملت است. زمانی کار یک رسانه خوب می شود که نقش محوری را به خبرنگار بدهیم و به او  اعتماد کنیم. به نظرم اطلاعات و آورده های خبرنگار ارزش سیاسی، اجتماعی و محتوای زیادی دارد و می تواند  مقدم بر نظر مدیر مسئول و سردبیر باشد.

 

عبدالرسول وصال/ عکاس حسین شهلایی

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here