زمان انتشار : ۱۸ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۰۹ | کد خبر : 481785 |

حاشیه های استعفای بطحائی به تیترها آمد/گزارش ایران را درباره «سفرهای دیپلماتیک به تهران» بخوانید

شفقنا رسانه-اهداف سفر وزیر امور خارجه و نخست وزیر  ژاپن به ایران، استعفای وزیر آموزش و پرورش، سخنرانی مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد امام خمینی (ره) از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، دو روز پیش وزیر آموزش و پرورش از سمت خود استعفا داد این خبر امروز به صفحه یک بیشتر روزنامه ها آمد. روزنامه سازندگی با اشاره به تصمیم بطحایی برای شرکت در انتخابات مجلس، تیتر خوبی انتخاب کرد و نوشت « عطای وزارت به لقای وکالت » تیتر خبری است و بهتر بود روزنامه به ارزیابی تصمیم جدید این وزیر و صلاحیت او برای این کار می پرداخت.

اما روزنامه آفتاب یزد از بعد دیگری به این استعفا واکنش نشان داد و در تیتری کنایه وار نوشت « چرا دولت آسمان و ریسمان می بافد؟» و در زیر تیتر با انتقاد عنوان کرد، اگر هدف دولت خدمت به مردم باشد، دست وزیر بازتر از نماینده مجلس است. این روزنامه تیتر یک خود را به هدف سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اختصاص داد و با اشاره به گمانه هایی درباره این سفر که گفته شده حامل نامه ترامپ به ایران است، نوشت« بازی سیاسی به موازات تحریم اقتصادی» و در زیر تیتر توضیح داد، الجزیره در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه در وزارت خارجه مدعی است که ترامپ در نامه ای به ایران، اعلام کرده آماده است جان بولتون را برکنار کند و ممکن است نخست وزیر ژاپن حامل نامه ویژه ترامپ برای تهران باشد. برخی می گویند اینها نشان می دهد که آمریکا می خواهد به گونه ای از فضای رسانه ای استفاده کند تا توپ را در زمین ایران بیندازد. شاید این را بتوان بازی سیاسی آمریکا به موازات تحریم های اقتصادی اش علیه ایران دانست. اکنون شینزو آبه این نقش را بر عهده خواهد گرفت؟ آفتاب یزد در گفت و گو با کارشناسان به بررسی این موضوع می پردازد.

روزنامه همشهری هم تیتر یک خود را به اهداف سفرهای وزرای خارجه به ایران اختصاص داد و نوشت « میهمانان تهران» و در زیر تیتر اشاره کرد، وزیر خارجه آلمان و رییس آلمانی اینستکس در ۲ روز آینده به تهران می آیند، اما مهم تر از این، سفر بی سابقه نخست وزیر ژاپن به ایران است، پیش از او،  وزیر خارجه این کشور عازم تهران می شود. این روزنامه در عکس یک به رتبه نخست سفر در این تعطیلات پرداخت و نوشت « مازندران ۵ میلیون اقامت در ۳ روز» و در زیر تیتر اشاره کرد، این بار هم رتبه نخست سفر در تعطیلات به مازندران اختصاص یافت.

روزنامه اعتماد عکس بسیار خوبی را به خبر استعفای سید محمد بطحایی اختصاص داد و با نگاهی به حواشی این استعفای ناگهانی در تیتری شبیه سازندگی عنوان کرد « پایان وزارت سودای وکالت».

روزنامه ایران هم عکس یک را به استعفای بطحایی و حاشیه های خداحافظی ناگهانی او از آموزش و پرورش اختصاص داد و در تیتر از «پایان وزارت با پرونده های نیمه تمام» نوشت. روزنامه روزان هم عکس و تیتر یک را به حواشی این استعفا اختصاص داد و در تیتر به «بحران در کابینه دوم» اشاره کرد و در زیر تیتر نوشت «وزیری که دوست داشت نماینده مجلس باشد». این روزنامه توضیح داد «از مجموع گزاره ها چنین می توان استنباط کرد، باورکردنی نیست که بطحایی برای کاندیداتوری مجلس از وزارت آموزش و پرورش بیرون آمده باشد. اینکه گمانه زنی ها درباره اختلاف بر سر طرح رتبه بندی معلمان یا چگونگی پرداخت معوقات فرهنگیان مسئله است یا نه، هنوز مشخص نیست. آنچه که پیداست بحران در کابینه روحانی است. بطحایی اولین وزیری نیست که از کابینه دوازدهم جدا می شود».

«ترافیک سفرهای دیپلماتیک به تهران» تیتر جالب روزنامه ایران است که در تیتر یک به بررسی سفر این هفته وزیر خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن به تهران پرداخته است.

 

خراسان و کیهان عکس و تیتر یک را به سخنان چهار روز پیش رهبری در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) اختصاص دادند. کیهان در تیتریک به نقل از ایشان نوشت «هدف مقاومت بازدارندگی است /هم نظامی هم اقتصادی و هم سیاسی». خراسان هم در تیتر به «اجزای پنج گانه منطق مقاومت» که رهبری با اشاره به سیره امام خمینی(ره) تبیین کرده بودند اشاره کرد و در زیر تیتر به نقل از ایشان نوشت «زرنگ‌بازی سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا، مسئولان جمهوری اسلامی و ملت را فریب نخواهد داد».

«قاطع ترین دموکرات» تیتر کوتاه عکس یک سیاست روز است که به بررسی عملکرد سه دهه گذشته مقام معظم رهبری پرداخت و در رو تیتر نوشت «سی سال رهبری، سی سال بصیرت بخشی». این روزنامه در تیتر یک به ارزیابی تاکیدات رهبری بر راهبردهای اقتصادی پرداخت و در تیتری طولانی از «مشکلات اقتصادی و مسئولیت بر زمین مانده مسئولان» نوشت.

روزنامه شرق عکس یک خود را به اظهارات رهبری در مراسم سالگرد امام خمینی (ره) اختصاص داد و به نقل از ایشان نوشت «هر جا مقاومت کردیم پیش رفتیم». شرق در تیتر یک امروز تبعات آخرین تصمیمات برای واگذاری سهام دولتی بخش صنعت را بررسی کرد و نوشت « احتمال ورود پول کثیف به خصوصی‌سازی». در بخشی از این متن آمده « دولت تصمیم دارد سهام بخش دیگری از اموال خود را واگذار کند. در جدیدترین تصمیم سازمان خصوصی‌سازی قرار است سهام صنایع ملی مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، ایران‌خودرو و سایپا به بخش خصوصی واگذار شود. واگذاری‌هایی که تاکنون چندان موفق نبوده‌اند و منفعتی برای کارگران و مردم به همراه نداشته‌اند، باز هم قرار است در دستور کار باشد. با وجود تمام مشکلاتی که در جریان خصوصی‌سازی‌ها تاکنون بروز کرده است، باز هم دولت تصمیم دارد بخش دیگری از اموال خود را در راستای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ واگذار کند.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here