شفقنا رسانه | Shafaqna Media

تیتر یک/«همشهری» از دلایل مراجعه کمتر بیماران به پزشکان می گوید/گزارش «سیاست روز»درباره عدم خودکفایی در تولید کاغذ را بخوانید

شفقنا رسانه- واکنش ها به شایعه استعفای اسحاق جهانگیری، روند تصویب لایحه شفافیت، اختلاف ترامپ با مشاوران ارشدش،گزارشی درباره هجمه ها علیه وزیر نفت از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ستاره صبح تیتر یک خود را به بررسی روند تصویب لایحه شفافیت اختصاص داد و با اشاره به اینکه دولت این لایحه را به مجلس فرستاده در تیتری معمولی نوشت « توپ در زمین مجلس و شورای نگهبان» در بخشی از این متن آمده « دولت لایحه شفافیت را در ۱۰ بند تصویب و به مجلس ارسال کرد. حال توپ «شفافیت» در زمین مجلس و شورای نگهبان است. حسن روحانی، رئیس‌جمهور، روز شنبه اول تیرماه، لایحه «شفافیت» را که در جلسه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ هیئت دولت به تصویب رسیده بود، به مجلس ارسال کرد. این لایحه در ۳۶ ماده و ۱۳ صفحه برای اطلاع عمومی منتشرشده است. به دلیل اینکه شفافیت مالی وجود ندارد، در گذر زمان فساد، سو استفاده، تبعیض و … در کشور شکل گرفته که تداوم آن برای فرودستان جامعه خطرناک است» بهتر بود روزنامه به ارزیابی و بیان نقاط ضعف و قوت این لایحه از زبان کارشناسان می پرداخت. روزنامه ایران هم  تیتر یک را به این خبر اختصاص داد و در تیتر کوتاه و خوبی نوشت «شفافیت بدون استثنا».

روز شنبه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور با حضور سران سه قوه و اعضای اقتصادی دولت و مجلس برگزار شد و در این جلسه درباره راهکارهای اصلاح قیمت سوخت در کشور بحث شد. یک راه حل از سوی معاون اول رئیس جمهور مطرح می شود که بر اساس طرح « هر شهروند ایرانی_ یک سهمیه بنزین» عنوان شد که رئیس جمهور با این طرح موافقت نکرد این موضوع باعث شد تا گمانه هایی درباره اختلاف جدی میان جهانگیری و روحانی مطرح شود و خبرهایی درباره استعفای جهانگیری منتشر شود. روزنامه سازندگی با مروری بر جلسه شنبه و بررسی راهکار او درباره بنزین با اشاره به جزئیات جلسه در تیتر عالی نوشت « مباحثه کارشناسی، نه اختلاف سیاسی». همچنین با ربیعی سخنگوی دولت مصاحبه کرده و او توضیح داده که جهانگیری استعفا نداده است و دیروز در کنار روحانی هیئت دولت را اداره کرد.

تکذیب این ادعا و واکنش نسبت به انتشار چنین خبری به عکس یک روزنامه ایران هم  آمد و تصویری صمیمی از رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری کار کرد و در تیتر به تاسی از شعر حافظ نوشت «به اتفاق جهان می‏ توان گرفت» و توضیح داد: «اصرار به جدایی جهانگیری از دولت معلوم نیست کدام منفعت ملی را دنبال می‌کند. پایگاه خبری که روز گذشته از قهر معاون اول رئیس جمهوری خبر داده بود پیش از این هم داستان سرایی مشابهی را در تیرماه سال گذشته مطرح کرده بود. این سایت خبری که پیش از این اختلاف نظرهای ادعایی بین اعتدالی‌ها و اصلاح‌طلبان در دولت به رهبری محمود واعظی و اسحاق جهانگیری را دستمایه تحلیل‌ها و خبررسانی‌های خود کرده بود دیروز هم تلاش کرد با نسبت دادن سخنانی به روحانی علیه اصلاح‌طلبان همین نقطه قوت کابینه را به چالش بکشد تا شاید خوراکی برای حملات این دو طیف علیه همدیگر بسازد. منتشر‌کنندگان چنین خبرهایی بعید است به طبیعی بودن تفاوت دیدگاه بین اعضای دولت واقف نباشند اما گویا اهداف پشت پرده دیگری را دنبال می‌کنند و مصالح خود را در گل آلود کردن فضا می‌دانند.»

