زمان انتشار : ۲۰ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۱ | کد خبر : 481856 |

از «هفته سرنوشت ساز» تا «دعوای بی حاصل» در قاب روزنامه ها / «پرسش‌های ایران روی میز اروپا» را در روزنامه ایران بخوانید

شفقنا رسانه-پیامدهای سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران، کاهش قیمت دلار، گزارشی از اختلاف نظر دو حزب اتحاد ملت و کارگزاران درباره نجفی، پیروزی تیم  والیبالیست های ایران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، قرار است امروز «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان به همراه رئیس «اینستکس» با مقامات کشورمان در تهران دیدار کنند. روزنامه ایران عکس و تیتر یک را به تصویری از او اختصاص داد و در تیتر خوبی به «پرسش‌های ایران روی میز اروپا» اشاره کرد و توضیح داد که «بی تردید «هایکو ماس» مخاطب پرسش‌های متعددی قرار خواهد گرفت. پرسش‌هایی از این دست که چرا تجویز نسخه اروپایی برجام تاکنون راه به جایی نبرده است؟ طراحی نظام جدید در تعاملات مالی و تجاری با ایران به کجا رسید؟ و چرا اروپا که هنوز نتوانسته است قدم مؤثری در محافظت از توافق هسته‌ای بردارد، با تکرار ادعا پیرامون برنامه موشکی و دفاعی ایران، در زمین کارگزاران جنگ روانی علیه ایران بازی می‌کند؟ یا اصلاً به این سؤال پاسخ داده شود که اروپا چه سهمی برای ایران در روند حل و فصل بحران‌های سیاسی منطقه قائل است؟»

اما روزنامه کیهان در  تیتر یک خود از بعد دیگری به حضور وزیر خارجه آلمان به ایران پرداخت و در تیتری طولانی با کنایه نوشت «از آلمان چه انتظاری داریم وقتی یک باک بنزین هم به ظریف نداد». روزنامه در بخشی از متن توضیح داد که «آلمان، کشوری که به پادوی آمریکا مشهور است و بدون اجازه واشنگتن حتی نمی‌تواند در خاک خود یک باک بنزین به هواپیمای حامل ظریف بدهد، چه به نقش‌آفرینی برای احقاق حقوق ایران؟!»

آرمان امروز هم در تیتر یک به سفر این هفته مقامات کشورهای مختلف به ایران بخصوص وزیر امور خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن اشاره کرد و در تیتر از «هفته سرنوشت ساز» نوشت.

روزنامه سیاست روز هم در تیتر یک مطلبی درباره برجام و توصیه های رهبری در رابطه با آن کار کرد و در تیتر نوشت «اگر به توصیه های رهبری عمل می شد» و در رو تیتر آورد «برجام و مسئولیتی که به گردن تدبیر و امید می ماند». اگرچه روزنامه در متن توضیح داد که «اگر این برجام اجرا شده توسط ما که بارها و بارها ماموران آژانس بین المللی انرژی اتمی آن را تایید کردند، به وسیله عمل به توصیه های رهبری ایمن شده بود الان اوضاع طوری دیگر می نمود» با این حال تیتر برای مخاطب مبهم است و بهتر بود در تیتر به سرانجام عمل به توصیه های رهبری هم اشاره می شد.

روزنامه روزان هم تیتر و عکس یک را به گزارشی درباره مناظره  غلامحسین کرباسچی و محسن میردامادی بر سر ریشه های ماجرای نجفی اختصاص داد و در تیتر نوشت «اختلاف بر سر ریشه ها». روزنامه توضیح داد «اینکه کرباسچی تنها کسی است که چنین ادعایی را مطرح می کند، می تواند دلیلی بر عدم صحت آن باشد. به خصوص که انگیزه های فردی – تمایل به شهردار شدن هاشمی- برای مخالفت با نجفی را دارد. اما مهم تر، آن است که اصلاح طلبان بتوانند تکلیف خود و بدنه شان را با ماجرای نجفی روشن کنند. هم از این منظر که بتوانند مسئله را بی هیچ ملاحظه ای آسیب شناسی کنند و البته ابعاد مختلف ماجرا را به افکار عمومی شفاف توضیح دهند و هم بتوانند آن را محملی سازند که صف خود را از آن ها که مسائل گروهی و جناحی را به صورت موضوعاتی شخصی می بینند جدا سازند.»

روزنامه آفتاب یزد هم تیتر یک خود را به اختلاف نظر دو حزب کارگزاران سازندگی و اتحاد ملت درباره نجفی اختصاص داد و در تیتری تحلیلی نوشت « دعوای بی حاصل» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های میردامادی و کرباسچی توضیح داد، اختلاف نظر دو حزب کارگزاران و اتحاد ملت در مورد نجفی با توجه به یادداشت دیروز کرباسچی اوج گرفت. به نظر می رسد اصلاح طلبان شاخص این روزها در زمینی بازی می کنند که مطلوب و به صلاح این جریان نیست. علی الخصوص که امسال، سال انتخابات است.

