زمان انتشار : ۴ تیر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۷ | کد خبر : 482451 |

تیتریک/گزارش«آفتاب یزد»ازشکست چندین طرح مسکنی/گزارش «ایران» درباره پشت پرده «عدم بازگشت ارز صادراتی به کشور» را بخوانید

شفقنا رسانه-گزارشی از حضور آیت الله رئیسی در شبکه یک سیما، انتقاد به طرح های ناقص دولت درباره مسکن، واکنش به اظهارات رئیس برنامه و بودجه درباره جبران خسارت برای موسسات مالی غیر مجاز و تشریح لایحه شفافیت از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، دو روز پیش اولین گفتگوی آیت الله رئیسی در سمت ریاست قوه قضاییه از شبکه یک سیما پخش شد و در این مصاحبه درباره  مباحثی چون تقلیل یافتن حساب های قوه قضاییه به ۵ حساب، ضرورت اصلاح قوانین، ضرورت ایجاد تحول در حوزه آموزش و پرورش و ماجرای زندان فشافویه صحبت کرد. روزنامه سازندگی امروز تیتر یک خود را به بازتاب گزارشی از این مصاحبه اختصاص داد و با اشاره به قسمتی از اظهارات رئیسی درباره پرونده « شیرمحمدعلی» در فشافویه عنوان کرد « دل جویی رئیسی». این مطلب و تیتر تازگی خاصی برای مخاطب ندارد و بعد از دو روز بهتر بود روزنامه به تحلیل سخنان و یا واکنش های به این مصاحبه می پرداخت که نکته جالبی برای مخاطب داشته باشد. این روزنامه در مطلبی دیگر به سراغ ستاره اسکندری که این روزها سوژه داغ فضای مجازی شده رفته و با نگاهی به زندگی خصوصی هنرپیشه ها در تیتری مبهم نوشت « بحران حریم خصوصی».

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از مصاحبه تلویزیونی آیت الله رئیسی اختصاص داد و به نقل از او در تیتر نوشت « مدعی حقوق عامه هستیم». مهرداد قربانی سرایی وکیل پایه یک دادگستری در سرمقاله امروز اعتماد در مطلبی با عنوان «قوه قضاییه و نهاد وکالت» نوشت«در اغلب کشورهای جهان و حتی در بعضی از کشورهای همسایه ایران، دادگستری و دادگاه با وکیل و نهاد وکالت درهم آمیخته‌اند به این صورت که نمی‌توان دادگستری و اجرای عدالت را با تمام اقتدار دستگاه قضا در نظر گرفت و برای متهم یا اصحاب دعوی حداقل امکان که همان استفاده از خدمات وکیل مستقل است، پیش‌بینی نکرد. عبارت استقلال و وکالت لازم و ملزوم یکدیگرند. وکیل غیرمستقل قادر به دفاع نیست.اخیرا، اطلاع حاصل شد طی جلسه‌ای اعضای هیات محترم مدیره کانون وکلای مرکز و برخی کانون‌های استانی با ریاست محترم قوه قضاییه دیدار و هم اندیشی کردند و جلسه نتایج مطلوب و رضایت‌بخش برای طرفین داشته است. امید است از این پس این جلسات تکرار شوند و حضور وکلا در دادسرا و دادگاه‌ها پر رنگ‌تر شود. در هفته قوه قضاییه ضرورت دارد به قضات شریف و پاکدامن یادآوری شود با در‌های بسته نمی‌توان مجری عدالت بود. دادستانی که در اتاق او روی مردم مسدود است هیچ‌گاه نخواهد توانست، داد بستاند. ضرورت دارد تصمیم گرفته شود از هفتم تیرماه و همراه با اختتام همایش درب اتاق متولیان قضاوت به روی مردم و بالاخص وکلای دادگستری گشوده باشد تا از نتایج مطلوب آن بهره‌مند شویم.»

