زمان انتشار : ۲۱ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۷ | کد خبر : 481890 |

حضور «هایکو ماس»در ایران به صفحه یک روزنامه ها آمد/گزارش خراسان را درباره «ساختار اصلاح بودجه» بخوانید

شفقنا رسانه- گزارشی از نشست مشترک وزیر امور خارجه آلمان با مقامات ایران، انتقاد به روزنامه کیهان به خاطر مطرح کردن  دلایل اش نسبت به  کاهش قیمت دلار، گزارشی از کمبود کاغذ و سرگردانی دانشجویان از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در جریان سفر های منطقه ای خود، وارد تهران شد و با مقامات ایرانی دیدار کرد. این خبر به صفحه یک روزنامه ها آمد. روزنامه سازندگی با اختصاص تیتر و عکس یک خود به این موضوع، با تیتری تحلیلی نوشت « تلاش اروپا برای حفظ برجام» و در زیر تیتر این سوال را مطرح کرد که آیا وزیر خارجه آلمان با دست پر به ایران آمده است؟

روزنامه آفتاب یزد تیتر یک خود را به مطلب روز گذشته کیهان درباره کاهش قیمت دلار اختصاص داد و در تیتر صریحی عنوان کرد « قیمت دلار کاهش یافت کیهان عصبانی شد!» و در زیر تیتر توضیح داد، روزنامه محوری اصول گرایان معتقد است کاهش نرخ ارز طی روزهای گذشته تصنعی بوده و دست های پشت پرده ای وجود دارد، این در حالی است که ناظران برخی اقدامات و تدابیر اقتصادی دولت را در فروکش کردن التهابات بازار موثر و مهم می دانند. این روزنامه عکس یک خود را به موج واکنش ها به اظهارات اردکانیان وزیر نیرو درباره جامعه مصرفی ایران و وعده های غذایی چینی ها اختصاص داد و با تیتری انتقادی نوشت« فرزندانتان هم یک وعده غذا می خورند؟» .

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به دیدار وزیر امور خارجه آلمان با محمد جواد ظریف اختصاص داد و در تیتر کوتاه و خوبی نوشت « دیپلماسی مقاومت». سید علی میرفتاح هم در بخش نگاه روز با عنوان « آداب وطن پرستی» به انتقاد از مطلب کیهان در باب دلایل کاهش قیمت دلار پرداخت و نوشت « روزنامه کیهان نوشته است یک جریان سیاسی خاص با فضاسازی کاذب وانمود کرده که سفرهای اخیر دیپلماتیک باعث پایین آمدن قیمت دلار شده است. منظور کیهان این است که جریان سیاسی مورد نظر که قاعدتا باید نزدیک به دولت باشد می‌خواهد به مردم و بعضی مقامات، علامت بدهد که وقتی پیغام و پسغام امریکا می‌تواند دلار را این‌قدر پایین بیاورد، ببین اگر خودش بیاید چه می‌شود؟ اصل حرف این روزنامه که دست بر قضا جدی‌ترین منتقد دولت هم هست، این است که دولتی‌ها دنبال مذاکره و روابط حسنه با امریکا بلکه اهل کوتاه آمدنند اما چون دست‌شان بسته است و بنا به دلایلی نمی‌توانند این کار را بکنند؛ لذا به بعضی اعمال مذبوحانه از جمله همین بازی با قیمت دلار روی می‌آورند تا افکار عمومی را با خود همراه سازند. اینکه آیا دولت چنین توانی دارد و می‌تواند به راحتی دلار را پایین بیاورد، موضوعی نیست که بشود از آن سر درآورد. آنقدری که به عنوان روزنامه‌نگار در اخبار و ماجراهای اقتصادی سرک کشیده‌ام، فهمیده‌ام که دولت در زمینه ارز فعال مایشاء نیست و به تنهایی از پس خیلی کارها برنمی‌آید. ارز که سهل است، دولت در خیلی از حوزه‌های دیگر هم همه‌کاره نیست. در بازار، حالا چه بازار ارز و چه دیگر بازارها، نیروها و فعالانی حضور دارند که می‌توانند برنامه دولت را به هم بزنند یا عزم دولت را فسخ کنند؛ مع‌ذلک اصراری در این ندارم که بگویم دولت به تنهایی توان پایین آوردن قیمت دلار را ندارد. دولت که هیچ، آیا جریان سیاسی خاصی را می‌شناسید که از چنین توانی برخوردار باشد؟ اگر این جریان مورد نظر زورش به بازار می‌رسید که الان این‌طور گوشه رینگ نبود و از منتقدانش درشت نمی‌شنید؛ با این حال من خیلی نمی‌خواهم وقت یادداشتم را با بحث درباره توانایی دولت و اصلاح‌طلبان بگیرم.»

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به گزارشی از نشست مشترک ظریف با همتای آلمانی اختصاص داد و به نقل از ظریف نوشت « شروع کننده جنگ با ایران پایان دهنده آن نخواهد بود». جاوید قربان اوغلی دیپلمات ارشد در سرمقاله امروز شرق مطلبی با عنوان « هشدار غفلت از ادبیات دیپلماتیک» نوشته که در بخشی از این متن آمده « ایران در هفته های اخیر بیش از گذشته مرکز رایزنی های دیپلماتیک قرار دارد. بعد از خروج ترامپ از برجام و تنش های فزاینده میان دو کشور که نگرانی جدی برای تنش نظامی هم ایجاد کرد، کشورهای متعددی فعال شدند تا برای منافع منطقه و جهان، اجازه افزایش سطح تنش ها میان دو کشور را ندهند. با این حال اگر از این فرصت ها با تکیه بر ظرافت های دیپلماتیک و تکنیک های مذاکره به درستی بهره گرفته نشود، اقدامی ضد منافع ملی و حتی اقتدار منطقه ای ایران انجام شده است. مقامات دیپلماسی ایران باید بدانند میان ادبیات عالی ترین مقام دیپلماسی با مسئولان بخش های دیگر کشورها باید تفاوت روشن وجود داشته باشد.»

