زمان انتشار : ۱ تیر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۹ | کد خبر : 482271 |

تحلیل روزنامه ها/ «تیر آرش» به پهپاد امریکایی/ چالش های «صنعت غذایی» را در سیاست روز بخوانید

شفقنا رسانه– گزارشی از جزئیات تجاوز پهپاد امریکایی به خاک ایران و سرنگون شدن آن توسط سپاه پاسداران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، بامداد پنج شنبه (سی ام خرداد)، روابط عمومی کل سپاه از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی امریکایی پس از تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مقابل منطقه کوه مبارک استان هرمزگان توسط آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه خبر داد و در اطلاعیه‌ای جزئیاتی از هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز آمریکایی در حریم جمهوری اسلامی ایران توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه را اعلام کرد. این خبر به صفحه یک امروز روزنامه ها آمد. روزنامه سازندگی در تیتری خبری با اشاره به واکنش سپاه پاسداران عنوان کرد« دفاع از حریم ایران» و در گزارش خود به آخرین اخبار و واکنش ها پس از سرنگونی پهپاد پرداخت.

روزنامه هفت صبح عکس یک خود را به این خبر اختصاص داد و در تیتر با اشاره به زمان سرنگون شدن این پهپاد در خاک ایران نوشت « چهار و دو دقیقه بامداد» و در متن روایتی از ساقط شدن این پهپاد که ارزشی به قیمت ۱۲۳ میلیون دلار داشت، نوشت. این روزنامه تیتر یک خود را به موضوع مهمی درباره تخلف کارشناسان دادگستری در پرونده «بانک سرمایه» اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد « مسئله مبهم کارشناسان دادگستری» و در زیر تیتر اشاره کرد، فقط در پرونده بانک سرمایه ۳۰ کارشناس دادگستری به دلیل گزارش خلاف واقع تفهیم اتهام شدند.

روزنامه آفتاب یزد هم در واکنش به این خبر در تیتر یک خود،  به جزئیات سرنگون شدن این پهپاد توسط سپاه اشاره کرد و  در تیتر خوبی عنوان کرد « پیام دقیق تهران به کاخ سفید» و در زیر تیتر به واکنش محمد جواد ظریف پرداخت. این روزنامه در بخشی دیگر، گزارشی از معضلات شهروند خبرنگار تهیه کرد و در تیتر عنوان کرد « ترویج خشونت در جامعه با گوشی هوشمند».

روزنامه اعتماد هم با اشاره به واکنش و بهم ریختن برنامه ریزی نظامی آمریکا، به تاسی از نام یک فیلم انگلیسی نوشت « غرامت مضاعف» و در گزارش خود به واکنش های مقامات و مسئولان پس از حمله آمریکا و سرنگون شدن این پهپاد پرداخت. کوروش احمدی کارشناسان مسائل سیاسی در سرمقاله امروز اعتماد با عنوان « سقوط به مثابه نقطه عطف»  نوشت «با سرنگونی پهپاد پیشرفته امریکایی بر فراز قلمروی ایران، تعارضات بین ایران و امریکا وارد مرحله کیفیت متفاوتی شده است. به دلایل زیر می‌توان این تحول را هم نقطه عطفی در منازعات بین ایران و امریکا به شمار آورد و هم نقطه عطفی برای دوره ریاست‌جمهوری ترامپ.ایران با سرنگونی این پهپاد نشان داد که مصمم به دفاع از مرز‌ها و قلمرو خود است و برای این منظور از قابلیت فنی و نظامی بالایی برخوردار است. نمایش این عزم و توان بالا از یک سو موجب غرور و دلگرمی مردم ما است و از سوی دیگر بی‌شک موجب خواهد شد که امریکا، اسراییل و برخی دیگر در منطقه قبل از گرایش به هر تعرضی علیه ایران خوب فکر کنند. سرنگونی پهپاد امریکایی حقایق جدیدی را در مورد ترامپ و تیم امنیتی او به نمایش گذاشت. اظهارات ترامپ در این مورد و گزارش نیویورک‌تایمز مبنی بر تصمیم به اقدام نظامی علیه ایران و لغو تصمیم توسط ترامپ در آستانه شروع عملیات نظامی نشان داد که کاخ سفید تا چه حد در ارتباط با ایران و بسیاری از مسائل امنیتی دیگر دچار سردرگمی است.»

