زمان انتشار : ۵ تیر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۳۲ | کد خبر : 482516 |

تیتریک/تحریم دیپلماسی به روایت روزنامه ها/گزارش تحلیلی کیهان از «صفر تا صد نشست منامه»را بخوانید

شفقنا رسانه-واکنش به تحریم های جدید امریکا از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز دوشنبه دونالد ترامپ فرمان تحریم مقام معظم رهبری و چند تن از فرماندهان سپاه را امضا کرد. حال قرار است این تحریم ها ادامه داشته باشد و وزیر امور خارجه کشورمان هم وارد این لیست شود. روزنامه سازندگی در واکنش به این تصمیم آمریکا در تیتر یک امروز نوشت « انتقام گروه B از ظریف» و در زیر تیتر اشاره کرد، تحریم کسی که مذاکره می کند به معنای تحریم مذاکره از سوی آمریکاست. محمد قوچانی سردبیر این روزنامه در سرمقاله امروز نوشت « گرچه هنوز تحریم محمد جواد ظریف از سوی دولت ایالات متحده آمریکا اعلام نشده است اما در صورت تحقق این امر می توان گفت این انتقام گروه B از وزیر امور خارجه است. در عین حال دونالد ترامپ هم شخصا این انگیزه را دارد که از ظریف انتقام بگیرد. او چند ماه قبل گفته بود جان کری به ایرانی ها گفته است با ترامپ مذاکره نکنند و صبر کنند تا ترامپ در دور دوم متوسط دموکرات ها شکست بخورد.»

آفتاب یزد هم در واکنش به تحریم های جدید آمریکا در تیتر یک امروز عنوان کرد « انسداد مسیر دیپلماسی؟» و در متن با یوسف مولایی کارشناس حقوق بین الملل گفت و گو کرده است. او در این باره توضیح داده« اینکه پس از اعمال تحریم ها ظریف می تواند سفرهای دیپلماتیک داشته باشد یا خیر،بستگی به نوع تحریم دارد، هر چند در بحث حقوقی نباید این اتفاق بیافتد و بعید است قابلیت عملیاتی داشته باشد.

روزنامه اعتماد هم صفحه یک خود را به تحریم های جدید آمریکا علیه مقامات کشور اختصاص داد و با اشاره به اظهارات روحانی در دیدار با مدیران وزارت بهداشت، عنوان کرد « کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است». کوروش احمدی کارشناس روابط بین الملل در مطلبی با عنوان « تحریم های جدید امریکا» نوشت « اعمال تحریم علیه نهاد رهبری تحول مهم دیگری در سلسله تحولاتی است که طی ماه‌های اخیر فضای روابط ایران و امریکا و به تبع آن فضای منطقه را تیره کرده است. این تحریم به لحاظ عملی فاقد هرگونه آثار و پیامدی است. بیت رهبری فاقد رابطه و کار اقتصادی با دیگر کشورها است. برخی موسسات اقتصادی، مانند ستاد فرمان هشت ماده‌ای که مستقیما تحت نظر ایشان قرار دارند، نیز پیش از این تحت تحریم بوده‌اند. ۸ فرمانده سپاه نیز که بر مبنای فرمان اجرایی جدید ترامپ تحریم شده‌اند، پیش از این بر اساس قانون CISADA مورخ ۲۰۱۲ و قرار دادن سپاه روی لیست گروه‌های تروریستی خارجی تحت تحریم قرار داشتند. به این دلیل، این تحریم‌ها را باید بیش از هر چیز سیاسی و ..هدف آنها را نیز سیاسی و ارسال یک پیام برای مخاطبین در داخل امریکا و نیز متحدان منطقه‌ای امریکا به شمار آورد که از بی‌عملی ترامپ در برابر سرنگونی پهپاد پیشرفته به خشم آمده بودند.اعمال تحریم علیه نهاد رهبری تحول مهم دیگری در سلسله تحولاتی است که طی ماه‌های اخیر فضای روابط ایران و امریکا و به تبع آن فضای منطقه را تیره کرده است. این تحریم به لحاظ عملی فاقد هرگونه آثار و پیامدی است. بیت رهبری فاقد رابطه و کار اقتصادی با دیگر کشورها است. برخی موسسات اقتصادی، مانند ستاد فرمان هشت ماده‌ای که مستقیما تحت نظر ایشان قرار دارند، نیز پیش از این تحت تحریم بوده‌اند. ۸ فرمانده سپاه نیز که بر مبنای فرمان اجرایی جدید ترامپ تحریم شده‌اند، پیش از این بر اساس قانون CISADA مورخ ۲۰۱۲ و قرار دادن سپاه روی لیست گروه‌های تروریستی خارجی تحت تحریم قرار داشتند. به این دلیل، این تحریم‌ها را باید بیش از هر چیز سیاسی و …هدف آنها را نیز سیاسی و ارسال یک پیام برای مخاطبین در داخل امریکا و نیز متحدان منطقه‌ای امریکا به شمار آورد که از بی‌عملی ترامپ در برابر سرنگونی پهپاد پیشرفته به خشم آمده بودند.»

روزنامه شرق هم با اختصاص تیتر و عکس یک خود به این تصمیم، گزارشی از واکنش مقامات را آورد و در تیتر خوبی عنوان کرد « پایان دیپلماسی».