روزنامه اعتماد هم در واکنش به اختلاف نظر میان روحانی و جهانگیری و شایعه استعفای او تیتر و عکس یک خود را به این مسئله اختصاص داد و در تیتری استنباطی عنوان کرد « وحدت واجب تر از نان شب» و عکس خوبی را که با تیتر هماهنگی دارد، کار کرد. در همین رابطه سیدعلی میرفتاح، سردبیر اعتماد در سرمقاله امروز با عنوان « وحدت آداب دارد» نوشت « وقتی از وحدت حرف می‌زنیم قطعاً منظورمان این نیست که به یکدیگر انتقاد نکنیم یا ضعف‌های هم را لاپوشانی کنیم یا مدام قربان‌صدقه هم برویم. ضمن اینکه وحدت به معنی حرف حق نزدن یا بر حق پافشاری نکردن هم نیست. منظور همان است که از جمع جدا نشویم، تک نیفتیم و به تعبیر مولا طعمه گرگ و شیطان نشویم…این مقدمه را نوشتم تا بگویم به عنوان روزنامه‌نگار نگران وحدت ملی هستم و می‌ترسم تفرقه‌افکنی دشمنان نتیجه دهد و ما را بیش از پیش از هم دور کند. همه امید امریکایی‌ها به همین است که آب را در جمهوری اسلامی گل‌آلود کنند و در دعوایی که توسط ایادی‌شان بعضی اوقات هم توسط دوستان ساده‌لوح در بین مردم و مسؤولان راه می‌اندازند ماهی خود بگیرند.»

روزنامه آرمان امروز هم اگرچه عکس یک خود را به تصویری صمیمی از رئیس جمهور و معاون اولش اختصاص داد با این حال ادعای خبر جدال میان آن دو  را رد نکرد و در تیتر نوشت « بزرگان جهانگیری را برگرداندند» و در زیر تیتر آورد «دلجویی رئیس جمهور از معاون اول». روزنامه با اشاره به این  خبر و قهر جهانگیری از کابینه دولت و نیز صحبت های سخنگوی دولت که گفته بود «بین اختلاف نظر و قهر، تفاوت وجود دارد. طرح موضوع قهر در شأن آقای جهانگیری نیست و صحت ندارد» نوشت «علی ربیعی درست گفته اما کامل نگفته است. او باید در ادامه می‌گفت که اسحاق جهانگیری چه باری را در کابینه تحمل می‌کند و می‌گفت که نقش او در دولت چنان است که نمی‌توان به آسانی از چنین مدیری گذشت. تحویل کلام به اینکه قهر در شأن کسی هست یا نیست نافی اصل موضوع نیست که دنبال کردن کار برای جهانگیری و ادامه دادن و به سرمنزل مقصود رساندن دولتی که از تنگناهای دولت دهم سر برآورده و ۲۴ میلیون رای را در حمایت دارد، برای جهانگیری یعنی قرار گرفتن در معذوریت اخلاقی و حرفه‌ای ادامه کار وگرنه زبان به کلام درشت بازکردن و سخنانی در قدح آوردن که شما (اصلاح‌طلبان) در پی سقوط دولت هستید به معنی فراموشی همه اتفاق‌های دوسال قبل و در کوران مناظره‌های انتخاباتی است که جهانگیری توانست ضربه رقبا به روحانی را دفع کند و صدای رسایی برای ترغیب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان باشد.»

روز گذشته خبری منتشر شد که مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در آخرین سال کاری دوره دهم شد. روزنامه آفتاب یزد در واکنش به این خبر و چندمین تغییر در ریاست کمیسیون مجلس با تیتری هشدار گونه عنوان کرد« اصلاح طلبان در وضعیت قرمز» و در زیر تیتر مطرح کرد، از دست دادن ریاست کمیسیون ها یکی پس از دیگری یعنی از دست دادن مجلس و ریاست جمهوری آینده؟. گفتنی است قبل از ذوالنور، فلاحت پیشه بر صندلی کمیسیون امنیت ملی تکیه زده بود. این روزنامه عکس یک خود را به مصاحبه با یک روانشناس سیاسی درباره رفتارهای اخیر ترامپ اختصاص داد و در تیتری معمولی نوشت« نگاه روانشناسی به واکنش های ترامپ» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های این روانشناس عنوان کرد، تهدیدهای ترامپ در حد تهدیدهای یک کاسب در بازار برای جذب مشتری است.

روزنامه شرق تیتر یک امروز خود را به اختلافات اخیر و بیشتر ترامپ با مشاوران ارشدش اختصاص داد و در تیتری خبری و معمولی نوشت « ترامپ علیه بولتون» و در بخشی از گزارش خود توضیح داده« ترامپ پس از ماجرای ساقط‌ شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران و تصمیمش برای لغو حمله به ایران در واکنش به این اتفاق، از جنگ طلبی نزدیکانش به تندی گله کرده است: «اینها می‌خواهند ما را به سوی جنگ هل بدهند. این خیلی مشمئزکننده است». ترامپ اینها را درباره حلقه اصلی مشاورانش گفته است: «ما دیگر بیش از این جنگ لازم نداریم». اشاره ترامپ احتمالاً به جنگ‌های آمریکا در عراق، افغانستان و دیگر نقاطی است که بعد از گذشت چند دهه ایالات متحده هنوز از آنها فارغ نشده است. این صحبت ها فقط بخشی از شواهدی است که نشان می‌دهد اهداف نهایی ترامپ در حوزه سیاست خارجی با تیمش همخوانی ندارد. این حرف‌ها در حالی نقل می‌شود که گزارش‌ها از روند تصمیم گیری در شب پرماجرای هفته گذشته حاکی است در روند اتخاذ این تصمیم، ترامپ برخلاف خواست تیمش عمل کرده است. سی ان ان و دیگر رسانه‌ها گزارش داده بودند که در فرایند تصمیم‌گیری، جان بولتون؛ مشاور امنیت ملی، مایک پمپئو؛ وزیر خارجه و حتی مایک پنس؛ معاون اول رئیس جمهور، همگی خواستار واکنش نظامی تند به ایران بوده‌اند و در نهایت ترامپ در نتیجه مشاوره با «مشاوری از بیرون» که برخی گزارش‌ها او را تاکر کارلسون، مجری فاکس نیوز معرفی می‌کنند، تصمیم به لغو حمله می‌گیرد.»

