زمان انتشار : ۲ تیر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۴ | کد خبر : 482330 |

مروری بر صفحه یک روزنامه ها/رابطه نزدیک یک روزنامه نگار با ترامپ به روایت «سازندگی»/زیر و بم «حقوق شهروندی» را در روزنامه اعتماد بخوانید

شفقنا رسانه-نامه تعدادی از نمایندگان مجلس به دبیر کل سازمان ملل و دیدار با بابک زنجانی برای رفع برخی ابهامات، تبعات پایان طرح زوج و فرد در تهران، احتمال استیضاح وزیر نفت و ادعای امریکا برای حمله نظامی به ایران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، بعد از واکنش نظامیان آمریکا نسبت به سقوط پهپاد، ترامپ آنطور که خود می گوید و ادعا کرده قصد حمله به ایران را داشته ولی در لحظات آخر پشیمان می شود. روزنامه سازندگی در تیتر یک خود به بررسی این مسئله پرداخته که چه کسی جلوی ترامپ را گرفت؟ و در تیتر بسیار خوبی عنوان کرد « ترمز ترامپ» در بخشی از متن آمده « در لحظات آخر یک مجری فاکس نیوز ترامپ را از واکنش نظامی منصرف کرد. تاکر کارلسن، روزنامه نگاری محافظه کار است و از سال ۲۰۱۶ اجرای برنامه ای موسوم به « تاکر کارلسن تونایت» در شبکه خبری فاکس نیوز را عهده دار است. داده های دولتی نشان می دهد که او رابطه ای نزدیک با دونالد ترامپ دارد تا جایی که رسانه های مختلف رئیس جمهوری آمریکا از کارلسن تحت عنوان « سخنگوی ترامپ» در رسانه ها و شبکه های خبری یاد می کنند.»

ادعای امریکا برای حمله نکردن به ایران با این استدلال که  جان ۱۵۰ نفر را نگیرد،  به تیتر یک روزنامه سیاست روز هم آمد و با مروری بر جنایات امریکا این سخنان را دروغ دانست و در تیتری طولانی و کنایه آمیز نوشت «ناتوانی و منت انسان دوستی یانکی ها». روزنامه توضیح داد «غیر از اینکه آمریکا توان حمله ندارد باید به این نکته توجه کرد که این کشور ید طولانی در نسل کشی و آفرینش هلوکاست های واقعی دارد» در ادامه مروری بر جنایات آمریکا همچون «کشتار و نسل کشی ۱۰۰ میلیون سرخ پوست امریکایی»، «فاجعه هیروشیما و ناکازاکی»، «جنایت جنگی آمریکا در «درسدن»»، «جنایت آمریکا در افغانستان»، «کشتار مردم کره توسط آمریکا در سال ۱۹۵۰»، «جنایت آمریکا در عراق» و… داشت.

روزنامه روزان تیتر جالب تری برای این واکنش ها انتخاب کرد و نوشت «عقب نشینی با ژست حقوق بشری» و توضیح داد که «اظهارات ترامپ در ارتباط با ممانعت حمله به ایران برای حفظ جان ۱۵۰ نفر، بیش از آنکه با واقعیات منطبق باشد، می تواند یکی از تلخ ترین طنزهای تاریخ برای شهروندان ایرانی باشد که بیش از دوسال با تحریم های ظالمانه امریکا در مضیقه معیشتی قرار گرفته اند».

آرمان امروز هم سعی کرد با فریدون وردی‌نژاد مشاور رسانه‌ای دفتر رئیس‌جمهور در خصوص رفتار احتمالی واشنگتن در قبال ایران گفتگویی داشته باشد و عکس یک را به این موضوع اختصاص دهد. روزنامه به نقل از او نوشت «ترامپ برای انتخابات به ایران نیاز دارد» و در زیر تیتر تاکید کرد که «آمریکا به دنیال تجزیه ایران است».

روزنامه کیهان در گزارشی به ادامه واکنش ها به انهدام پهپادی آمریکایی پرداخت و دو تیتری جالبی را برای این موضوع انتخاب کرد. روزنامه در دو تیتری اول نوشت «ارتش آمریکا تحقیر شد» و در دو تیتری دوم هم با اشاره به واکنش های ترامپ بعد از این موضوع نوشت «ترامپ، ایران را توئیت‌باران کرد!». تیتر کیهان به روشنی از ناتوانی آمریکا و تهدیدهای توخالی ترامپ در برابر ایران حکایت می کند. کیهان همچنین طرح جالبی برای این موضوع کار کرد که با تیتر هماهنگی خوبی دارد.

روزنامه هفت صبح عکس یک خود را به تصویری از وزیر امور خارجه ترکیه در حیاط هتل عباسی در اصفهان اختصاص داد و با تیتری کنایه وار نوشت « ازگل چیدن در عباسی» و در زیر تیتر اشاره کرد، کدام بحران؟ کدام تهدید؟ تیتر با عکس هماهنگی خوبی دارد ولی بهتر بود تیتر مناسب تری را انتخاب می کرد تا مخاطب متوجه منظور اصلی روزنامه بشود. در بخشی از این متن آمده « وزاری دو کشور قدرتمند منطقه ( ایران و ترکیه) ۴۸ ساعت پس از بحران پهپادی که آمریکا برپا کرد با فراغ بال و زیر آفتاب گرم اول تیر به چیدن ازگیل می پردازند. تصویری نمادین از اعتماد به نفس و اطمینانی که در ایران و دوستانش نسبت به تهدیدات ترامپ وجود دارد.» این روزنامه در تیتر یک سراغ سوژه مهمی درباره تبعات پایان طرح زوج و فرد برای تاکسی های اینترنتی رفت و در تیتر جالبی نوشت « شهرداری علیه تاکسی های اینترنتی».

