زمان انتشار : ۲۹ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۸:۳۶ | کد خبر : 482202 |

فرجام « مرسی» در قاب روزنامه ها/ گزارش خراسان درباره « پشت پرده واردات کره» را بخوانید

شفقنا رسانه_ واکنش به مرگ محمد مرسی، گزارشی از گمانه زنی ها بر سر حذف دلار ۴۲۰۰ ، اقدام شبکه اطلاعات در انهدام شبکه سیا و گزارشی درباره انتخابات پیش رو از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور به بیان نکاتی درباره انتخابات پیش رو پرداخت و عنوان کرد: « وزارت کشور بی‌طرفی را رعایت می کند. بابت احراز صلاحیت‌ها از مراجع چهارگانه استعلام خواهیم کرد. باید همه جناح‌ها و علایق سیاسی فرصت شرکت در انتخابات داشته باشند. مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت ۴ رکن مهم در انتخابات است.» این نکات به صفحه اول روزنامه ایران آمد و در تیتر نوشت «انتخابات رقابتی/ دستور کار دولت اعتدال».

با اینکه دو روز از خبر فوت محمد مرسی رئیس جمهور پیشین مصر می گذرد، روزنامه سازندگی امروز  تیتر و عکس خود را به این خبر اختصاص داد و با اشاره به واکنش مقامات کشورهای منطقه،  نوشت « برادران در سوگ برادر». این روزنامه در مطلبی دیگر  به پرونده قتل جوان ۲۱ ساله در زندان فشافویه که به اتهام سیاسی در زندان بود، پرداخت و با اشاره به واکنش رئیس قوه قضائیه به این قتل، عنوان کرد « پرونده فشافویه روی میز قوه قضاییه».

روزنامه کیهان هم تیتر و عکس یک را به فوت محمد مرسی اختصاص داد و با بیان اینکه ««محمد مرسی»، تنها رئیس‌جمهور روی کار آمده با رای مردم در تاریخ مصر را که به طرز تاسف آور و مشکوکی درگذشت، می‌توان تازه‌ترین قربانی اعتماد به آمریکا دانست. وی در طول یک سال و اندی ریاست جمهوری خود بر خلاف خواسته‌های مردم و انقلاب مصر حرکت کرد و با اعتماد به، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان، هم خود و هم انقلاب مهم و بزرگ مصر را به این نقطه سیاه رساند.» در تیتر نوشت ««مُرسی» تازه‌ترین قربانی اعتماد به آمریکا». بهتر بود بعد از مرسی از نقطه ویرگول برای بهتر خوندن متن استفاده می شد.

سیاست روز هم عکس یک را به این خبر اختصاص داد و در تیتری کنایه دار نوشت «پایان انقلابی ای که منحرف شد» و در رو تیتر اشاره کرد که «عاقبت مرسی نتیجه اعتماد به غرب» بود. رئیس جمهور در دیدار با سفیر فرانسه عنوان کرده بود که «از بین رفتن برجام به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست» روزنامه سیاست روز در تیتر یک به تحلیل سخنان رئیس جمهور پرداخت و در تیتر برجام را «نوزارد ناقص الخلقه سر راهی» دانست که « نه ماندنش نفعی برایمان دارد نه نقضش!».

معاون اول دستگاه قضا روز گذشته با اشاره به «تشدید برخورد با قضات و کارکنان متخلف» این قوه در دوره ریاست جدید آن، از انفصال از خدمت «۶۰ قاضی متخلف» طی یک ماه و نیم  اخیر خبرداد. روزنامه خراسان تیتر یک را به این خبر اختصاص داد و در تیتری معمولی نوشت « انفصال ۶۰ قاضی متخلف طی ۴۵ روز». این روزنامه در یکی از مطالب فرعی خود از « پشت پرده واردات کره!» نوشت و با بیان اینکه در دو ماه امسال بیش از ۲۵ هزار تن کَره وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴.۴ برابر شده است، تحلیل کرد که « این میزان واردات کره در تنها دو ماه می تواند گویای این موضوع باشد که احتمالاً برخی واردکنندگان از تصمیم آینده دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی برای واردات این کالا مطلع بوده اند و به عبارتی در این زمینه برای برخی افراد، رانت اطلاعاتی وجود داشته است.»

روزنامه آفتاب یزد تیتر یک خود را به گمانه هایی درباره افزایش یارانه ها اختصاص داد و در تیتری سوالی و ابهام گونه نوشت « یارانه ۲۳۳ هزار تومانی» و در زیر تیتر توضیح داد، زمزمه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی جدی شدی است، میان کارشناسان در مورد درآمد حاصل از این تصمیم اختلاف نظر وجود دارد. برخی می گویند این درآمد مستقیم تحت عنوان یارانه به حساب مردم واریز شود اما عده ای از ناظران معتقدند این تصمیم منجر به افزایش نقدینگی و تشدید تورم می شود.

روزنامه جام جم هم تیتر یک خود را به گمانه هایی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ اختصاص داد و در تیتری سوالی عنوان کرد « خداحافظی با دلار ۴۲۰۰؟» و در زیر تیتر اشاره کرد، آمارها نشان می دهد اختصاص ارز دولتی به واردات برخی کالاهای اساسی کمکی به سفره مردم نکرده و احتمال دارد در جلسه آینده شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود. این روزنامه عکس یک خود را به گزارشی درباره شباهت پایان کار محمد مرسی و محمد مصدق اختصاص داد و در تیتری کنایه وار نوشت « نسخه مصری آقای نخست وزیر».

روزنامه اعتماد به اقدام اخیر وزارت اطلاعات در منهدم کردن شبکه cia در ایران و چند کشور دیگر پرداخت و در تیتر خوبی عنوان کرد « ضرب شست» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات نوشت « این عملیات مربوط به ماه های اخیر بوده و جزییات آن بعد از طی روند قضایی با شرح عملیات اعلام و برخی از مستندات فعالیت جاسوسان CIA منتشر خواهد شد. و در بخشی دیگر هم نوشت ؛ یاهو نیوز در گزارشی ضربه های اطلاعاتی ایران به CIA را یک فروپاشی کامل جهانی توصیف کرده و آن را یک افتضاح اطلاعاتی و بزرگترین شکست اطلاعاتی آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر دانسته که صدها دلار هزینه خسارت به آنان وارد کرده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here