زمان انتشار : ۲۶ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۷ | کد خبر : 482047 |

واکنش به ادعای آمریکا درباره آتش سوزی دو نفتکش به تیترها آمد/گزارش شرق درباره «چالش کسری ۳۵ هزار میلیارد تومانی بودجه در تامین اجتماعی» را بخوانید

شفقنا رسانه-گزارشی درباره واکنش ایران به حادثه نفتکش در دریای عمان، گفت و گو با محمدرضا باهنر، وضعیت کودکان کار، کاهش قیمت خودروهای داخلی، چالش کسری بودجه در سازمان تامین اجتماعی و … از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه سازندگی امروز تیتر و عکس یک خود را به گفت و گو با محمدرضا باهنر اختصاص داد و به نقل از او در تیتر خوبی نوشت«آغاز گفت و گوی اصلاح طلبان _ اصول گرایان» و در زیر تیتر اشاره کرد، در این جلسات به جز محمدرضا باهنر افرادی چون محمدرضا عارف، عزت الله ضرغامی، سید محمد صدر و مجید انصاری مشارکت دارند. این گفت و گوهایی نام و ساختار مشخصی ندارد و هر زمان در دفتر یکی از شخصیت ها دور هم جمع می شویم. شخص علی لاریجانی به درد ریاست جمهوری می خورد. جریان اصولگرایی دیگر وارد مذاکره با آقای احمدی نژاد نخواهد شد. این روزنامه در مطلبی دیگر سراغ کاهش قیمت خودروهای داخلی رفت و در رو تیتر با اشاره به اینکه خودروهای پرفروش داخلی بین ۵۰۰ هزار تا ۱۵ میلیون تومان ارزان تر شدند، در تیتر عنوان کرد« کاهش قیمت خودرو تا کجا؟»

« قیمت خودرو همچنان در سراشیبی» تیتر یک روزنامه آرمان امروز است. این روزنامه توضیح داد که « روند کاهشی قیمت خودرو از هفته گذشته سرعت بیشتری گرفته و گشتی در بازار نشان می‌دهد اکنون نرخ خرید و فروش خودرو به صورت روزانه کاهش می‌یابد و دیگر خبری از سیر صعودی قیمت‌ها نیست. اخبار بازار خودرو حاکی از آن است که در آخرین روز کاری هفته گذشته قیمت خودروهای داخلی بین دو تا پنج میلیون تومان، مونتاژی‌ها پنج الی ۱۰میلیون تومان و خودروهای وارداتی ۱۰ الی ۲۰میلیون تومان از فاصله صبح تا بعد از ظهر همان روز، کاهش داشته است.»

روزنامه آفتاب یزد تیتر یک خود را به گفت و گو با کارشناسان درباره حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان و واکنش ایران نسبت به این انفجارها مطرح کرد و در تیتری کلی نوشت « لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب» و در زیر تیتر توضیح داد، با توجه به جنگ روانی شکل گرفته از سوی آمریکا پس از انفجار دو نفتکش به جهت کشاندن پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل، کارشناسان در گفت و گو با آفتاب یزد می گویند تهران تشکیل کمیته حقیقت یاب خارجی بی طرف را درخواست کند تا توطئه‌ کاخ سفید خنثی شود. این روزنامه در بخشی دیگر سراغ سوژه مهمی درباره منع عکس زنان بر روی سنگ قبر رفت و در تیتری طولانی نوشت « ممنوعیت درج عکس روی مزار زنان؛ قانونی که هیچ کس از آن اطلاع ندارد»

روزنامه ستاره صبح تیتر یک خود را به اتفاقات اخیری که بعد از انفجار دو نفتکش در دریای عمان رخ داد و واکنش آمریکا و کشورهای دیگر درباره دخالت ایران در این حادثه اختصاص داد و با اشاره به صحبت های نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نوشت « مردم آمریکا مخالف جنگ با ایران هستند»