روزنامه آفتاب یزد امروز صفحه خوبی بست و بیشتر تیترهای خود را به بررسی مسائل سیاسی و اقتصادی مهم این روزهای جامعه که جزء دغدغه های اصلی مردم و سیاستمداران هستند، اختصاص داد. روز گذشته جمعی از اصلاح طلبان طی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد از رفتار خارج از عرف آمریکا انتقاد کردند این خبر به عکس یک آفتاب یزد آمد و در تیتری خبری عنوان کرد « ساکت نمانید» در این نامه از دبیر کل خواسته شده که دولت آمریکا را به بازگشت به برجام،لغو تحریم ها و ترک ماجراجویی در منطقه جنگ زده تشویق کند.

روزنامه اعتماد در تیتر یک امروز سراغ بررسی تلاش های دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه حقوق شهروندی رفت و در تیتری کنایه وار عنوان کرد « کماکان در دست اقدام» و در زیر تیتر بخشی از صحبت های لعیا جنیدی را آورده که گفته« این دستگاه عریض و طویل برای مردم به هزینه اش نمی ارزد. اگر برای محقق کردن این حقوق تلاش کنیم خوب است، در غیر این صورت هزینه برای مردم و زحمت برای ما نمی ارزد. ما می خواهیم تلاش دولت را معنی دار کنیم.»

« کدام بانک زنجانی را لو داد؟» تیتر توجه برانگیز روزنامه شرق است که گزارشی از سلسه جلسات بررسی مشکلات حقوقی و قضایی کشور تهیه کرد. در بخشی از این گزارش آمده « رسول کوهپایه‌زاده، یکی از وکلای شناخته‌شده کشور که وکالت بابک زنجانی را در مشهورترین پرونده فساد اقتصادی دهه اخیر کشور برعهده داشت، در این جلسه برای اولین بار نکاتی را درباره چگونگی آغاز این پرونده مطرح کرد و گفت: پرونده آقای بابک زنجانی به‌عنوان یک پرونده نفتی شناخته می‌شود؛ درحالی‌که باید بگویم استارت پرونده او با مسئله اتهام پول‌شویی و شورای عالی مبارزه با پول‌شویی بود. واحد پول‌شویی بانک انصار اولین بار متوجه این مسئله شده و آن را به مقامات عالی‌تر گزارش کرده بود.»

روزنامه همشهری هم در مطلبی به استیضاح شدن زنگنه و دیدار برخی نمایندگان مجلس با بابک زنجانی پرداخت و در تیتری مبهم عنوان کرد « استیضاح زنگنه روی میز زنجانی»و در زیر تیتر اشاره کرده، دو قطبی زنجانی_ زنگنه هر روز پیچیده تر می شود. ماجرای دیدار برخی از نمایندگان مجلس با بابک زنجانی سرنخ های جدیدی به دست داد که نشان می دهد طرح حمله به وزیر نفت در جای دیگری نوشته و در بهارستان اجرا می شود. وکیل زنجانی در گفت و گو با همشهری توضیح داده، این دیدار ۵ ماه پیش و به درخواست قوه قضاییه برای رفع برخی ابهامات در مسیر پرونده زنجانی صورت گرفته است. این روزنامه عکس یک خود را به سوژه جالبی درباره کم رنگ شدن بازی های کودکان در کوچه اختصاص داد و با تیتری عالی نوشت « کوچه های خاموش از صدای کودکانه» روزنامه با تعدادی از خانواده های و کودکان درباره بازی همزمان با شروع فصل تابستان مصاحبه کرده است.

دو روز پیش کتاب «پارتیتور دستنویس نی نوا» از آثار شاخص و ماندگار استاد حسین علیزاده به همراه چهار اثر از جمله آلبوم‌های «در دل ماند»، «نهان»، جلدهای ۵ و ۶ کتاب «۱۰ قطعه برای تار» از انتشارات تار و پود با حضور اهالی موسیقی در فرهنگسرای نیاوران تهران رونمایی شد. این موضوع امروز به عکس یک روزنامه ایران آمد و در تیتری به نقل از علیزاده نوشت «هر روز زندگی‌ام یک قصه دارد». مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آستانه به پایان رسیدن فرصت دوماهه جمهوری اسلامی برای حفظ توافق هسته‌ای وعده داد، اینستکس را بزودی اجرایی می‌کند. این مسئله و نیز سفر امروز معاون وزیر خارجه انگلیس به تهران به تیتر یک روزنامه ایران آمد و در تیتر کوتاهی از «پیام اروپا به ایران» نوشت و در زیر تیتر به نقل از موگرینی عنوان کرد: «می دانیم ایران عصبانی است اما اینستکس بزودی اجرایی می شود».

«زمین به مسکن رسید» تیتر خبری روزنامه خراسان است که در گزارشی به افزایش قیمت زمین در مقایسه با مسکن در شهرستان پرداخت و نوشت «نگاهی به آمار قیمت زمین و مسکن براساس گزارش های قبلی مرکز آمار نشان می دهد که فاصله قیمتی زمین و مسکن در زمستان ۹۷ به کمترین میزان در دو سال اخیر رسیده و هر متر مربع زمین نزدیک به قیمت هر متر مربع مسکن در شهرها معامله شده است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here