روزنامه همشهری در گفت و گو با کارشناسان اثرات مراجعه کمتر بیماران به پزشکان به دلایل مشکلات اقتصادی را بررسی کرده و در تیتر صریحی عنوان کرد « فشار اقتصادی روی شانه درمان» و در زیر تیتر اشاره کرده، افزایش قیمت ها باعث حذف مواد غذایی لازم از سفره مردم و روی آوردن به مواد غذایی کم کالری و میان تهی می شود.این روزنامه عکس یک خود را به بررسی چهره‌های که ماه گذشته در رسانه ها بیشتر دیده شدند، اختصاص داد و در تیتر نوشت « چهره های خرداد».

روزنامه کیهان هم گفتگوی حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با یکی از خبرگزاری ها را به تیتر یک آورد که گفته بود « اخیرا نهادهای امنیتی باند نفوذی در وزارت نفت را دستگیر کردند که در راس آن خانمی با ایجاد ارتباط با ۱۶ نفر از مقامات ارشد این وزارتخانه توانسته بود در جهت تکمیل پازل دشمن ضرباتی را به کشور وارد کند.» روزنامه در تیتری طولانی نوشت «نقش یک زن نفوذی در تصمیمات ۱۶مدیر وزارت نفت».

روزنامه روزان هم گزارشی درباره هجمه ها علیه وزیر نفت کار کرد و در تیتر از «حمله با رویکرد ضد فساد» نوشت و توضیح داد که «زنگنه معتقد است که دور زدن تحریم ها به شیوه ای که مخالفان به دنبال آن هستند، بستری برای وقوع اختلاس های دیگر و ایجاد بابک زنجانی های دیگر است. عدم شفافیتی که در دور زدن تحریم ها به آن شیوه وجود دارد، زمینه کافی برای فساد را فراهم می کند. زنگنه حمله هایی را که متوجهش است هم در این چارچوب ارزیابی می کند».

سیاست روز هم به بررسی عدم خودکفایی در تولید کاغذ پرداخت و در تیتری کوتاه از «دود شدن سرمایه ملی» نوشت و انتقاد کرد که «براساس آمارهای اعلام شده، در طول ۴۰ سال گذشته بیش از ۶ میلیون هکتار از عرصه های جنگلی کشور نابود شده است که در این میان بیشترین خسارت به جنگل های شمال کشور وارد آمده است و به گفته متولیان به دلیل تهدیدات و ظرفیت های موجود در این جنگل ها زین پس نباید از آن ها بهره برداری صنعتی به عمل آید. اما در مقابل ظرفیت در کشور به نام باگاس-تفاله نیشکر- وجود دارد که سال ها از آن غافل بوده ایم و متولیان نه تنها از آن بهره نگرفته اند بلکه دود شدن آن را به نفع درآمدزایی برخی دلالان به حفظ سرمایه های ملی ترجیح دادند.»

روزنامه خراسان گزارشی کاملی درباره قیمت بالای پارچه های چادر مشکی کار کرد و در تیتر خوبی نوشت« چادر در منگنه مافیا و مسئولان».

اخبار مرتبط

ویترین روزنامه ها/ اشاره «شهروند» به اختلاف نظر درباره سطح آسیب دیدگی خانه های زلزله زده «سی سخت» /پیگیری «آفتاب یزد» درباره ادعای استفاده از قطعات دست دوم در خودروهای صفر کیلومتر/ گزارش «همدلی» از خرید و فروش جواب منفی تست کرونا در مرزهای کشور

hakimi

ویترین روزنامه‌ها/ تحلیل «آرمان ملی» از دلایل کاهش قدرت خرید مسکن /تاثیر کشمکش‌های سیاسی بر اقتصاد کشور به روایت«ابتکار»

hakimi

ویترین روزنامه‌ها/قدرت نفوذ موبایل در زندگی ایرانیان به روایت «دنیای اقتصاد»/توجه ویژه«همشهری» به جایگاه زنان در سیاست گذاری های کلان شهری/ پیش بینی«جمهوری اسلامی» از تبعات حذف یارانه دارو بر سلامت مردم

hakimi

ثبت نظر