این روزها افزایش قیمت زمین و مسکن، سوژه بسیاری از رسانه شده است. آفتاب یزد در تیتر یک خود با توجه به طرح های که در دست دولت بود و اقداماتی انجام نداده در تیتر صریحی عنوان کرد « ۱۰ طرح مسکنی که شکست خورد» و در زیر تیتر اشاره کرد، مسئولان اقدامی نکردند هشتک « صاحبخانه خوب» راه افتاد. نگاهی به طرح های مسکنی دولت طی شش سال اخیر بیانگر آن است که این طرح ها نتوانسته پاسخگوی نیاز بازار مسکن باشد. دولت در ششمین سال فعالیت خود در حالی از طرح های جدید برای خانه دار کردن مردم سخن می گوید که اجرای طرح های قبلی با ناکامی مواجه بوده و شرایط هر روز برای مستأجران سخت تر می شود. با این حال همچنان به آزمون و خطا در بخش مسکن ادامه می دهد تجربه نشان داده که این طرح ها یا به سرانجام نرسید یا به طور ناقص اجرا و پس از مدتی متوقف شد.

روزنامه همشهری در تیتر یک سراغ ثبت نام نامزدهای شورایاری‌های شهر تهران که از دیروز آغاز شده رفته و در تیتر جالبی عنوان کرد « آغاز انتخاب یاران شهر» انتخابات این نهاد اواخر تیر یا اوایل مرداد برگزار شود.

روز گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص ۳۶ هزار میلیارد برای جبران خسارت موسسات مالی غیرمجاز خبر داد. روزنامه خراسان به این خبر واکنش نشان داد و تاکید کرد که این پول از جیب مردم برای موسسات اختصاص یافته و سهم هر ایرانی را ۴۵۰ هزار تومان عنوان کرد و در تیتری انتقادی این خسارت را «میراث شوم سیف و بهمنی» خواند. روزنامه ایران هم در تیتری طولانی از «خسارت ۳۶ هزار میلیارد تومانی مؤسسات غیرمجاز» خبر داد.

روزنامه ستاره صبح هم در واکنش به این خبر، تیتر یک خود را به گزارشی مختصر از خسارت موسسات مالی و اعتباری برای اقتصاد کشور اختصاص داد و در تیتر خوبی نوشت « دست در جیب مردم» در بخشی از این گزارش آمده« پرسش این است اگر دستگاه‌های نظارتی به وظیفه خود عمل می‌کردند و بانک مرکزی، دولت و مجلس هشیار بودند، چنین اتفاقی رخ نمی‌داد. هم اکنون یک برج ۲۷طبقه در شهرک غرب در مجموعه برج‌های «عمران تکرار» جلوی چشم ساکنان در زمین مشاعی که متعلق به ساکنین است توسط موسسه مالی و اعتباری عسکریه در حال ساخت است. این در حالی است که وزیر پیشین مسکن، عباس آخوندی دو بار طی نامه‌ای نوشت جلوی ساخت این برج به دلیل غیرقانونی بودن گرفته شود. همچنین شورای عالی معماری و شهرسازی دو نوبت رای به توقف ساخت این برج داد ولی معلوم نیست چرا این برج کماکان در حال ساخت است!گفتنی است که پایه پولی کشور در دو نوبت تغییر کرد؛ یکی وام‌های بی‌حساب‌وکتابی که برای ساخت مسکن مهر داده شد و دیگری پرداخت ۳۶ هزار میلیارد تومان از جیب ملت به مالباختگان موسسات مالی و اعتباری… و گفتنی های دیگر.»

