زمان انتشار : ۳۰ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۵۴ | کد خبر : 482257 |

تقدیر شفقنا از افشین امیر شاهی؛روزنامه نگار و فعال رسانه ای

افشین امیر شاهی، فعال رسانه ای/عکس از روزبه فولادی

شفقنا رسانه– در دورانی که نفس مطبوعات به شماره افتاده و با مشکلاتی همچون بحران کاغذ، کمبود نیروی حرفه ای، بحران مخاطب ، پایین آمدن تیراژ و… دست و پنجه نرم می کنند، شاید شنیدن روایت و تجربیات  نسل فعال روزنامه نگار بتواند راهگشای حیات دوباره مطبوعات و رسانه های دیگر باشد. فعالان رسانه ای با توجه به اینکه سال ها در رسانه های مختلف حضور داشته اند، می توانند با اشاره به ارزیابی وضع گذشته و حال مطبوعات،راهکارهایی را جهت بهره گرفتن از فضای های جدید رسانه ای و پاسخ به نیاز مخاطبان امروزی ارائه دهند. به همین خاطر شفقنا‌ رسانه در نظر دارد هر هفته  دیداری با فعالان رسانه ای و پیشکسوتان مطبوعاتی داشته باشد و از تجربیات آنان بهره بگیرد.

افشین امیر شاهی که سال ها در روزنامه ها و رسانه های مختلف مشغول به کار بوده و نزدیک به ۲۷ سال است که در روزنامه همشهری فعالیت می کند. او درباره روزنامه نگار شدن خود  تعریف می کند که خیلی اتفاقی وارد این حرفه شده است و روایت می کند : من در جوانی عاشق فوتبال بودم و با چند باشگاه خوب هم صحبت کرده بودم تا با آن ها بازی کنم حتی پای قرارداد هم رفته بودم  اما به دلایلی راهم از فوتبال جدا شد. البته خانواده ام نیز از حضور من در فوتبال ناراضی بودند.  احمد رضا دریایی از روزنامه نگاران پیشکسوت و باسابقه از بستگان خانوادگی ما بودند. او در سال ۱۳۷۲ به من پیشنهاد داد که به روزنامه همشهری بیایم و در سرویس اقتصادی مشغول به کار  شوم و این چنین شد که روزنامه نگار شدم.

او ادامه می دهد: یادم هست زمانی که وارد تحریریه شدم فضای سخت گیرانه بر روی کار  خبرنگاران حاکم بود و مدام آقای دریایی که عضو شورای سردبیری همشهری بود،  نوشته ها و گزارش های من و دیگر همکاران را با ایراداتی که می گرفت، پاره می کرد. چون بر روی خبرنویسی درست تاکید ویژه ای داشت.

امیر شاهی به  وضعیت امروز رسانه ها انتقاد می کند و تغییر در شکل و ساختار مطبوعات را امری ضروری می داند. این فعال رسانه ای پیشنهاد می دهد: امروزه روزنامه ها با شرایط حساسی روبرو هستند به همین خاطر ضروری است مدیران مطبوعات با توجه به شرایط فضای اجتماعی حال حاضر،  تغییراتی را در شکل  و محتوای خود ایجاد کنند. زمانی که روزنامه همشهری راه اندازی شد، فضای اجتماعی به گونه ای بود که جنگ تازه تمام شده بود و با توجه به اثرات آن، مسائل محیط زیستی، شهر و شهرنشینی اهمیت دو چندان پیدا کرده بود، برای همین همشهری به عرصه هایی وارد شد که شرایط آن روزگار چنین مطالب و محتواهایی را مطلبید و روزنامه در آن زمان حرف های تازه ای برای گفتن داشت. تاکیدم بر درک  شرایط اجتماعی حال حاضر است که مدیران باید به آن توجه داشته باشند. مخصوصا مخاطبان  جوان که باید بدانیم  به دنبال چه مطالب و اخباری هستند، چرا که ارزش های جوانان تغییرات زیادی پیدا کرده است.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here