زمان انتشار : ۲۷ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۶ | کد خبر : 482087 |

از «دعوت ویژه» قالیباف تا «ائتلاف میانه روها با تندروها» در قاب روزنامه ها/ گزارش آرمان امروز درباره ضرر مصرف سیگار به اقتصاد کشور را بخوانید

شفقنا رسانه- واکنش به «دعوت ویژه» قالیباف، انتقاد به اعلام نکردن دستمزد نامتعارف مدیران، گزارشی درباره ضرر مصرف سیگار به اقتصاد کشور و گزارشی از رقابت بر سر ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

روز گذشته محمد باقر قالیباف طی پیامی از جوانان خواست تا چهره‌های نو را از میان افراد توانمند و با صلاحیت برای نامزدی در انتخابات مجلس معرفی کنند. این خبر با واکنش های زیادی روبه رو شد و به تیتر و عکس یک روزنامه سازندگی هم آمد و با اشاره به اعلام حرکت نواصول گرایی برای شرکت در انتخابات مجلس، نوشت « آغاز جدایی» .

واکنش ها به حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان و بررسی ژاپنی ها درباره رد کردن دخالت ایران در این حادثه همچنان ادامه دارد. روزنامه آفتاب یزد با اشاره به واکنش عربستان در این میان و دخالت های او درباره روابط ایران و ژاپن، در تیتر خوبی عنوان کرد « عربستان؛ کاسه داغ تر از آش» و در زیر تیتر توضیح داد، در شرایطی که ژاپنی ها اظهارات مقامات آمریکایی و انگلیسی مبنی بر دست داشتن ایران در حادثه نفتکش ها را رد کرده اند، سعودی ها مدعی شدند که تهران به نخست وزیر ژاپن توهین کرده است. این در حالی است که اولا پاسخ روشن ایران به انتقال پیغام مقام ژاپنی جز عرف دیپلماتیک است و ثانیا هیچ مدرکی مبنی بر دخالت ایران در انفجارهای دو نفتکش ژاپنی وجود ندارد. این روزنامه در گفتگو با عبدالله ناصری به بررسی « دعوت ویژه» قالیباف پرداخت و به نقل از او نوشت « قالیباف به دنبال شبکه سازی است نه حضور در انتخابات، اطلاع موثق دارم که حضور قالیباف در بنیاد مستضعفان قطعی شده است».

وزیر خارجه انگلیس مجددا ایران را به دست داشتن در حمله روز پنجشنبه به نفتکش ها در دریای عمان متهم کرد. سیاست روز عکس یک را به تصویری از جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس اختصاص داد و در تیتری کوتاه نوشت «وزیر خارجه فتنه». بهتر بود روزنامه تحلیل های خود را هم به این مطالب اضافه می کرد و تنها به بازتاب مطلب رسانه ای دیگر در صفحه اول خود اکتفا نمی کرد.

روز گذشته وزیر نیرو در حاشیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه خبر از نهایی شدن الحاق جمهوری اسلامی ایران به منطقه اقتصادی اوراسیا داد. این خبر به تیتر و عکس یک اعتماد آمد و در تیتر صریح و خوبی عنوان کرد « به اوراسیا ملحق می شویم» اردکانیان در این باره توضیح داد« در نتیجه اجرایی شدن این الحاق ایران می‌تواند به بازار مقصد ۱۸۰ میلیون نفری کشورهای عضو این منطقه دسترسی پیدا کند و در نتیجه آن روابط اقتصادی خود در بخش عرضه کالا را توسعه دهد. به ویژه در شرایط کنونی که مورد تحریم‌های غیرقانونی آمریکا قرار داریم.»

روزنامه شرق تیتر یک امروز خود را به عدم انتشار حقوق مدیران اختصاص داد و در تیتر عالی عنوان کرد « نیمه پنهان حقوق نامتعارف» و در متن با انتقاد توضیح داده« مقاومت در برابر انتشار اطلاعات دستمزدی مدیران کشور، با وجود گذشت دو سال از تصویب قانونی که اعلام این اطلاعات را به عموم مردم اجباری می کند، نشان دهنده عمق غیر پاسخ گو بودن و پنهان کاری در دستگاه هایی است که با اموال عمومی و منافع همه مردم ایران سروکار دارند. مقاومتی آشکار که تا کنون هیچ راه حلی برای پایان دادن به آن یافته نشده و آن طور که یک اقتصاد دان برجسته به شرق می گوید، تنها نوک کوه یخ پنهان کاری های متنوع در دستگاه های گوناگون کشور است. کوه یخی که مجموعه ای از منافع و رانت ها را در سطوح گوناگون دولت و قوای دیگر در بر می گیرد . »

روزنامه همشهری تیتر یک خود را به گزارشی از جلسه غیرعلنی نمایندگان مجلس با وزیر صنعت و مدیران خودروسازی اختصاص داد و در تیتر گیرایی نوشت « ضرب الاجل برای ساماندهی بازار خودرو» و در زیر تیتر اشاره کرد، مجلس در جلسه دیروز بر رشد تولید و عرضه و عمل به تعهدات معوق خودرو سازان برای تنظیم بازار تاکید کرد و یک ماه فرصت برای ساماندهی بازار خودرو تعیین کردند.

