زمان انتشار : ۲۵ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۶ | کد خبر : 482001 |

تیترها از پاسخ رهبری تا پشت پرده انفجار در دریای عمان گفتند/ گزارش همشهری درباره کودکان کار را بخوانید

شفقنا رسانه- دیدار رسمی مقام معظم رهبری با نخست وزیر ژاپن، گزارشی از چگونگی آتش سوزی دو نفتکش در دریای عمان، سفر روحانی به پاکستان و بررسی عملکرد یازدهم و دوازدهم در بخش های مختلف از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه های ایران، کیهان، سیاست روز، آرمان امروز، روزان و خراسان امروز پاسخ رهبری به نخست وزیر ژاپن را اکثرا با تیتری مشترک و به نقل از رهبری با عنوان «ترامپ شایسته مبادله پیام نیست» به صفحه اول آوردند. روزنامه خراسان هم این سخن رهبری را در روتیتر کار کرد و در تیتر اصلی آن را «پاسخ تاریخی به نمایش مذاکره» خواند.

سیاست روز علاوه بر پوشش سخنان رهبری با نخست وزیر ژاپن و اختصاص عکس یک به آن، در تیتر یک هم به تحلیل پاسخ رهبری به نخست وزیر ژاپن پرداخت و نوشت «نه به مذاکره با زورگو». این روزنامه همچنین در رو تیتر به «یک رنگی لحن و عمل رهبری در مواجهه با مردم و مناسبات دیپلماتیک» اشاره کرد.

روزنامه هفت صبح هم  با توجه به پاسخ رهبری به نخست وزیر ژاپن، در تیتر عنوان کرد « خداحافظ آقای آبه» و در زیر تیتر اشاره کرد، به نظر می رسد ماموریت نخست وزیر ژاپن در رساندن پیام دولت آمریکا به ایران با شکست روبه شده است. همچنین این روزنامه با توجه به حضور شینزو آبه در تهران به بررسی وضعیت بازار ارز و سکه پرداخت و در پاسخ به این سوال که واکنش این بازار چگونه خواهد بود در متن توضیح داد، آبه چهارشنبه ظهر در حالی وارد تهران شد که کارشناسان خارجی بر اهمیت دیدار او از تهران تاکید فوق العاده ای داشتند اما در تهران این گونه نبود و چنین اتمسفری وجود نداشت. کسی در مورد این حضور شک و شبهه ای نداشت. همه می دانستند ظرفیت این ملاقات ها هر چند با وعده های رنگارنگ همراه باشد، باز هم محدود و معلوم است. اما در بازار دلار و سکه نوعی خوشبینی بی جهت شکل گرفت.

روزنامه آفتاب یزد هم با توجه به دیدار رسمی مقام معظم رهبری با نخست وزیر ژاپن، سراغ مصاحبه با فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی رفت و در تیتر به نقل از او نوشت « آمریکا فهمید ایران کره شمالی نیست» در بخشی از این مصاحبه فلاحت پیشه با اشاره به تغییر رویکرد ایران نسبت به آمریکا در صورت تغییر دولت ترامپ توضیح داده« باید دید که در آینده چه رویکردی شکل می گیرد. طبیعتا تفاوت میان دولت ترامپ و اوباما وجود داشت اما واقعیت قضیه آن است که هم جمهوری خواهان و هم دموکرات های صادق کمیابند . مقامات آمریکا بعد از پایان سفر آبه به گونه ای متفاوت به آن واکنش نشان دادند . ترامپ اعلام کرد که از آبه به خاطر
تلاش هایش قدردانی می کند ولی هنوز برای مذاکره با ایران و توافق خیلی زود است و نه آمریکا آماده این کار است ونه ایران . اما پامپئو وزیر خارجه آمریکا موضعی سرسختانه تر به خود گرفت و می گوید :« دیدید ایران اهل مذاکره و دیپلماسی نیست» دو رویکرد مختلف که نشان می دهد ترامپ مواضع نرم تری را نسبت به بحث سفر آبه و نتایج آن در قیاس با پامپئو اتخاذ کرده است.»