روزنامه شرق هم در تیتری خبری نوشت « ماجرای سرنگونی گلوبال هاوک». روزنامه شرق عکس یک خود را به گفت و گو با صادق زیباکلام درباره بهنگامی و نابهنگامی تصمیمات سیاسی با عنوان « اکنون چه باید کرد» اختصاص داد. در بخشی از این مصاحبه آمده « تصمیمات بهنگام یا نابهنگام مسئولان ما در این ۴۰ سال چقدر گره‌گشا یا مشکل‌آفرین بوده است؟ زیباکلام، با صراحت و ریزبینی خود، این موضوع را به صورت دیگری بیان می‌کند و «بهنگام یا به اجبار» را درست‌تر می‌داند. او اعتقاد دارد تصمیمات در خیلی از مواقع تصمیمی «اجتناب‌ناپذیر» و نوشدارو پس از مرگ سهراب بوده است . او در ادامه بحث به این موضوع اشاره می‌کند که اصلاح‌طلبان نتوانستند در ۲۲ سال اخیر بگویند چه می‌خواهند و چه می‌گویند. زیبا‌کلام در این گفت‌وگو از انتقاد‌نکردن اصلاح‌طلبان به رفتار دولت بعد از پیروزی در اردیبهشت ۹۶ گلایه کرد و گفت نتوانستیم به مردم بگوییم که تکلیف‌مان با دولت حسن روحانی چیست.»

روزنامه ایران در تیتر خوبی نوشت «تاوان عبور از خط قرمز» و در متن هم گزارش کاملی از جزئیات این ماجرا کار کرد.
روزنامه کیهان هم تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد. این روزنامه معمولا با آوردن یک دوتیتری سعی می کند واکنش خود را در صفحه اول به موضوعات بیان کند به همین دلیل در تیتر از «سیلی سخت ایران به آمریکا» نوشت و در تیتر دوم تاکید کرد که «سهم عربستان و امارات محفوظ است!» و توضیح داد که «ضرب شست سپاه در سرنگون کردن پهپاد جاسوسی آمریکا، سیلی سختی به ترامپ زد. اکنون سهم امارات و عربستان- نوچه‌ها و گاو‌های شیرده ترامپ- با توجه به نقش آن ها در این اقدام ضدایرانی، محفوظ است». دو تیتری اول روزنامه به دلیل کاربرد متعدد این جمله در موضوعات مختلف توسط رسانه ها تکراری و کلیشه ای شده است و در تیتر دوم هم با توجه به کارکرد رسانه ها، بهتر بود روزنامه تحلیل و تمرکز خود را به سرنگون شدن پهپاد آمریکایی اختصاص دهد تا تهدید و هشدار برای کشورهای منطقه.
سیاست روز تیتر متفاوت تری برای این موضوع انتخاب کرد و از «شکار بزرگ سوم خرداد نوشت» و در رو تیتر تاکید کرد که ورود این پهپاد به آسمان ایران و سرنگونی آن «سند غیرقابل انکار تجاوز و برخوردی قاطع» بوده است. روزنامه در زیر تیتر نوشت «رسوایی ترامپ، این قسمت سرنگونی پهپاد ۲۲۲ میلیون دلاری آمریکا در خلیج فارس». درست تر آن است که بعد از رسوایی ترامپ از نقطه ویرگول استفاده شود. سیاست روز همچنین در تیتریک به بررسی چالش های صنعت غذایی پرداخت و در تیتر خوبی نوشت «تجارت دلاری با طعم های مختلف». اگرچه بهتر بود در قالب سوتیتر این چالش ها را به صورت خلاصه در صفحه اول بیان می کرد با این حال در متن «مشکل قیمت های دستوری، سرمایه درگردش کارخانه ها، مشکلات در زمینه حمل و نقل، موضوع بسته بندی و…» را چالش های پیش روی صنعت غذایی دانست و در ادامه «تغییر برخی قوانین دست و پا گیر موجود، عملیاتی کردن تامین سرمایه در گردش کارخانجات و تولید کنندگان صنعت غذا و آزاد گذاشتن عرضه و تقاضا برای کشف قیمت این محصولات» را از جمله راهکارهایی دانست که می تواند به توسعه این صنعت و ارتقاء ظرفیت موجود در جهت جهانی شدن کمک کند.