«فصل بلوا» تیتر کوتاه و خوب روزنامه سیاست روز است که به بیان چند نکته از «حقارت آمریکایی درباره حمله به نفت کش ها در خلیج فارس » پرداخت. این روزنامه توضیح داد که «درست در ساعاتی که آمریکایی ها با خواهش و تمنا نخست وزیر ژاپن را به عنوان واسطه برای ایران فرستادند، نمایشی در خلیج فارس اجرا شد تا خباثت و حقارت مسئولان این کشور را بیش از پیش نمایان سازد. دو نفت کش در همین حین دچار حادثه شدند تا نیروی های دریایی ایران به کمک خدمه رفته و امریکا پس از این فاجعه در نمایشی مضحک اینگونه وانمود کند که ایران عامل حمله به نفت کش هاست!! و مستنداتی ارائه دهد که حتی کمتر از یک ساعت خلاف واقع بودن فیلم ها اثبات شد و آبروریزی عظیمی را مجددا برای سردمداران ایالت سرمایه دارها به بار آورد.»

روزنامه روزان هم در گزارشی به بیان واکنش ها به ادعاهای ضد ایرانی آمریکا پرداخت و تیتر و طرح خوبی را به این مسئله اختصاص داد. روزنامه در تیتر از «واشنگتن در ضدیت با تهران» نوشت و این کشور را «تنهاتر از همیشه» خواند و توضیح داد که «فارغ از دولت انگلستان، عربستان و امارات اکثریت قاطع کشورهای جهان، حتی متحدان سنتی آمریکا ادعاهای واهی دولت ترامپ و مشاوران اش را در متهم کردن تهران به حمله به نفتکش ها غیرقابل استناد و دروغ ارزیابی کردند».

روز گذشته رئیس قوه قضائیه با انتشار فراخوانی از مشارکت مردم و نخبگان برای روند تحولات دستگاه قضایی خبر داد که با واکنش های زیادی هم تا به امروز روبه رو شده است. در این فراخوان راه ارتباطی مردم با رئیس دستگاه قضا بیشتر از طریق پیام رسانه های داخلی و اینستاگرام خواهد بود. روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به گزارشی درباره این فراخوان اختصاص داد و با تیتر خوبی عنوان کرد « فراخوان برای اصلاحات» صالح نیکبخت حقوقدان در سرمقاله این روزنامه با عنوان « پاسخی به فراخوان مجازی» نوشت« حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ریس جدید دستگاه قضا در فراخوانی که به صورت مجازی منتشر شد از مردم و نخبگان خواسته در روند تحولات این دستگاه مشارکت کنند. در این مورد باید گفت این نوع اقدامات حتی اگر منتج به نتیجه مطلوب هم نباشد، نوعی احترام گذاشتن به رای و نظر مردم است.»

روزنامه خراسان هم  درخواست کاربران شبکه های اجتماعی از آیت ا… رئیسی را به تیتر یک آورد و در تیتری معمولی نوشت « نظرات کاربران درباره فراخوان رئیسی». البته با توجه به محتوای متن بهتر بود تیتر دیگری انتخاب می شد. چراکه کاربران به بیان خواسته خود از رئیس دستگاه قضا در شبکه های اجتماعیِ اعلام شده پرداختند نه نظر درباره فراخوانی که ایشان داده است.

روزنامه همشهری طبق موضعش، تیتر یک خود را به ساخت و بازسازی مکان های جدید در تهران اختصاص داد و در تیتر جالبی نوشت « پاتوق های جدید شهر» و در زیر تیتر توضیح داد، ۱۵ درنگ گاه تا مهر امسال در تهران به بهره برداری می رسد. درنگ گاه ها فضاهای کوچک و رها شده ای هستند که قرار است به مکانی برای حضور مردم تبدیل شوند. این روزنامه عکس یک را به گزارشی درباره وضعیت کودکان کار اختصاص داد و با آماری از فعالیت آنها در بخش های مختلف، در تیتر نوشت « کودکان کار از خیابان تا معدن» و در زیر تیتر اشاره کرد، کودکان کار فعال در خیابان های کلانشهر ها، تنها بخش کوچکی از جمعیت ۴۱۰ هزار نفری کودکان کار ایران هستند.