«مردم باید همه چیز را بدانند» تیتر روزنامه ایران به نقل از معاون حقوقی رئیس جمهوری درباره چرایی تدوین لایحه شفافیت است. لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور در پاسخ به روزنامه ایران ضرورت و چگونگی تدوین آن را تشریح کرده و توضیح داده که اثرات مثبت آن برای مدیریت کشور چه خواهد بود. او تأکید کرده که این لایحه مصداق و تبلور این اصل مهم است که مردم باید نسبت به اتفاقات و عملکرد نهادها اطلاع داشته باشند. به گفته او اگر این لایحه تصویب و به خوبی اجرا شود یک جراحی بزرگ برای شفاف‌سازی امور خواهد بود. روزنامه ایران همچنین در یکی از مطالب فرعی خود از پشت پرده عدم بازگشت ارز صادراتی به کشور خبر داد و در تیتر جالبی نوشت ««صادر‌کننده سازی» شگرد فرار از بازگشت ارزهای صادراتی» است. این روزنامه توضیح داد که «تولید صادرکننده اتفاقی است که این روزها در حوزه صادراتی کشور در حال شکل‌گیری است. برخی از صادرکنندگان خوشنام برای اینکه لقب قاچاقچی نگیرند یا اسمشان در لیست سیاه بانک مرکزی به‌جهت برگشت ندادن ارز صادراتی، قرار نگیرد، با واسطه‌هایی که به آن اعتماد دارند یا گرفتن تضامین از افرادی که کارت بازرگانی دارند، آنها را صادر‌کننده می‌کنند و این گونه صادر‌کننده می‌سازند، کافی است بدانید که فقط در فروردین ۱۳۷۰ نفر یا شرکت به فهرست صادرکنندگان کشور اضافه شده است، به بیان دیگر، از سال ۹۷ تا پایان فروردین ماه ۹۸ معادل ۷۳۷۲ صادر‌کننده به مجموع صادرکنندگان کشور اضافه شده است. این در حالی است که از سال گذشته روند صادرات کشور نزولی بوده است».

روزنامه کیهان در یک دو تیتری انتقادی با بیان اینکه «دولت سامانه حقوق مدیران را عملیاتی نکرد» تاکید کرد که «نجومی‌بگیران برگشتند». این روزنامه توضیح داد «در حالی که بیش از ۱۵ ماه از مهلت قانونی دولت برای راه‌اندازی سامانه حقوق و مزایای مدیران می‌گذرد و این تکلیف قانونی عملیاتی نشده است، انتشار فیش حقوقی مدیران صندوق بازنشستگی کشوری نشان داد برخی از این مدیران همچنان حقوق‌های نجومی حتی بیش از ۵۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.» این روزنامه همچنین تیتر یک را به خبر اعلام «تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران» اختصاص داد.

سیاست روز تیتر یک را به مطلبی انتقادی اختصاص داد. این روزنامه تاکید کرد «درحالی که منهدم کردن پهپاد متجاوز به حریم هوایی کشور حق قانونی ماست برخی بر این باور هستند این اقدام که حتی در منشور ملل متحد نیز حق کشورها نام گرفته است! حقمان نبوده و آمریکا اگر مقابله به مثل نکرد متانت به خرج داده است!» این روزنامه در ادامه به قطعنامه تعریف تجاوز اشاره کرد و تاکید کرد که دوستان بهتر است نگاهی به قطعنامه ها کنند و بدانند دفاع مشروع ما نمی توانسته پاسخ داشته باشد نه اینکه نخواستند پاسخ دهند. روزنامه این سخنان را وقاحت در حمایت از تجاوز آمریکا خواهند و در تیتر انتقاد کرد که «ترسوها هنوز از مذاکره حرف می زنند» .

علی مطهری نماینده مردم تهران در واکنش به توصیه‌های اخیر سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران درباره لزوم عدم دخالت نظامیان در سیاست گفته بود که این تذکر خیلی خوبی است و این همان تذکری است که امام(ره) بارها گفتند و در وصیتنامه‌شان هم به آن اشاره کردند. این موضوع به تیتر یک روزنامه آرمان امروز آمد و در تیتری سوالی نوشت «نظامیان از سیاست فاصله می‌گیرند؟». آرمان امروز همچنین توضیح داد که «حضور نظامیان در سیاست از جمله مسائلی است که هر حکومت دموکراتیکی آن را نهی می‌کند و بر خلاف روح دموکراسی می‌داند؛ چرا که دخالت دادن نظامیان در تصمیم‌گیری‌‌های غیرنظامی، سپردن اداره امور عمومی به نظامیان و تبدیل کردن نمادهای نظامی به یگانه نماد یک کشور، معادل نظامی‌گری است و این مسأله با دموکراسی تعارض دارد» و در ادامه به توصیه های امام خمینی (ره) و سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران درباره عدم دخالت نظامیان در سیاست اشاره کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here