«تیر آرش» تیتر جالب روزنامه خراسان برای خبر سرنگونی پهپاد امریکایی بود. این روزنامه ضمن بیان گزارش کاملی از این موضوع نوشت «تیری که از چله سامانه سوم خرداد رها شد در واقع توان واقعی ایران در حفظ مرزهای هوایی کشورمان را به رخ کشید تا بار دیگر ایرانی ها این بیت حماسی را زیر لب زمزمه کنند: «آن جا که عقاب پر بریزد، از پشه لاغری چه خیزد».»

آرمان امروز در تیتر یک از زاویه دیگری به موضوع انهدام پهپاد آمریکایی پرداخت و از « دیپلماسی در برابر سایه جنگ» نوشت و توضیح داد که « پس از وقوع این اتفاق یکی از نکات مثبت رفتار جمهوری اسلامی آن بود که در انتشار خبر هدف قرار دادن این پهپاد پیش‌دستی کرد و تلاش داشت تا به جهان نشان دهد این اقدام در راستای حفاظت از مرزهای ملی رخ داده است. از سوی دیگر دیپلمات‌های ایرانی نیز در اقدامی به موقع با شکایت به سازمان ملل، خواستار ورود این نهاد برای رسیدگی به موضوع شدند؛ اتفاقی که چندان به مذاق آمریکایی‌ها خوش نیامد. همچنین قدرت بازدارندگی ایران به جهان نشان داد که تجاوز به ایران اقدامی سهل و آسان نخواهد بود و متجاوز مطمئنا توان پایان دادن به جنگی که آغاز کرده را نخواهد داشت. مجموعه این مسائل دولت آمریکا را که در آستانه آغاز حمله‌ای محدود به ایران قرار داشت، وادار کرد که از تصمیم خود دست بردارد.» آرمان امروز همچنین در گفتگو با امیرعلی ابوالفتح، تحلیلگر مسائل بین‌الملل به بررسی واکنش های تند واشنگتن درباره این موضوع پرداخت و تاکید کرد که « دولت آمریکا تا سر حد امکان از ورود به جنگ نظامی با ایران پرهیز دارد یا حداقل، نمی‌خواهد بحران را پیچیده‌تر کند». روزنامه در تیتری نقل قولی نوشت « ترساندن ایران از‌ جنگ؛ راهکارآمریکا برای مذاکره».

«نمایش قدرت ایران در آسمان خلیج فارس» تیتر معمولی روزنامه روزان بود که در توضیح نوشت «سرنگونی پهپاد «گلوبال هاوک» در مرزهای سرزمین کشورمان را می توان در مقام نمایش قدرت و توانمندی بالای دفاعی تهران به تمام جهان دانست و آن را نشانگر تفاوت قدرت ایران با کشورهایی همانند سوریه، عراق، یمن و … ارزیابی کرد».

روزنامه ستاره صبح هم در تیتری معمولی از «بازتاب سرنگونی یک پهپاد» نوشت. تیتر، معمولی و به دور از خلاقیت است.

روزنامه همشهری با به تصویر کشیدن نقشه ای که حرکت این پهپاد و لحظه سقوط اش را نشان می دهد در تیتر کوتاه و صریحی نوشت « قاطعیت ایرانی» و در زیر تیتر اشاره کرد، اقدام ایران در سرنگونی پهپاد غول پیکر آمریکایی، بعد از ۲۴ ساعت تهدید و التهاب و بازتاب گسترده جهانی، از سوی واشنگتن بدون پاسخ ماند. این روزنامه همچنین در بخشی دیگر با عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی درباره اقتصاد سیاسی ایران مصاحبه کرد و در تیتری مبهم گونه نوشت « ریشه همه جنگ ها» و در زیر تیتر بخش هایی از این مصاحبه را آورد « هر چه ایران فقیرتر شود، منطقه ناامن تر می شود. آنچه می توان امنیت را برقرار کند، تعادل قدرت اقتصادی و سیاسی نسبی بین ایران، ترکیه و عربستان است. به موضوع مذاکره کاری ندارم، مذاکره یک روش است اما تولید ملی یک راهکار کاملا درست است، سوال اینجاست که آیا تولید بدون مبادله معنا دارد؟»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here