زمان انتشار : ۲۸ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۷ | کد خبر : 482144 |

تیترها از «اولتیماتوم تهران به اروپایی ها » گفتند/گزارش ایران و اعتماد را درباره «قتل در زندان فشافویه » بخوانید

شفقنا رسانه-رسیدگی به پرونده قتل « علیرضا شیر محمد علی»، گزارشی از نشست خبری سخنگوی سازمان انرژی اتمی، تکلیف خانه های خالی از سکنه و مدیریت اقتصاد در شرایط تحریم از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر شب گذشته در جلسه دادگاه، در سن ۶۷ سالگی درگذشت که پزشکان علت مرگ او را سکته اعلام کردند. این موضوع به عکس یک روزنامه ایران آمد و در تیتری معمولی از «مرگ مرسی در دادگاه» خبر داد. خراسان هم با اختصاص عکس یک به این خبر تیتر بهتری انتخاب کرد و از «مرگ مشکوک مُرسی در دادگاه سیسی» خبر داد.

بعد از به قتل رسیدن « علیرضا شیر محمد علی» که به جرم سیاسی در زندان بود واکنش های زیادی به هم بندی های او و زندانی که در آنجا بود، شد. روزنامه اعتماد با توجه به ابهامات قتل این فرد، به خواست نمایندگان جهت بازدید از « زندان تهران بزرگ » اشاره کرد و در تیتر خوبی نوشت « بازخوانی قتل در فشافویه». حسین انصاری راد از نمایندگان دوره ششم مجلس در سرمقاله این روزنامه با عنوان « کمیسیون بررسی کند» نوشت « زمانی که خبر به به قتل رسیدن زندانی سیاسی به نام علیرضا شیرمحمد علی را شنیدم بسیار متاسف و متاثر شدم، اینکه هنوز بعد از سالیان دراز و پس از ۴۰ سال همچنان برخی چارچوب های لازم برای حفظ حقوق شهروندان چه داخل زندان ها و چه حتی خارج از زندان، چه در مورد زندانیان سیاسی و چه زندانیان غیر سیاسی وجود ندارد یا اگر وجود هم دارد، رعایت نمی شود، حتی اگر فرض را بر این بگیریم که یک زندانی مجرم است، بحق نیز مجرم شناخته و بحق در زندان حضور دارد با این حال لازم است که حقوق زندانی رعایت و آبرو و جان او حفظ شود.»

روزنامه ایران هم  تیتر یک را به دستور رئیس قوه قضاییه جهت «رسیدگی به قتل در زندان فشافویه» اختصاص داد و عنوان کرد «در حالی که رئیس دستگاه قضایی دستور پیگیری حادثه اخیر در زندان فشافویه را صادر کرده اما به نظر می‌رسد مجلسی‌ها هنوز تمایلی برای یک واکنش جدی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی ندارند. این زندانی ۲۱ ساله هفته قبل در زندان فشافویه توسط دو متهم به قتل، کشته شد. تا اینجا در ترکیب ساکنان بهارستان تنها علی مطهری و عبدالکریم حسین‌زاده بودند که مستقیماً به این اتفاق واکنش نشان داده و به وقوع آن اعتراض کرده‌اند و خواستار روشن شدن ابعاد آن شده‌اند.» ایران همچنین از تعدادی نماینده اصولگرا درباره چرایی عدم واکنش به این حادثه سوال پرسید که این نمایندگان ضمن اظهار بی اطلاعی از حادثه رخ داد تاکید کردند که ورود کمیسیون ها به ماجرای قتل شیرمحمدعلی منوط به تقاضا و یا شکایت اولیای دم است.

روزنامه کیهان تیتر یک را به واکنش دیوید ایگنیشس در روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست درباره پاسخ رهبری به نخست وزیر ژاپن اختصاص داد که نوشته بود:« آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: من ترامپ را فردی که شایسته تبادل پیام باشد نمی‌دانم. ما با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد. در صدای رهبر ایران بازتاب این جمله آیت‌الله خمینی را می‌توان شنید که گفت: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.»

