زمان انتشار : ۲۲ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۱۷ | کد خبر : 481933 |

واکنش تیترها به ورود«شینزوآبه»؛از « یک سامورایی در تهران» تا «دیپلماسی پدر و پسر»

شفقنا رسانه-گزارشی از سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، واکنش ها به اظهارات وزیر نیرو، وضعیت بازار دلار از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، امروز قرار است نخست وزیر ژاپن وارد ایران شود این خبر به تیتر و عکس روزنامه سازندگی آمد و در تیتری خبری نوشت« یک سامورایی در تهران» و در زیر تیتر اشاره کرد که نخست وزیر ژاپن پس از ۴۱ سال برای اولین بار بعد از انقلاب امروز به ایران می آید. خبر تازگی ندارد و بهتر بود روزنامه به تحلیل و اهداف این سفر از دید کارشناسان می پرداخت که برای خواننده جذابیت بیشتری داشت.

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به اهداف سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اختصاص داد و در تیتر جالب و کوتاهی نوشت « فرصت ژاپنی» و در زیر تیتر به ظرفیت های اقتصادی برای کاهش تنش در منطقه اشاره کرد. علی شکوهی روزنامه نگار در سرمقاله امروز اعتماد در مطلبی با عنوان « سفر آبه و چند ملاحظه » به تحلیل این سفر پرداخت. در بخشی از این متن نوشته « قد و قواره کشور و سیاستمداران ژاپنی، « میانجیگری» نیست. اساسا این کشور در وضعیتی نیست که بتواند در یک بحران بزرگ بین المللی نقش محوری کسب کند و بازیگر مستقل باشد. ژاپن اگر چنین نقشی را می توانست بر عهده بگیرد، ما در برجام باید با ۵ به علاوه ۲ مذاکره می کردیم. یعنی همان نقشی که دولت آلمان بازی کرد. ژاپن بیشتر به کشوری شباهت دارد که می تواند پیام بیاورد و پیام ببرد و بنابراین نباید برای سفر آبه به ایران بزرگنمایی کرد و انتظارات بزرگی را از این سفر دامن زد. همسویی سیاست ژاپن با آمریکا بیش از حدی است که بتوان برای این کشور و سیاستمدارانی مانند نخست وزیر ژاپن، نقش مستقل و میانجی قائل شد.»

«دیپلماسی پدر و پسر» تیتر خوب روزنامه ایران است که عکس یک را هم به آن اختصاص داد و توضیح داد که در «سال ۱۳۶۲ «شینزو آبه» وزیر خارجه وقت ژاپن و پدر شینزو آبه با سفر به ایران برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق تلاش کرد که البته چندان نتیجه بخش نبود. آبه پدر برای خاتمه جنگ با مسافرت به منطقه در سال ۱۳۶۶ طرح معروف خودش را دایر بر جداسازی آتش جنگ از خلیج فارس اعلام کرد که با استقبال ایران و عدم تمایل عراق رو به رو شد. این کشور همچنین ۱۰ میلیون دلار از بودجه مالی سالانه خود را در اختیار ناظران نظامی سازمان ملل متحد که در سال ۱۹۸۸ تشکیل شده بود، قرار داد تا بر آتش بس میان ایران و عراق نظارت کنند…» روزنامه در ادامه به تحلیل سفر شینزو آبه به ایران پرداخت. تیتر و عکس هماهنگی خوبی با هم دارند.

روزنامه روزان هم عکس و تیتر یک را به سفر نخست وزیر ژاپن اختصاص داد و در تیتری معمولی نوشت «ماموریت «آبه» در تهران».

دو روز پیش کیهان در گزارشی با عنوان «از آلمان چه انتظاری داریم وقتی یک باک بنزین هم به ظریف نداد» نوشت که «در روزهای اخیر و همزمان با سفر مقامات ژاپنی و آلمانی به تهران، یک جریان سیاسی خاص با فضاسازی کاذب اینگونه وانمود کردند که این دو سفر موجب شده تا دلار سیر نزولی به خود گرفته و همچنان در حال کاهش است. این جریان سیاسی در پی آن است تا در ادامه اینگونه القاء کند که سفر واسطه‌های آمریکا به ایران، قیمت دلار را اینگونه کاهش داد، حالا ببینید اگر با ترامپ مستقیم مذاکره کنیم، چه شود!». این گزارش کیهان با واکنش روزنامه های اصلاح طلب همراه بود و این واکنش ها باعث شد تا کیهان امروز تیتر و عکس یک خود را به این مسئله اختصاص دهد و در تیتری طولانی «شرطی‌سازی افکار عمومی-را- راهبرد جنگ اقتصادی آمریکا» خواند. روزنامه در متن به واکنش آفتاب یزد، اعتماد و خبرانلاین پرداخت.