سیاست روز در تیتر یک به تحلیل این مسئله پرداخته و با بیان اینکه «ترامپ تا پیش از این با روانه کردن آبه شینزو نخست وزیر ژاپن و سپردن نامه واسطه گری قصد داشت بازی با افکار عمومی را آغاز و از فضای رسانه برای فشار به جمهوری اسلامی ایران بهره بگیرد. با شکست حربه خود و مستاصل ماندن در این اقدام، رهبر انقلاب را در لیست تحریم های جدید خود علیه جمهوری اسلامی گنجاند تا هم فضاحت پهپاد متجاوز به خاک ایران را کمی رفع و رجوع کند و هم برای نامه ای که جواب نگرفت عقده گشایی کند». سیاست روز در تیتر کوتاهی سعی کرد به ارزیابی این اقدام آمریکا بپردازد و نوشت «عقده گشایی یانکی ها».

خراسان هم در تیتر یک به واکنش روحانی نسبت به اعمال تحریم های جدید پرداخت و در تیتر کوتاهی این اقدام آمریکا را «اثبات دروغ مذاکره» خواند و در زیر تیتر به نقل از روحانی خطاب به ترامپ نوشت «اگر در مذاکره صادق هستید چرا همزمان وزیر خارجه را تحریم می‌کنید؟».

روزنامه همشهری تیتر یک خود را به گزارشی درباره نسبت مصرف سوخت در ایران با عرف جهانی اختصاص داد و در تیتر عالی عنوان کرد « بی رقیب در سوزاندن» و در زیر تیتر اشاره کرد، ترکیه از نظر جمعیت و تعداد خودرو با ایران برابر است اما مصرف سوخت آن یک دهم ایران است. این روزنامه در بخشی دیگر سراغ قیمت تمام شده گوشت و نقش دلالان در افزایش قیمت آن رفت و در تیتر نوشت « نیمی از قیمت گوشت سهم دلالان» و در زیر تیتر توضیح داد، گوشت از دامداری تا در مغازه ۵۵ درصد گران می شود. مدیر عامل اتحادیه دامداران هم گفته« با احتساب هزینه های کشتار،قیمت تمام شده هر کیلو گرم گوشت برای دامدار ۷۰ تا ۷۲ هزار تومان است اما تعداد حلقه های واسطه موجب افزایش ۵۵ درصدی قیمت خرده فروشی آن می شود.»

روز گذشته با دستور روحانی، استقرار برنامه پرونده الکترونیک سلامت در کشور آغاز شد. روزنامه ایران در تیتر یک گزارشی از این برنامه را کار کرد و در تیتر به نقل از روحانی نوشت «نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد». البته بهتر بود روزنامه تیتر متناسب تری با موضوع خبر انتخاب می کرد. این روزنامه در یکی از مطالب فرعی خود پرونده ویژه ای درباره موضوع «نوزاد ربایی» کار کرد که این اقدام با توجه به اهمیت موضوع و بررسی سوژه در قالب پرونده قابل تحسین است.

آمریکا و رژیم آل‌خلیفه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند «منامه» پایتخت بحرین طی روزهای چهارم و پنجم تیرماه میزبان نشستی با هدف «جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطین» خواهد بود. روزنامه کیهان در یکی از مطالب فرعی خود گزارشی تحلیلی از «صفر تا صد نشست منامه» کار کرد و در تیتر به طرح این سوال پرداخت که «آیا این طرح به نتیجه می‌رسد؟». روزنامه توضیح داد که «طراحان این طرح از «نشست منامه» به عنوان مرحله نخست معامله قرن یاد کرده‌اند. ظاهر و عنوان نشست یعنی «شکوفایی برای صلح» بسیار فریبنده است و برای کاستن از حساسیت‌های شدید، قرار شده در این نشست صرفا از کمک‌های مالی به فلسطینی‌هایی صحبت شود که به شدت تحت محاصره و فشارهای اقتصادی قرار داده شده‌اند!» روزنامه در ادامه به این سوال پرداخته که چرا معامله قرن از اقتصاد شروع شده است و توضیح داده که « در شرایط کنونی فلسطین و به ویژه نوار غزه در شرایط بغرنجی به سر می‌برد و در نوار غزه گرسنگی جان بیش از یک میلیون نفر را تهدید می‌کند. علاوه‌بر این محاصره ۱۱ ساله نیز باعث ایجاد فشارهای اقتصادی زیادی بر مردم شده است. در کرانه باختری نیز مردم این منطقه به شدت وابسته به کمک‌های جهانی هستند. در این شرایط آمریکا سعی دارد با حربه اقتصادی وارد شده و به نوعی گروه‌های فلسطینی را تطمیع کند. همواره در روابط بین‌الملل این گزاره مطرح است که برای حساسیت زدایی در مورد پرونده‌های حساس بین کشورهای متخاصم باید نقطه همکاری را از یک مسئله غیر حساس و غیرسیاسی مانند اقتصاد شروع کرد و به تدریج و با فراهم شدن زمینه‌ها، همکاری را به بخش‌های حساس و سیاسی نیز تسری داد.»

روزان هم تیتر یک را به خبر رونمایی از طرح معامله قرن اختصاص داد و در تیتر نوشت««صلح اقتصادی» ترامپ در مسلخ انکار» و توضیح داد که «مخالفت بخش اعظم گروه های فلسطینی و مخالفت مردمی در بسیاری از کشورهای اسلامی با معامله قرن نشانگر آن است که این طرح نیز همانند دیگر طرح های صهیونیستی- آمریکایی به تاریخ خواهد پیوست و در عرصه میدانی با شکست مواجه می شود». این روزنامه متناسب با توضیحات، عکس یک را به اعتراضات مردمی از این مسئله اختصاص داد.

روزنامه ستاره صبح تیتر یک خود را به گزارش نخستین نشست خبری وزیر اقتصاد اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد《تاثیر سیاست بر قیمت ارز》. با توجه به اهمیت موضوع بهتر بود که روزنامه از بعد کارشناسی به ارزیابی این تاثیر و سخنان دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی می پرداخت تا اینکه به بازنشر صرف این گزارش بپردازد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here