روزنامه شرق در  تیتر یک امروز سراغ مصاحبه با محسن ایزدخواه معاون پیشین سازمان تامین اجتماعی رفت و با اشاره به چالش کسری ۳۵ هزار میلیارد تومانی بودجه در تامین اجتماعی، در تیتر بسیار خوبی عنوان کرد « شطرنج در شستا». در بخشی از مصاحبه آمده« چند انحراف از قانون ساختار نظام جامع تأمین اجتماعی در دوره احمدی‌نژاد و پس از آن، سبب تسلط سیاسیون بر شستا و انتصاب‌های توصیه‌ای در این هلدینگ بزرگ شد. انتصاب مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره در خفا و به دنبال توصیه برخی نمایندگان مجلس، وزرا و افراد ذی‌نفوذ، شرایط را به اندازه‌ای بحرانی کرده که محسن ایزدخواه، معاون پیشین سازمان تأمین اجتماعی از آن با عنوان فاجعه یاد می‌کند. او می‌گوید: اگر می‌خواهید بدانید در شستا چه فاجعه‌ای رخ داده است، باید به چند آیتم توجه کنید. ارزش روز دارایی‌های شستا ۴۵ هزار میلیارد تومان عنوان و در مقابل سود شستا در سال ۹۷، هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام می‌شود؛ یعنی شستا تنها سه درصد سود داده است. این میزان حتی سود واقعی هم نیست. بخشی از آن وام بانکی است که تأمین اجتماعی شرکت‌ها را مجبور کرده از بانک بگیرند و در قالب سود به این سازمان بدهند. اگر در ۲۰ سال گذشته حساب‌های تأمین اجتماعی را نگاه کنید؛ حداکثر منبع درآمدی که حاصل از سود فعالیت‌های اقتصادی شستا در بودجه سنواتی سازمان تأمین اجتماعی نوشته شده ۱۰ درصد است که آن هم از روی کاغذ فراتر نرفته است. هرچند آقای شریعتمداری لیست اعضای هیئت‌مدیره شستا را منتشر کرد اما این لیست خام هیچ اطلاعی از سابقه، تخصص و میزان دریافتی مدیران به مخاطب نمی‌دهد.»

روزنامه ایران مصاحبه ای با محمود شکسته‌بند، مدیرعامل بازار متشکل ارزی انجام داد و به بررسی جدیدترین جزئیات این بازار پرداخت و در تیتر یک از «انتقال پایتخت ارزی به تهران» خبر داد. این روزنامه توضیح داد که «براساس گفته مدیرعامل بازار متشکل ارزی، این بازار طی هفته جاری به صورت آزمایشی راه‌اندازی و پس از آن به صورت رسمی عملیاتی می‌شود». همچنین در زیر تیتر اشاره کرد که « بعد از اسکناس، حواله، معاملات آتی و سکه هم به این بازار می‌آید». رئیس جمهور در حاشیه نشست اجلاس سران «تعامل و اعتمادسازی در آسیا» موسوم به «سیکا» در تاجیکستان با امیر قطر و رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفتگو کرد. روزنامه ایران در یکی از تیترهای فرعی خود به این موضوع پرداخت و در تیتر خوبی نوشت «دیدار با همسایگان در «وطن دوم»».

روزنامه کیهان بخش دیگری از سخنان روحانی در اجلاس سیکا را به عکس یک آورد و بر اساس رویکرد خود در تیتر به نقل از رئیس جمهور نوشت «ایران به صورت یکطرفه نمی‌تواند در برجام باقی بماند». نشریه آمریکایی «فارین افرز» طی تحلیلی که توسط کارشناس رسانه‌های مطرح این کشور نوشته شده است، هژمونی آمریکا را تمام شده دانست و تاکید کرد که «دونالد ترامپ» فروپاشی و سقوط آمریکا را سرعت می‌بخشد. این موضوع به تیتر یک روزنامه کیهان آمد و به نقل از این نشریه آمریکایی نوشت « ترامپ سقوط آمریکا را سرعت می‌بخشد».

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here