بعد از اظهارات وزیر نیرو درباره مصرفی بودن جامعه ایران، موج انتقادات و واکنش ها به صحبت های او همچنان ادامه دارد. روزنامه هفت صبح امروز تیتر یک خود را به آماری درباره مصرف ایرانی ها اختصاص داد و در تیتر خوبی عنوان کرد « افسانه ایرانی های پرمصرف» و در زیر تیتر اشاره کرد، آمار نشان می دهد بر خلاف گفته آقای وزیر، ایرانی ها آنقدرها هم مصرف گرا نیستند.

روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک با اشاره به ادامه روند کاهش قیمت دلار، طلا، سکه و خودرو، با انتقاد نوشت « حباب بازار ترکید معیشت مردم تکان نخورد» و در زیر تیتر توضیح داد، قیمت لبنیات، حبوبات، البسه، مسکن و اجاره خانه و…با کاهش دلار همچنان دست نخورده باقی مانده و بیشتر به نظر می رسد بازارهای مالی ما تحت تاثیر هیجانات سیاسی و جو روانی دچار این تغییرات هستند.

روزنامه همشهری با توجه به قیمت در  بازار مسکن به سراغ وضعیت زندگی مردم در خانه های امروزی رفت و در تیتر خوب و گیرایی نوشت « تغییر الگوی سکونت» و در زیر تیتر اشاره کرد، کوچک شدن خانه ها، کوچ به مناطق ضعیف تر، افزایش حومه نشینی، حاشیه نشینی و چادر نشینی و مهاجرت معکوس بخشی از تحولاتی است که بازار مسکن در استان ها رقم زده است. این روزنامه در بخش دیگری با حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران، درباره محمد علی نجفی در روزهای تنهایی و انزوایش مصاحبه کرد و به نقل از مرعشی در تیتر نوشت « نجفی می خواست مسئله را به تنهایی مدیریت کند» مرعشی در بخش دیگری از این مصاحبه توضیح داده « بعد از ماجرای خودکشی دکتر در هتل لاله، بارها تلاش کردم با ایشان ارتباط برقرار کنم اما خانم استاد تمامی راه های ارتباطی نجفی با دوستانش را بسته بود.»

سخنگوی قوه قضائیه از تصویب و ابلاغ «آیین‎نامه قانون رسیدگی به اموال مسئولان» خبر داد. قانونی که در سال ۹۴ و پس از ۸ سال کشمکش بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی سرانجام از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید، برای اجرایی شدن نیازمند تصویب آیین‎نامه و ابلاغ آن از سوی قوه‏ قضائیه بود. خراسان تیتریک را به این خبر اختصاص داد و در تیتری ساده و خبری نوشت «شفافیت اموال مسئولان در فاز اجرا». بحث درباره سریال «چرنوبیل» و اظهار نظر درباره آن همچنان در شبکه های اجتماعی و رسانه ها ادامه دارد. این سریال به اندازه‌ای مخاطبان را تحت‌تأثیر قرار داد که با رأی کاربران وب سایت IMDB، به صدر فهرست محبوب‌ترین سریال‌های تاریخ رفت با این حال به تازگی مجله معتبر «نیویورکر» در مقاله‌ای به اشتباهات تاریخی آن پرداخته است. روزنامه خراسان عکس یک را به این سریال اختصاص داده و در تیتری با عنوان «تحریف «چرنوبیل» به روایت«نیویورکر»» بخش هایی از مقاله این مجله آمریکایی را در متن آورد و در رو تیتر نوشت «خطاهای عمدی سریال آمریکایی درباره یک فاجعه اتمی».

« شکایت‌های جهت‌دار!» تیتر کوتاه روزنامه آرمان امروز است. این روزنامه با بیان اینکه «محمدجواد جمالی سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان از شکایت شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام از محمود صادقی و علی مطهری نمایندگان تهران خبر داده است و از طرفی هم حجت‌الاسلام انصاری از اعضای مجمع چنین خبری را تکذیب کرده است» با این حال به پایان کار این شکایات پرداخته و توضیح داده است که « برخی از سیاسیون و تحلیلگران معتقدند بیش از یک دهه است که مجلس در راس امور نیست و جایگاه خود را ندارد. اینکه نمایندگان اظهاراتی در حیطه وظایف نمایندگی خود داشته باشند و سپس به‌واسطه همان اظهارات مورد شکایت، پیگرد و… قرار گیرند موجب می‌شود که دیگر نماینده‌ای جرات اظهار نظر یا سخن گفتن در خصوص برخی از مسائل رخ داده در کشور را نداشته باشد چرا که از عقوبت سخنان خود خواهد ترسید».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here