روحانی ساعاتی پس از ترک تهران از سوی « شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن روحانی سفر خود را به بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان و دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز کرد. نخست، بیشکک برای حضور در اجلاس سران شانگهای و پس از آن، شرکت در پنجمین کنفرانس «تعادل و اعتماد سازی در آسیا» موسوم به «سیکا» که در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود. روزنامه ایران عکس یک را به این دیدار اختصاص داد و در تیتر نوشت « تهران، پکن و مسکو علیه یکجانبه‌گرایی امریکا» و در متن به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری درباره این سفر پرداخت. روزنامه اعتماد  و شرق هم تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از حضور روحانی در ( دوشنبه و بیشکک)پاکستان اختصاص دادند. اعتماد در تیتر خوبی نوشت « در حلقه رفقا». روزنامه شرق هم با اختصاص تیتر و عکس یک خود  به گزارشی از حضور روحانی در پاکستان و سخنرانی او در دیدار با ولادیمیر پوتین، به نقل از روحانی در تیتر عنوان کرد « منافع ایران تامین شود امکان بازگشت به نقطه قبلی وجود دارد»

روز پنجشنبه گذشته در ساعاتی که نخست وزیر ژاپن در سفر مهم خود به تهران در حال ملاقات با رهبر معظم انقلاب بود، دو نفتکش متعلق به ژاپن در آب های خلیج فارس منفجر شد. روزنامه ایران در یکی از مطالب فرعی خود گزارش کاملی درباره این انفجار کار کرد و در تیتری معمولی نوشت « اقدام مشکوک علیه دیپلماسی». این خبر به تیتر و عکس روزنامه ستاره صبح آمد و  در تیتر نوشت « واکنش ها به حمله دو نفتکش در دریای عمان». روزنامه کیهان هم در یکی از مطالب فرعی خود گزارش درباره این انفجار کار کرد و از « پشت پرده انفجار ۲ نفتکش غول پیکر در دریای عمان» نوشت و توضیح داد که « حمله به ۲ نفتکش در دریای عمان به سرعت باعث اجرای سناریوی همیشگی متهم کردن ایران شد. این در حالی است که کارشناسان و چهره‌های رسانه‌ای و سیاسی می‌گویند، ارتجاع عرب به همراه رژیم صهیونیستی و آمریکا بیشترین انگیزه را برای انجام چنین خرابکاری‌هایی دارند. ایران پس از وقوع این عملیات مشکوک، ده‌ها خدمه کشتی آسیب دیده را نجات داد.»

«نقشه آبکی» تیتر کوتاه و خوب روزنامه خراسان است و به بررسی تناقض هایی پرداخت که نشان می دهد حمله به ۲نفتکش در دریای عمان از کجا آب می خورد و توضیح داد که «پس از انفجار و آتش سوزی دو تانکر بزرگ نفتی که ژاپنی و نروژی بودند، آمریکا در دو عرصه رسانه ای و دیپلماتیک تلاش کرد با ارائه یک سناریو، ایران را به عنوان عامل این حادثه معرفی کند اما تناقض های این روایت ،شواهد و اظهارنظرها و همچنین نشست بی نتیجه شورای امنیت این نقشه آمریکا را که در آب های دریای عمان اجرا شده ، تاکنون نقش بر آب کرده است.» آرمان امروز هم با اختصاص دادن عکس یک به این حادثه از « اخلال در حمل نفت از خلیج فارس» نوشت. اگرچه روزنامه در روتیتر عنوان کرد که گزارشی از پیامدهای حمله به دو نفتکش در دریای عمان کار کرده است با این حال تنها به آوردن گزارشی درباره واکنش های مقامات ایرانی و خارجی به این حادثه اکتفا کرد. روزنامه روزان هم به بررسی ابعاد و زوایای حمله به نفتکش در دریای عمان پرداخت و در تیتر عنوان کرد که «تیم «بی» در سودای جنگ افروزی » است. این روزنامه در تحلیل تکراری توضیح داد که «همزمان شدن حمله به کشتی هایی به مقصد ژاپن، آن هم ر شرایطی که نخست وزیر این کشور برای اولین بار در تاریخ بعد از انقلاب ۱۳۵۷ در تهران حضور دارد، رخدادی بسیار مشکوک و قابل تامل است که نشان می دهد دست های پنهانی پشت پرده مسئله حضور دارند».

روزنامه همشهری در تیتر یک امروز به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک با تعدادی از کودکان کار گفت و گو کرد و در تیتر جالبی عنوان کرد« رویایی به رنگ خیابان». این روزنامه همچنین در مطلبی دیگر نگاهی به عملکرد دولت های یازدهم و دوازدهم در بخش هایی چون سیاست داخلی و خارجی، فرهنگ، اقتصاد و جامعه پرداخت و در تیتری معمولی نوشت « ۶ سال با روحانی» و در زیر تیتر مهم ترین بخش های این گزارش را آورده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here