زمان انتشار : ۱۲ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۲ | کد خبر : 481672 |

سفر احتمالی ظریف به «ریاض» به تیترها آمد/گزارش سیاست روز را درباره این سفر احتمالی بخوانید

شفقنا رسانه-نسشت سران اتحادیه عرب، بررسی اصل ۵۹ قانون اساسی،شرط سفر ظریف به عربستان و اجرای طرح جدید دولت برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، محمد جواد ظریف در مصاحبه با العالم اعلام کرد که اگر دولت سعودی این آمادگی را داشته باشد که سیاست خود را تغییر دهد، من فردا می توانم در ریاض باشم. این مسئله به صفحه اول روزنامه ها آمد. روزنامه ایران در تیتر یک به نقل از ظریف نوشت «عربستان آماده باشد فردا به ریاض می‌روم» و در زیر تیتر نوشت«مراجع عالی کشور باید درباره مذاکره با امریکا تصمیم‌گیری کنند». البته روزنامه می توانست در زیر تیتر، شروط ظریف –تغییر سیاست عربستان- را بیاورد چراکه این تیتر تحکمی و قطعی است در حالیکه پاسخ ظریف با قید و شرط است. سیاست روز هم در عکس یک سعی کرد این پیشنهاد ظریف را از نگاه محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی بررسی کند. روزنامه به نقل از او نوشت«سران سعودی باید در صدد جبران باشند» و در زیر تیتر این انتقاد را مطرح کرد که «شیوه بیان آقای ظریف دیپلماتیک نیست». سیاست روز همچنین تیتر یک را به ماجرای محمد علی نجفی اختصاص داد و در تیتری طولانی از «تکرار داستان جابه جایی قاتل و مقتول» نوشت. روزنامه توضیح داد که «هم طیف های سیاسی نجفی به جای تحلیل چرایی ماجرا از پرداختن رسانه های رقیب به ماجرا تا حدی عصبانی شدند که شاهدیم کم کم جای قاتل و مقتول در حال تغییر است و دفاع از مظلومیت قاتل به حدی شدت گرفته که اگر اصل ماجرا را نمی دانستیم شک می کردیم استاد نجفی را کشته باشد تا نجفی استاد را! …».

روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از نشست سران اتحادیه عرب در مکه اختصاص داد و با اشاره به سخنان برهم صالح، رییس جمهور عراق که از موضع گیری های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده بود، در تیتر خوب و کوتاهی نوشت « مقاومت در مکه». این روزنامه در بخشی دیگر گزارشی از زندگی « میترا استاد» از شورای شهر تا زندگی با یک سیاستمدار نوشت و در تیتر عنوان کرد« یک داستان هیچکاکی».

روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک امروز خود سراغ مصاحبه با یک کارشناس در خصوص روابط ایران و هند رفت و در تیتر بسیار مناسبی نوشت « هشدار تهران به دهلی نو» با توجه به تازگی سوژه، بهتر بود روزنامه قسمت هایی از مصاحبه  را به صورت سوتیتر می آورد. این روزنامه در رو تیتر توضیح داد« یک منبع آگاه به آفتاب یزد گفته است، در صورت استمرار سیاست های جدید هند، احتمالا ایران تصمیم دارد در مناسبات اقتصادی خود با این کشور تجدید نظر کند و خرید اقلام غذایی را از پاکستان انجام دهد.

روز گذشته دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی برگزار شد. روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به بیانات خاتمی بعد از دادگاه و در جمع خبرنگاران اختصاص داد و به نقل از او نوشت « این دادگاه می تواند ختم دعواهای سال ۸۸ باشد» روزنامه در بخش دیگری از این گزارش با سعید شریعتی درباره دفاعیات خاتمی مصاحبه کرد و در تیتر صریح و خوبی به نقل از او عنوان کرد « ۸۸ بعد از ده سال به امری تاریخی بدل شده است.»

