زمان انتشار : ۱۰ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۵ | کد خبر : 481614 |

تقدیر شفقنا از بهروز بهزادی؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

بهروز بهزادی؛ پیشکسوت مطبوعات/ عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی برای اهالی رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم بودند و با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌هایشان به مسئولان کمک می‌کردند، باید  در حال حاضر هم با انتقال تجربیات و توصیه‌های خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها در جامعه یاری رسانند.

به گزارش شفقنا رسانه، این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند و جایگاه‌شان را ارج نهند. به همین خاطر شفقنا‌ رسانه در نظر دارد هر هفته  دیداری با پیشکسوتان مطبوعاتی داشته باشد و از تجربیات آنان بهره بگیرد.

این هفته شفقنا میزبان بهروز بهزادی بود. او که نزدیک به ۵۰ سال در تحریریه ها مشغول به کار است، طلیعه کار خود را از دوران مدرسه و عشق به انشاء نویسی می داند. بهزادی تعریف می کند که پدرش بخشی از درآمدش را خرج خرید دو روزنامه کیهان و اطلاعات می کرد و همین باعث آشنایی او با روزنامه ها و مجلات مهم آن روزگار شد.

او در سال ۴۷  وارد روزنامه اطلاعات می شود و به خاطر قلم خوبی که داشت، یک سال بعد دبیر صفحه حوادث می شود. بهزادی معتقد است آن زمان روزنامه ها تیراژ بالا و مخاطبان زیادی داشتند و دلیل این کار را انعکاس نیازهای مردم در صفحات مطبوعات می داند و با انتقاد از توجه نکردن روزنامه های امروزی به مخاطب، بیان می کند: متاسفانه الان رسانه ها به گونه ای عمل می کنند که مردم دیگر خودشان را در آن‌ها نمی بینند. در حالیکه اگر توجه رسانه ها به مسائل مردم و دغدغه ها و نیازهای آن‌ها برگردد، قطعا مردم هم به رسانه ها توجه می کنند.

این پیشکسوت مطبوعاتی که کارش را با سرویس حوادث شروع کرده، به پوشش اخبار پرونده «محمد علی نجفی» انتقاد می کند و می گوید: رسانه ها باید ملاحظات اخلاقی را در این باره رعایت کنند و هر موضوع تازه ای را که می شنوند، سریع آن را تبدیل به خبر نکنند.

او مثال می زند: شاهد بودیم که هنوز با توجه به ابهامات فراوان در این پرونده، برخی رسانه ها بدون توجه به حکم دادگاه و قاضی، نجفی را مجرم خواندند. هر چند خود نجفی به قتل هم اعتراف کرد، اما رسانه ها نباید مرزهای اخلاق حرفه ای را زیر پا بگذارند. خبرنگاران باید در این موضوع حساس، نسبت به انتشار اخبار با مسئولیت اجتماعی رفتار کنند.

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here