روزنامه ستاره صبح تیتر یک خود را به گام دوم اقدام ایران علیه بدعهدی های اروپا اختصاص داد و در تیتری خبری عنوان کرد « کاهش تعهدات هسته ای» در بخشی از این گزارش آمده «
قرار است امروز سازمان انرژی اتمی در حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی از اقدامات این سازمان در گام دوم «کاهش تعهدات هسته‌ای» پرده‌برداری کند. نخستین گام در این زمینه در ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری صورت گرفت که به دنبال آن برداشتن سقف تولید اورانیوم غنی شده تا ۳.۶۷ درصد و میزان آب‌سنگین با مهلتی ۶۰ روزه اجرایی شد. مقامات کشورمان اعلام کرده بودند که اعضای برجام ۶۰ روز مهلت دارند تا به تعهدات خود در توافق‌نامه هسته‌ای بازگردند و ایران را از فواید اقتصادی برجام بهره‌مند کنند.»

روز گذشته علی ربیعی پس از ماه ها غیبت سخنگوی دولت به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد. این موضوع به تیتر و عکس یک روزنامه ایران آمد و در تیتری کوتاه و خبری از «بازگشت سخنگو» نوشت. این روزنامه در متن به بازتاب سخنان ربیعی در این نشست خبری پرداخت و سعی کرد خلاصه ای از صحبت های او را در قالب سوتیتر به صفحه اول بیاورد که گفته بود «دولت خواستار تشکیل وزارت بازرگانی است. شایعه برکناری زنگنه تکذیب می شود. قیمت بنزین تغییر نخواهد کرد. رتبه بندی معلمان از مهرماه اجرا می شود».

روز گذشته حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی در نشست خبری خود و در پاسخ به این سؤال که چه اقدام عملی برای افزایش سهم ایران در بازار غذای حلال صورت داده اید؟ گفته بود «امروز تجارت غذای حلال جهانی شده و حتی غیر مسلمانان هم از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های حلال خیلی استقبال می‌کنند. هر جای دنیا که نمایشگاه های غذای حلال برپا می‌شود غیر مسلمانان استقبال بی‌نظیری از آن می‌کنند. کل گردش مالی غذای حلال در جهان بیش از ۲ هزار میلیارد دلار است و متأسفانه ایران از این بازار بزرگ جهانی جا مانده است. »این انتقاد به تیتر یک روزنامه کیهان آمد و در تیتری طولانی از «سهم ناچیز ایران از بازار چند هزار میلیارد دلاری غذای حلال در جهان» نوشت.

آرمان امروز در تیتر یک به  گزارشی درباره ضرر مصرف سیگار به اقتصاد کشور پرداخت و در تیتر این سوال را مطرح کرده که «چگونه میلیاردها تومان «دود» می شود؟» روزنامه در زیر تیتر بیان کرده که «ایرانیان روزانه ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان برای سیگار هزینه می کنند». این روزنامه همچنین جهت بررسی شرایط جامعه، نحوه حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو، ائتلاف یا حضور مستقل با کمال‌الدین پیرمؤذن نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت‌وگو کرده است. این روزنامه با اختصاص عکس یک به این گفتگو در تیتر با اشاره به تاکید های این فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت «هشدار! جراحی اقتصادی برای کاهش فاصله طبقاتی». پیرمؤذن در بخشی از سخنان خود گفته بود «من معتقدم که دولت باید با شجاعت و جذب همه عالمان اقتصادی از همه گرایش‌های فکری با تلاش شبانه‌روزی و پرهیز از خود محوری و خود حق پنداری بیش از پیش در تلاش برای جراحی اقتصاد کشور به سوی اشتغال‌زایی و اقتصاد مولد حرکت کند. اصلاح‌طلبان نیز خارج از شعار باید در این خصوص دولت را یاری کنند نه اینکه با برخی انتقادات اسباب بار خاطر دولت را فراهم آورند. آنچه که در ذهن مردم به‌عنوان نقاط بسیار منفی و تاثیر‌گذار مطرح است افزایش فاصله طبقاتی بین اشخاصی است که برخی جریانات مطرح می‌کنند، اما پس از اینکه به قدرت رسیدند آن فردی نیستند که در زمان مبارزات انتخاباتی نشان می‌دادند.»

روزنامه روزان هم در صفحه اول گزارشی از رقابت بر سر ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کار کرد و در تیتر از «ائتلاف میانه روها با تندروها» نوشت. این روزنامه توضیح داد که «باید اعتراف کرد که با خروج آمریکا از برجام میانه روی در سیاست خارجی شدیداً تضعیف شد. جریان اعتدال که در سیاست خارجی طرفدار مدارا و همکاری بین المللی بودند، اکنون به سمت تندروها غلتیده اند و این را شاید بتوان به معنای پایان این جریان سیاسی به حساب آورد». تیتر و عکس و توضیحات سوتیتر با هم همخوانی دارند.

«درآمدسازی هنگفت از دیرکرد» تیتر یک روزنامه خراسان است که در زیر تیتر اشاره کرده « بیش از یک سوم درآمد برخی بانک ها از جریمه دیرکرد است! » این روزنامه با انتشار جدولی توضیح داده که این جدول «سهم درآمد شناسایی شده از وجه التزام در کل درآمدهای حاصل از تسهیلات اعطایی را برای سه بانک ملت، تجارت و صادرات، طبق صورت های مالی حسابرسی شده سال ۹۶ نشان می دهد. چنان چه پیداست در بانک صادرات ۳۶ درصد درآمدها و در بانک ملت حدود ۳۹ درصد در آمدها از محل جریمه دیرکرد است! اما در بانک تجارت این نسبت به ۵۱ درصد می رسد؛ جایی که از ۱۲ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از تسهیلات، بیش از ۶ هزار میلیارد تومان از محل وجه التزام بوده است. طبق برخی گزارش ها این نسبت در سال ۱۳۹۷ به حدود ۵۸ درصد رسیده است».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here