روز گذشته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به محاکمه بوریس جانسون وزیر امورخارجه انگلستان به دلیل وعده‌های دروغ در تبلیغات انتخاباتی ، در توییتر خود از قوانین انتخابات در کشورمان گلایه کرده بود. روزنامه شرق تیتر یک خود را به این مسئله اختصاص داد و نوشت «سکوت قانون مقابل دروغ سیاسیون» .


روزنامه همشهری امروز صفحه خوبی بست. این روزنامه تیتر یک خود را به مصاحبه با حقوقدان ها با توجه به صحبت های اخیر روحانی در جمع اصحاب رسانه که از اصل ۵۹ قانون اساسی سخن گفته بود، اختصاص داد و در تیتر جذاب و گیرایی نوشت« همه پرسی تابو نیست» در این مصاحبه، حسین میرمحمد صادقی توضیح داده: اگر بنا بود رفراندوم هیچ گاه قابل اجرا نباشد ضرورتی نداشت که یک اصل قانون اساسی به این موضوع تخصیص یابد. نعمت احمدی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته: فکر می کنم در عمل ما هیچ وقت نتوانیم اصل ۵۹ قانون اساسی را پیاده کنیم.

روزنامه کیهان در تیتر یک گزارشی از لزوم اصلاح ساختار بودجه کار کرد و در تیتری طولانی نوشت «چگونه شرکت‌های دولتی ۷۰ درصد بودجه کشور را می‌بلعند». این روزنامه انتقاد کرد که «بودجه‌های سالیانه کشور سالهاست از ایرادات ساختاری رنج می‌برد و این نقایص اساسی بسترساز بسیاری از مشکلات پیدا و پنهان کشور و فسادهای مختلف شده است. مقامات دولت ومجلس در ادوار مختلف هر کدام به نوعی به این‌اشکالات مهم‌اشاره کرده‌اند اما هیچ گاه عزم جدی برای رفع این ایرادات مشاهده نشده است . این وضعیت ادامه داشت تا اینکه تا سال گذشته ارائه لایحه بودجه به مجلس بااندکی تاخیر از سوی دولت صورت گرفت و دلیل این تاخیر هم رفع برخی ایرادات ساختاری رهبر انقلاب نسبت به لایحه بودجه اعلام شد؛ البته بعد از اینکه لایحه بودجه ارائه شد مشخص گردید مشکلات ساختاری بودجه‌ریزی همچنان باقی است و فقط برخی نکات غیرساختاری از سوی دولت در بودجه لحاظ شده است».

اجرای طرح جدید دولت برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، با کلنگ زنی یک پروژه مسکونی شهر اندیشه توسط وزیر راه، آغاز شد. وزیر راه در حاشیه این مراسم با بیان این که نمی توان برای اجاره بها سقف تعیین کرد، از رویکردهای جدید این وزارتخانه در حوزه بازار اجاره مسکن برای راه اندازی نظام اجاره داری خبر داد. به عبارتی موسسه‌هایی به وجود خواهد آمد که هر کسی می‌خواهد خانه خود را اجاره دهد به این موسسه‌ها واگذار می‌کند و در قالب یک شیوه نامه، قرارداد اجاره نوشته می‌شود. این مسئله به تیتر یک خراسان آمد و در تیتری خبری نوشت«نظام «اجاره داری» ایجاد می شود». البته مطلب روزنامه در قالب خبر صرف و پوشش سخنان وزیر راه ماند که بهتر بود درباره نکات مثبت و منفی این طرح با کارشناسان صحبت می شد.

روزنامه روزان بعد از چند روز جنجال و واکنش بر سر عملکرد صداوسیما درباره پوشش اعترافات نجفی، امروز گزارشی از این واکنش ها را به تیتر و عکس یک آورد و در تیتر نوشت«سیمای یک متهم در رسانه ملی». بهتر بود این مطلب در یکی از مطالب فرعی صفحه اول کار می شد تا تیتر و عکس یک را به آن اختصاص دهد. چراکه مطلب موضوع جدیدی برای مخاطب ندارد و بسیاری از رسانه ها در روزهای گذشته به این نحوه عملکرد صداوسیما انتقاد کردند.

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here