زمان انتشار : ۲۳ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۰ | کد خبر : 481977 |

اهداف سفر «شینزو آبه» به صفحه یک روزنامه ها آمد/گزارش شرق درباره«لیست محرمانه ۴۰ میلیارد دلاری» را بخوانید

شفقنا رسانه-سخنرانی نخست وزیر ژاپن در تهران، انتقادات به وزیر نفت، انتقاد به اعلام نکردن اسامی افرادی که از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کرده اند، از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته نخست وزیر ژاپن وارد ایران شد. بسیاری از رسانه ها قبل از ورود او این گمانه را مطرح کردند که هدف او از سفر به ایران، کاهش تنش میان ایران و آمریکا خواهد بود. روزنامه سازندگی با اختصاص تیتر و عکس یک خود به حضور شینزو آبه در ایران به اهداف این سفر اشاره کرد و در تیتر خوبی نوشت « هم قدم با ایران» و در زیر تیتر اشاره کرد به نظر می رسد سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران بیش از هر چیز برای حل مسائل ژاپن در خلیج فارس باشد.

روزنامه آفتاب یزد هم عکس یک خود را به سخنرانی شینزو آبه در تهران اختصاص داد و با اشاره به اهداف سفر او به ایران در تیتر صریحی عنوان کرد « کدهای آبه» و در زیر تیتر توضیح داد، از سخنان نخست وزیر ژاپن در تهران می توان کدهایی را دریافت کرد که مقصود این سفر را مشخص می کند. همانطور که قبلاً نیز تاکید شده به نظر می رسد بیش از آنکه آبه میانجی باشد، آمده است تا مطمئن شود درگیری در منطقه رخ نمی دهد. این روزنامه در ادامه موج انتقادات به وزیر نفت و اقدامات او، تیتر یک خود را به مصاحبه با رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران اختصاص داد و از قول او نوشت « می خواهند تقصیرها را گردن زنگنه بیندازند».

روزنامه اعتماد و ایران هم تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از سخنرانی این نخست وزیر و روحانی در دیدار با یکدیگر اختصاص دادند و هر دو  به نقل از صحبت های شینزو آبه نوشتند « تغییرات مثبت در راه است» . محمد مهاجری سردبیر خبرگزاری آنلاین در بخش نقد و نظر در مطلبی با عنوان « پای در وادی خیانت نگذاریم» با اشاره به ضرورت این حضور در ایران  نوشت « او نخستین مقام غیراروپایی و غیربرجامی است که ظاهرا به خواست خود به ایران آمده است. همچنین او تصریح کرده که برای میانجی‌گری و صلح به تهران سفر کرده است. اینکه او با چه کوله باری به کشورش باز می‌گردد و از تهران چه پیامی را منتقل می‌کند بحثی کاملا جداست. مهم نفس حضور او در تهران است که یک اتفاق قابل اهمیت در نگاه جهانیان به شمار می‌آید. ما نباید از مذاکره بترسیم. آنچه رهبر انقلاب نهی کرده‌اند و کاملا داهیانه و عزتمندانه است، مذاکره مستقیم با امریکاست و گرنه حتی اگر مذاکره با نخست‌وزیر ژاپن در نزد جهانیان مذاکره غیرمستقیم با واشنگتن تلقی شود، اصلا کار نادرستی نیست. مذاکره موثرترین، مستقیم‌ترین و آسان‌ترین راه برای بازگویی بی‌پرده حرف‌ها به طرف مقابل است. استفاده از این فرصت، هنر دیپلماسی ایرانی است. و اگر عده‌ای بی‌هنر بخواهند این فرصت را از مردم ایران بگیرند به جامعه خدمت نمی‌کنند. شاید اگر واقع‌بینانه‌تر نگاه کنیم پای در وادی خیانت هم می‌گذارند.»

ایران همچنین در قالب سوتیتر به بازتاب بخشی از سخنان روحانی و آبه پرداخت و در ادامه با محمدجواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی اعتماد ملی و عضو شورای شهر تهران و ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا درباره هجمه به دستگاه دیپلماسی و انتقادهای برخی از رسانه ها نسبت به سفر وزیر خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن گفتگو کرد و سعی کرد به این سوال پاسخ دهد که آیا این نگاه‌های بدبینانه به دیپلماسی ریشه در برخی واقعیات و تحلیل‌های کارشناسانه دارد یا برخی اهداف سیاسی و جناحی را دنبال می‌کند.