روزنامه سازندگی تیتر یک خود را به قیمت دلار در روز گذشته اختصاص داد و در تیتری خبری نوشت « دلار در کانال ۱۲۰۰۰ تومان» خبر مهم است اما با توجه به قیمت لحظه ای و ریزش آن از اول هفته، بهتر بود روزنامه به تحلیل این موضوع و عوامل موثر بر این کاهش قیمت در تیتر یک می پرداخت نه اینکه تنها به خبر صرف بسنده کند. این روزنامه در بخش دیگری به جدال مسعود فراستی و حسام الدین آشنا که این روزها درباره یک سریال آمریکایی به نام چرنوبیل صحبت می کنند، اشاره کرد و در تیتر نوشت « راست و دروغ چرنوبیل» روزنامه در متن به این سوال پاسخ داده که آیا این فیلم اثر مهمی است؟

تیم ملی والیبال ایران در ششمین مسابقه خود در لیگ ملت های والیبال با نتیجه سه بر صفر از سد ژاپن گذشت. روزنامه اعتماد تیتر و عکس خود را به پیروزی های پی در پی این تیم اختصاص داد و با اشاره به ویژگی های این تیم چون خرج کم، پشتکار زیاد، غیرت مثال زدنی و پیروزی های چشمگیر در تیتر نوشت « از والیبالیست ها بیاموزیم» در بخشی از این گزارش آمده « جو سالن‌های والیبال ایران و شور و حرارت هواداران هر تیمی را در ایران دچار مشکل می‌کند. تیم‌های بزرگی نظیر روسیه و امریکا و لهستان و برزیل و ایتالیا و صربستان در ورزشگاه‌های کشورمان زمین‌گیر شدند مقابل تیمی که بدون هزینه سنگین و حمایت تام، توانسته است با غیرت مثال‌زدنی مرزهای خواستن را جابه‌جا کند و به پیروزی‌های چشمگیری در بالاترین سطح جهانی دست پیدا کند. اگر بگوییم پروسه پیشرفت والیبال در سال‌های اخیر و به خصوص امسال می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای تمام ورزش ایران و نظام مدیریتی کشور باشد، بیراه نگفته‌ایم. واقعیت این است که می‌توان از والیبال ایران و ورزشکاران موفقش چیزهای زیادی آموخت.»

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته جدیدترین فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی و نیمایی را منتشر کرد. این خبر به همراه اشتباهات صورت گرفته در این فهرست به تیتر یک روزنامه شرق آمد و در تیتری معمولی نوشت « اسامی ۷۲ شرکت گیرنده وام ارزی» در بخشی از این گزارش آمده« یک بررسی شتاب‌زده و کلی فهرست‌های منتشرشده از سوی بانک مرکزی نشان‌دهنده نداشتن دقت تهیه‌کنندگان این فهرست است که اشتباهاتی را به همراه داشته است. برای مثال، در فهرست دریافت‌کنندگان ارز معادل دلار چهارهزارو ۲۰۰ تومانی نام شرکت خصوصی «شهر امن مغناطیس‌کاران» در حالی به عنوان دریافت‌کننده ۲۵۰ هزار یورو ارز دولتی ذکر شده که شناسه ملی ارائه‌شده برای این شرکت مربوط به یک شرکت خصوصی دیگر با نام «راک‌سرامیک» است.از سوی دیگر، در همین فهرست و با یک شناسه ملی دیگر، باز هم نام شرکت «شهر امن مغناطیس‌کاران» به عنوان دریافت‌کننده ۲۳۰ هزار یورو ارز دولتی ذکر شده است که نشان می‌دهد در حالت خوشبینانه و فقط در اطلاع‌رسانی (و نه پرداخت ارز) اشتباهی از سوی بانک مرکزی روی داده است. با این حال، فهرست منتشرشده از سوی بانک مرکزی نکات جالبی نیز در خود دارد.»

روزنامه همشهری در تیتر یک امروز، درخواست سرپرست دادسرای ارشاد از مردم برای فرستادن پیامک بدحجابی را در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرد و در تیتر بسیار خوبی نوشت « پیامدهای اجتماعی یک درخواست» و در زیر تیتر بخشی ها از صحبت های کارشناسان را آورد. علی نجفی توانا به همشهری گفته « بهترین وسیله، اعمال روش های پیشگیرانه اخلاق مدار دین مدار و قانون مدار است.» طیبه سیاوشی هم با انتقاد به این طرح توضیح داده« ممکن است هرکس به هر دلیل با دیگری مشکل دارد گزارشی را به دادسرا اعلام کند»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here