روزنامه همشهری هم تیتر یک خود را به این نشست مشترک اختصاص داد و با اشاره به انتقادهای ظریف از اروپا به دلیل کم کاری در برجام نوشت« اعتراض ظریف، اعتراض ماس». این روزنامه در بخش دیگری، گزارشی میدانی از سرگردانی دانشجویان در میدان انقلاب و کمبود کتاب های دانشگاهی تهیه کرد و نوشت « کاغذ، دانشجویان را هم سرگردان کرد» و در زیر تیتر اشاره کرد، نرخ هر بند کاغذ ۵ تا ۶ برابر سال گذشته است و نرخ چاپ جدید یک کتاب دست کم ۶ برابر شده است.

روزنامه کیهان هم  تیتر و عکس یک را به دیدار و گفتگوی هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان با محمد جواد ظریف اختصاص داد و در تیتر نوشت«آلمان باید عذرخواهی می‌کرد فضولی کرد». این روزنامه تاکید کرد که « دولت آلمان به جای ابراز نگرانی از توان دفاعی و قدرت منطقه‌ای ایران باید به این دلیل که تامین‌کننده مواد شیمیایی برای سلاح‌های کشتار جمعی رژیم بعث در طول ۸ سال جنگ تحمیلی بوده و همچنین در فروش سلاح به رژیم سعودی در جنایات یمن و فروش سلاح به داعش در جنایت در عراق و سوریه شریک است، از ملت ایران و بقیه مردم منطقه عذرخواهی کرده و در سیاست خود تجدیدنظر کند.»

سیاست روز هم با اختصاص عکس یک به این دیدار سعی کرد در تیتر نقل قولی از هایکو ماس و ظریف را کار کند. روزنامه به نقل از وزیر امور خارجه آلمان نوشت«از ما توقع نداشته باشید» و در ادامه به بخشی از صحبت های ظریف اشاره کرد که گفته بود «آغازگر جنگ علیه ایران، پایان دهنده آن نیست».سیاست روز همچنین در تیتر یک به بررسی گرانی محصولات لبنی پرداخت و در تیتری کلی و سوالی نوشت «چه کسی لبنیات را گران کرد» نیاز بود تا روزنامه بخشی از بررسی ها و نتایج خود درباره علت گرانی لبنیات را جهت روشن تر شدن پاسخ سوال برای مخاطب به صفحه اول می آورد.

روزنامه خراسان اما تصویری متفاوت تر انتخاب کرد و سعی کرد قاطعیت سخنان ظریف را به تصویر بکشد و در تیتر به نقل از او نوشت « دیگران از کجا آمده اند؟» و در رو تیتر به انتقادهای صریح ظریف از سیاست های جهانی و منطقه ای غرب و آمریکا در حضور وزیرخارجه آلمان اشاره کرد.روزنامه خراسان تیتر یک را به انتشار چارچوب کلی اصلاح ساختار بودجه توسط سازمان برنامه اختصاص داد و در متن سعی کرد ایرادات و نقاط قوت آن را بررسی کند. روزنامه در بخشی از متن توضیح داد که « سازمان برنامه، سرانجام یک متن با عنوان «چهارچوب اصلاح ساختاری بودجه» منتشر کرد. متنی که اگرچه حاوی بسیاری از پیشنهادهای مهم و کارآمد ( و البته موردپیشنهاد صاحب نظران) در رفع مشکلات ساختاری بودجه کشور است اما دچار ایرادات متعددی، به ویژه در اولویت بندی اجرای برنامه و تعیین اهم و مهم، تدوین افق زمانی سازگار و از همه مهم تر توجه به فوریت برنامه است.»

روزنامه روزان تصویری صمیمانه تر از این دیدار را به صفحه اول آورد و در تیتر از «واپسین گام اروپا برای حفظ برجام» نوشت و توضیح داد که «حضور صرف سکاندار دستگاه دیپلماسی آلمان را نمی توان در مقام گام عملی اروپا بر اجرای تعهدات خود و حفظ برجام ارزیابی کرد، بلکه اجرایی شدن اینستکس تنها اقدامی است که می تواند تهران را به حفظ در برجام ترغیب نماید».

روزنامه ایران عکس یک را به بزرگداشت فریدون شهبازیان، آهنگساز پیشکسوت و رهبر پیشین ارکستر ملی ایران اختصاص داد و در تیتر از «کاشف فروتن صدای شاعران» نوشت. تیتر برگرفته از «کاشفان فروتن شوکران» با دکلمه زنده یاد احمد شاملو است که اهنگسازی آن را شهبازیان برعهده داشته است. این کار آنقدرتأثیر‌گذار بود که زنده یاد شاملو در بروشور این آلبوم این اثر را به فریدون شهبازیان تقدیم کرده است. روز گذشته معاون رئیس جمهوری، شهردار تهران و وزیر صمت بعد از بازدید از کارخانه واگن‌سازی تهران با مترو به محل کار خود رفتند که موقعیتی برای گفت‌وگوی چشم در چشم با شهروندان بود. روزنامه ایران تیتر یک را به این موضوع اختصاص داد و از « درد دل مردم با جهانگیری در مترو» نوشت.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here