زمان انتشار : ۱۹ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۹ | کد خبر : 481821 |

تیترها از دفاعیات تا فخر فروشی «زنگنه» گفتند/گزارش شرق درباره راه های شناسایی فساد را بخوانید

شفقنا رسانه-واکنش ها به مصاحبه جنجالی بیژن زنگنه، گزارشی از داستان نجفی در جبهه اصلاحات، مطالبه معلمان از وزیر آموزش و پرورش جدید از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت در یک مصاحبه مفصل با خبرگزاری خانه ملت به بسیاری از سؤالاتی که این روزها درباره صنعت نفت و عملکرد او مطرح می‌شود، پاسخ داد. او «زبان گویا، جیب بسته و کمربند محکم!» را ریشه بسیاری از این جنجال سازی‌های رسانه‌ای برشمرد. این موضوع به صفحه اول بسیاری از روزنامه ها آمد. روزنامه ایران عکس یک را به تصویری از زنگنه اختصاص داد و در تیتر به نقل از او نوشت «اجازه نمی‌دهم بابک زنجانی‌ها شکل بگیرند». این روزنامه سعی کرد مهم‌ترین سخنان زنگنه را در قالب سوتیتر به صفحه اول بیاورد که به صورت کلی نیاز خبری مخاطب را رفع کند. اگرچه این مطلب روز گذشته بر روی خروجی بسیاری از سایت ها قرار گرفت و محل شروع بحث های زیادی در صفحات اجتماعی شد.

روزنامه اعتماد هم  تیتر و عکس یک خود را به بازتاب این مصاحبه و مهم ترین محور سخنان زنگنه اختصاص داد و عنوان کرد « زبان گویا جیب بسته کمربند محکم». جلال میرزایی نماینده مجلس هم در سرمقاله این روزنامه با اشاره به حملاتی که این روزها به زنگنه و وزارت نفت می شود، نوشت « درحالی که این روزها با افزایش فشارهای کاخ سفید علیه ایران، وزارت نفت به یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین وزارتخانه‌های دولت و به تعبیری خط مقدم نبرد با فشارهای امریکا تبدیل شده، جریانی خاص در جناح مخالفان دولت، عزم خود را جزم کرده که به هر نحو، عملکرد این وزارتخانه را تحت‌الشعاع اقدامات تخریبی خود قرار دهد.چرا فکر می‌کنند زنگنه نمی‌تواند ما را به مقصد برساند؟ اساسا مقصد این دوستان کجاست که فکر می‌کنند وزارت نفت قادر به رساندشان به مقصود نیست؟! مخالفان باتوجه به اینکه می‌دانند که به هیچ عنوان نمی‌توانند زنگنه را بطور مستقیم به فساد متهم کنند، مباحث انحرافی همچون بحث کارتخوان‌ها را مطرح می‌کنند و آقای زنگنه نیز به‌درستی می‌گوید علت این است که شریک دزدان نمی‌شود. ما در این سال‌ها از نزدیک شاهد بودیم که دوستی و دشمنی زنگنه صرفا براساس منافع ملی و مصالح وزارت‌خانه تنظیم می‌شود و هیچ خط‌قرمزی جز این مهم ندارد.زنگنه اهل توصیه‌پذیری نیست و بعضا شاهد بودم که در جلسات خصوصی گفته می‌شود که آقای زنگنه دوستی سرش نمی‌شود! همچنین که به یاد دارم اخیرا یکی از نمایندگان در جلسه‌ای به آقای زنگنه می‌گفت که چرا به حوزه انتخابیه‌اش کمک نکرده، درحالی که آن نماینده مدعی بود که ۳ سال در قبال زنگنه سکوت کرده است.»

روزنامه آرمان امروز هم تیتر یک را به سخنان زنگنه اختصاص داد و به نقل از او نوشت «جلوتر بیایید افشاگری می‌کنم». با این حال آرمان امروز هم به بازتاب مصاحبه روز گذشته پرداخت که بهتر بود این سخنان با چاشنی تحلیل همراه می شد تا نکته جدیدی برای مخاطب داشته باشد. این روزنامه در یکی از مطالب فرعی خود سعی کرد به علت «میانجیگری ژاپن میان ایران و آمریکا؟» پاسخ دهد و توضیح داد «ژاپن کشوری است که بیشتر به آمریکا نزدیک است تا ایران، با این حال چون یک کشور آسیایی است و چون از هرگونه تنش در منطقه خلیج فارس آسیب می‌بیند، می‌تواند میانجی قابل قبولی از سوی ایران باشد.»

اما روزنامه جوان در تیتر یک خود، مصاحبه زنگنه را گفت و گویی طلبکارانه خواند و در تیتری انتقادی نوشت « فخر فروشی به جای نفت فروشی» در بخشی از این متن آمده« نکته جالب اینجاست که زنگنه خود را پاسبان منافع ملی و دشمن دلالی در نفت معرفی می‌کند درحالی‌که در هیچ دوره‌ای از وزارت نفت، دلالی‌ها بیشتر از دوره وی نبوده و بیشترین منافع ملی کشور با صدارت او تضییع شده است. از کرسنت گرفته تا ضرر ۳۰ میلیارد دلاری در فاز ۱۱ پارس جنوبی، از دست دادن بازار‌های گاز، عقب‌ماندگی در توسعه میادین مشترک و از بین بردن زیرساخت‌های دور زدن تحریم و موارد دیگر، همگی دستاورد‌های شش ساله‌ای است که وزیر نفت به کشور تحمیل کرده است. اما او یاد گرفته است که هر نوع انتقادی را با تهدید و برچسب‌زنی پاسخ دهد و با ابزار زنجانی، به کاسبی از بابک مشغول است.»