روز گذشته بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری اعلام کرد که از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا ۱۰ روز دیگر یعنی ۲۷ ژوئن (۶ تیرماه) از این سقف عبور می‌کنیم. آرمان امروز در تیتری کلی و مبهم از «شمارش معکوس ایران» خبر داد. خراسان اما تیتر بهتری برای این خبر انتخاب کرد و از «شمارش معکوس اورانیومی» نوشت. «اولتیماتوم تهران به برجامی ها» تیتر یک روزنامه روزان است که بهتر بود به جای برجام واژه هایی چون اروپا و… را انتخاب می کرد. سیاست روز هم با اشاره به صحبت های بهروز کمالوندی، در تیتر یک به این مسئله پرداخته که «وقتی طرف های برجام زبان دیپلماسی را نمی فهمند» چه باید کرد. این روزنامه در بخشی از متن تاکید کرده است که «براساس نوع صحبت های مسئولین، غرب باید بداند که زبان همه سیاستمداران و همه طیف های سیاسی درون کشور زبان مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی هایشان و نقض تعهداتشان است و اگر قرار بر ادامه روند قبلی باشد این غرب است که ضرر می کند نه جمهوری اسلامی. بر همین اساس می توان تصمیم جمهوری اسلامی را اینگونه برای غرب تفسیر کرد که یا دست از گروگان گیری حقوق ملت ایران برمی دارد و یا مجبور به این کار می شود. چراکه امروز همه مسئولان در کشور متوجه این نکته شده اند که زبان دیپلماسی نمی تواند تضمین کننده حقوقمان در برابر غرب و احقاق حقوقمان از تعهد برجام باشد».

روز گذشته رئیس جمهوری در مراسم دریافت استوار نامه سفیر جدید فرانسه در ایران با بیان اینکه فرصت اروپا برای جبران خسارات ناشی از کوتاهی در انجام تعهدادت برجامی کوتاه است گفت: از بین رفتن برجام به نفع هیچ کس نیست. این خبر به تیتر یک روزنامه آفتاب یزد آمد و نوشت « ایران خطاب به اروپا: فرصت تان رو به پایان است ». این روزنامه عکس یک خود را به گزارشی از نشست خبری سخنگوی دولت با خبرنگاران اختصاص داد و عنوان کرد « ساختار شکنی در ظاهر و محتوا» و در زیر تیتر اشاره کرد، ربیعی سخنگوی جدید دولت در اولین جلسه با خبرنگاران آنان را با اسم کوچک صدا زد و پاسخ های صریحی به سوالات سیاسی داد.

روزنامه شرق تیتر یک خود را به مصاحبه با وزیر نیرو درباره جزئیات همکاری ایران با روسیه در زمینه انرژی اختصاص داد و در تیتر خوبی عنوان کرد « تحفه ۲/۵ میلیارد یورویی روس ها» رضا اردکانیان، وزیر نیرو و رئیس کمیسیون دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه، در گفت‌وگو با «شرق» به پرسشی درباره اجرای پروژه‌های صنعتی بزرگی که با همکاری دو کشور در ایران اجرا خواهد شد، این‌گونه پاسخ داد« بخشی از پروژه‌های بزرگی که بین ایران و روسیه اجرا خواهد شد، در حوزه برق است. ما هزارو ۴۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی را با استفاده از وام دولت روسیه در هرمزگان خواهیم ساخت. راه‌آهن اینچه‌برون و گرمسار نیز از دیگر پروژه‌های بزرگی است که اجرا می‌کنیم. ارزش مجموع این دو پروژه، شاید حدود ۲.۵ میلیارد یورو باشد.»

روزنامه همشهری تیتر یک خود را به این سوال اختصاص داد که در شرایط تحریم چگونه می توان اقتصاد را مدیریت کرد و در تیتری کلی عنوان کرد« مسیر عبور از جنگ اقتصادی» بهتر بود روزنامه بخش هایی از مصاحبه را به عنوان سوتیتر به صفحه اول می آورد. این روزنامه در بخش دیگری از پشت پرده واردات و عرضه گسترده لوازم خانگی قاچاق در بازار خبر داد و در تیتری خبری نوشت « قاچاق لوازم خانگی تضمین شد» و در زیر تیتر اشاره کرد، یافته های همشهری نشان می دهد لوازم خانگی قاچاق با گارانتی رسمی بیمه ها و از طریق پست به پایتخت می آید . دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری هم در این رابطه به همشهری گفته: قاچاقچیان پس از دریافت سفارش خرید لوازم خانگی بانه ای از طریق تماس تلفنی یا سایت های فروش اینترنتی، این کالاها را با پست به تهران حمل و شرکت های رسمی بیمه نیز این اقلام را ضمانت و گارانتی می کنند.

روزنامه ستاره صبح در تیتر یک امروز سراغ بررسی خانه های خالی از سکنه رفت و در تیتر خوبی عنوان کرد« تعیین تکلیف خانه های خالی» در بخشی از این گزارش آمده « قرائن و شواهد موجود نشان می‌دهد که بانک‌ها سال‌هاست که حضور فعال در بخش مسکن دارند؛ ثروت نجومی بانک‌ها و ساختمان‌های لوکس میلیاردی دلیل این ادعاست. فعالیت بانک‌ها در حوزه مسکن اقدامی غیرقانونی است و این نهادهای مالی نباید در این مسائل ورود کنند، بنابراین بانک مرکزی باید جلوی ورود بانک‌ها به فعالیت اقتصادی از جمله بازار مسکن را بگیرد.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here