روزنامه شرق هم با اختصاص عکس یک خود به این حضور، در تیتری خبری نوشت « مذاکره دو جانبه در سعدآباد». روزنامه شرق به دنبال پیگیری سوژه های شفافیت، امروز هم تیتر یک خود را به مطالبه اعلام اسامی دریافت کنندگان تسهیلات از صندوق توسعه ملی اختصاص داد و در تیتر بسیار خوبی عنوان کرد« لیست محرمانه ۴۰ میلیارد دلاری» در بخشی از این گزارش آمده « مطالبه شفاف‌کردن عملکرد صندوق توسعه ملی و انتشار اسامی دریافت‌کنندگان تسهیلات از آن‌گونه مطالباتی است که اصولا نباید هرگز مطرح می‌شدند؛ زیرا در‌صورتی‌که روحیه پاسخ‌گویی و شفافیت در ارکان و افراد وجود داشته باشد، بدیهی است که هرگونه اطلاعاتی که همه مردم ایران در آن ذی‌نفع باشند، در اختیار همه مردم قرار بگیرد و طبعا امکان دسترسی به اطلاعات دریافت‌کنندگان بیش از ۴۰ میلیارد دلار از ثروت ملی ایرانیان نیز یکی از این بدیهیات است؛ اما اکنون نه‌فقط این مطالبه با پاسخ مثبت مدیریت صندوق توسعه ملی همراه نشده است؛ بلکه لازم شده ارکان بالاتری در این صندوق را مخاطب این پرسش قرار دهیم. در این گزارش با توضیح ترکیب اعضای هیئت امنا و اسامی آنها، از یکایک آنها درخواست می‌کند از این جعبه سیاه که حداقل ۴۰ میلیارد دلار از اموال مردم ایران در آن قرار گرفته است، رمزگشایی کنند و با انتشار کامل اسامی دریافت‌کنندگان تسهیلات، میزان تسهیلات دریافتی، علت دریافت آن و نحوه بازپرداختش، نقش خود را در زمینه شفاف‌سازی ایفا کنند و اجازه بدهند فرصت مشاهده و نظارت بر حسن عملکرد این صندوق برای همه ایرانیان فراهم شود، زیرا امروز روشن است که دیگر هیچ نهاد و هیئت نظارتی نمی‌تواند به‌تنهایی عدم وقوع فساد در دستگاه‌های گوناگون کشور را تضمین کند.»

روزنامه همشهری هم با اختصاص عکس یک خود به دیدار رسمی شینزو آبه و روحانی در تیتر خوبی نوشت« ایران و ژاپن؛ تبادل صریح پیام». این روزنامه در تیتر یک امروز سراغ موضوع جالبی درباره موسسه هایی که برای برگزاری عروسی در شرایط بد اقتصادی راهکار دارند، رفته و در تیتر جالبی نوشت « عروسی های قسطی».

کیهان هم در صفحه اول به سفر شینزو آبه به تهران پراخت و در تیتری طولانی تاکید کرد که « ژاپن اگر اراده مستقل دارد همکاری اقتصادی با ایران فرصت است». روزنامه با توجه به رویکرد خود در بخشی از متن توضیح داد که «تاکنون اخبار ضد و نقیضی درباره هدف سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران مطرح شده است. از یکسو گفته می‌شود که این سفر صرفا با هدف تنش‌زدایی از روابط ایران و آمریکا و متقاعدکردن ایران برای انجام مذاکره جدید صورت گرفته است. از سوی دیگر هدف این سفر، ارتقای روابط دوجانبه مطرح شده است. اگر هدف مقام ژاپنی از این سفر صرفا تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا و متقاعدکردن ایران برای انجام مذاکره جدید باشد، باید گفت این رویکرد، اقدامی بی‌حاصل است. اما اگر هدف از این سفر، همکاری اقتصادی و گسترش روابط است، باید گفت که این اقدام برای ژاپن یک فرصت است، به شرط آنکه توکیو در این مسیر اراده مستقل داشته باشد.»

«گفتگوی ۹۰ دقیقه ای سران ایران و ژاپن در تهران» تیتر طولانی روزنامه اطلاعات است که عکس و تیتر یک را به آن اختصاص داد و سعی کرد در قالب سوتیتر خلاصه ای از صحبت های رد و بدل شده را به صفحه اول بیاورد.

«تهران مقصد سفرهای دیپلماتیک» اگرچه تیتر خوبی است و روایت سفرهای این روزهای مقامات خارجی به ایران را دارد با این حال بهتر بود آرمان امروز تیتری متناسب با سفر نخست وزیر ژاپن برای این مطلب انتخاب می کرد و تیتر کلی کار نمی شد. روزنامه عکس یک خوبی برای این موضوع انتخاب کرد. دو روز پیش سخنگوی دستگاه قضا از ابلاغ آیین نامه قانون رسیدگی به اموال مسئولان خبر داد. روزنامه آرمان امروز تیتر یک را به گزارشی در این باره اختصاص داد و در تیتر کوتاه و خوبی آن را «قانون دیرهنگام» خواند و با جواد حصاری گفتگو کرد که حصاری تاکید داشت رسانه ها باید بتوانند بر این مسئله نظارت داشته باشند.

روزنامه سیاست روز هم تیتر یک را به واکنش نسبت به سخنان وزیر امور خارجه آلمان اختصاص داد و در تیتری طولانی نوشت «ماس در توهم باج خواهی با برجام فروپاشیده». این روزنامه توضیح داد «در حالی وزیر امور خارجه آلمان در ادبیاتی تهدید آمیز علیه ایران خواستار عدم خروج تهران از برجام شده است که به باور ناظران سیاسی این ادبیات بار دیگر واقعیت چهره مغرضانه و بی صداقت اروپا و آمریکا را به تصویر می کشد، در واقع این همان سیاست فشاری است که آمریکا و اروپا با یکدیگر برای تسلیم ایران در برابر خواسته هایشان به کار گرفته اند و اگر صدها توافق بین المللی دیگر با آن ها منعقد شود مصداق مثال آش همان آش و کاسه همان کاسه است! و البته آقای ماس در توهم باج خواهی از ایران با برنامه جامع اقدام مشترک فروپاشیده است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here