روزنامه کیهان هم تیتر یک را به گزارشی تحلیلی درباره سفر «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن به ایران اختصاص داد و در تیتری طولانی تاکید کرد «ژاپن و آلمان میانجی نیستند با کلاه گشاد آمریکا می‌آیند!» و توضیح داد که «برخلاف برخی فضاسازی‌ها، مقامات ژاپن و آلمان برای میانجیگری و حفظ برجام و ارتقای روابط اقتصادی به ایران نمی‌آیند، بلکه اینها تنها در نقش «پیام‌رسان‌های ترامپ» به ایران سفر می‌کنند و هدف اصلی صرفا دلالی برای پیاده‌سازی خواسته‌های زیاده‌خواهانه رئیس‌جمهور آمریکا است.»

روزان هم در تیتر و عکس یک به بررسی ابعاد واکنش ها به تحریم صنعت پتروشیمی ایران از سوی آمریکا پرداخت و در تیتر نوشت «مذاکره؛ حرف تا عمل ترامپ». این روزنامه طرح جالبی برای این مطلب کار کرد و توضیح داد که «موج جدید تحریم آمریکا که صنعت پتروشیمی کشورمان را شامل شد نشانگر مضحک بودن ادعاهای صلح طلبانه دونالد ترامپ و تلاش های او برای گشودن مسیر مذاکره با تهران است».

روزنامه آفتاب یزد امروز هم تیتر یک خود را به سفر نخست وزیر ژاپن در روزهای آینده به ایران اختصاص داد و با مطرح کردن این سوال که چه تردیدهایی نسبت به نتایج سفر نخست وزیر ژاپن وجود دارد؟ در تیتر عنوان کرد« نگاه محتاط تهران به مسافر ژاپنی». این روزنامه عکس یک خود را به سوژه مهمی اختصاص داد و گزارش میدانی از وضعیت دانش آموزان استان گلستان تهیه کرد و در تیتری کنایه وار نوشت « کنکوری ها بعد سیل استعفای بطحایی را کم داشتند که رسید!»

روزنامه همشهری هم تیتر یک خود را به اقداماتی که وزیر آموزش و پرورش بعدی باید در اولویت کاری خود قرار دهد، اختصاص داد و نوشت « معلمان چشم انتظار مطالبات» و در زیر تیتر اشاره کرد، همزمان با استعفای بطحایی کارشناسان معتقدند وزیر آینده باید حقوق شهروندی و نشاط را در نظام آموزشی ارتقا دهد، رتبه بندی معلمان را اجرایی کند و آسیب های اجتماعی را در مدارس کاهش دهد. این روزنامه در مطلبی دیگر سراغ روایت همسایه های محمد علی نجفی از زندگی مشترک او و همسرش میترا استاد رفت و در تیتر به نقل از صحبت های همسایگان نوشت « آنها عاشق هم بودند»

بعد از اعتراف محمد علی نجفی به قتل همسرش یکی از واکنش هایی که نسبت به او بسیار جنجال برانگیز بود، توییت غلامحسین کرباسچی دبیر حزب کارگزاران سازندگی بود. به همین خاطر روزنامه سازندگی امروز با اختصاص تیتر و عکس یک خود به پرونده نجفی، در گزارشی خبری و تاریخی سراغ سابقه داستان محمد علی نجفی در جبهه اصلاحات و اظهارات و روایت اصلی کرباسچی و برداشت هایی نادرستی که از بیانات او شده بود، رفت و در تیتر خوبی نوشت « قصه ی پر غصه» این روزنامه همچنین در مطلبی دیگر نوشت « بازگشت به بازپرسی؟» و در زیر تیتر اشاره کرد وکلای پرونده نجفی از مقامات قضایی درخواست کرده اند، پرونده شهردار اسبق تهران جهت تحقیقات بیشتر به شعبه بازپرسی بازگردد.

روزنامه شرق امروز تیتر یک خود را به گفتگوی بسیار مفصلی با پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، درباره آسیب های ناشی از فساد در کشور اختصاص داد و در تیتر خوبی نوشت « ممنوعیت های فساد زا» سلطانی در بخشی از این مصاحبه توضیح داده« سازوکارهای کشف فساد ما بسیار عقب‌افتاده هستند. ما گزارشی را دو سال پیش داشتیم از مجموعه‌ای که متخصص کشف تقلب در صورت‌های مالی و حساب‌ها بودند. در آن گزارش خاطرم هست که می‌گفتند در ایران اکثر فسادها توسط دستگاه‌های نظارتی یا بازرسی از طریق شنود کشف می‌شود. در صورتی که در دنیا سازوکارهای کشف فساد از گزارش‌های ذی‌نفعان است. مثلاً فرض کنید همسایه‌ای هست که متوجه می‌شود همسایه‌اش یکباره دو ماشین بنز ۵۰۰ خریده است و این مسئله را گزارش می‌کنند.متأسفانه در کشور ما گزارش‌های مردمی تبدیل به زیرآب‌زنی شده است. به حسادت و این‌جور چیزها خلاصه می‌شود اما آنجا مردم چون می‌خواهند از منافع ملی خود حراست کنند، هر موضوعی را که مستندا احساس کنند نیاز به بررسی دارد، گزارش می‌کنند. بیشتر هم مسائل مالی است.»

روزنامه خراسان عکس یک را به تصویری از ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و اخذ آخرین دفاع او اختصاص داد و در تیتر از «ماجرای رانت گوشتی متهم ردیف اول» نوشت.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here