زمان انتشار : ۹ خرداد ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۶ | کد خبر : 481592 |

واکنش ها به اعترافات «نجفی» ادامه دارد/گزارش همشهری از آسیب شناسی این پرونده را بخوانید

شفقنا رسانه-واکنش ها به اعترافات محمد علی نجفی به قتل همسرش همچنان یکی از خبرهای داغ رسانه هاست.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ایران تیتر یک را به گزارشی تحلیلی از تغییر معنادار در رفتار نرخ تورم در اردیبهشت ماه اختصاص داد و در تیتری خبری نوشت «شتاب تورم کاهش یافت». این روزنامه توضیح داد که «با وجود رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده اردیبهشت ماه که به تازگی از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است، بررسی این آمار نشان می‌دهد که پس از وقوع بالاترین نرخ تورم ماهانه در فروردین ماه امسال، حرکت این شاخص در اردیبهشت ماه تغییر جهت داده و به کمترین میزان رشد در ۱۱ ماه اخیر رسیده است و می‌توان انتظار داشت نرخ تورم طی ماه‌های آتی، در صورت تداوم وضعیت موجود، روند نزولی داشته باشد». ایران همچنین در مطالب فرعی خود گزارشی از نحوه اطلاع رسانی پرونده شهردار اسبق تهران در رسانه ملی و مطبوعات را کار کرد و از کارشناسان حوزه ارتباطات پرسید که نحوه پرداختن رسانه‌ها و مطبوعات به حادثه جنجالی قتل همسر دوم فردی مشهور و دارای سابقه سیاسی، چگونه باید باشد؟ و آن‌ها در پاسخ اظهار داشتند که این نوع حوادث در جامعه بارها اتفاق می‌افتد، اما بهره‌برداری‌های جناحی و سیاسی از این حوادث موجب بهم ریختگی سلامت روانی جامعه و بی‌اعتمادی افکار عمومی به رسانه‌ها می‌شود. روزنامه تیتر خنثی «پرونده نجفی؛ جذابیت رسانه‌ای و اخلاق حرفه‌ای» را برای این گزارش انتخاب کرد.

سیاست روز هم نیم تای پایین صفحه اول را به ماجرای قتل میترا استاد اختصاص داد. این روزنامه با انتخاب دو تیتر دیروز روزنامه وطن امروز و خراسان در رو تیتر نوشت «شلیک به قلب اصلاحات/ عشق و جنایت در سعادت آباد» و در تیتر از «تلاش برای تبرئه نجفی» انتقاد کرد. روزنامه توضیح داد «با وجود اینکه همه شواهد نشان می داد نجفی قاتل همسر دوم خود است اما رسانه های اصلاح طلب در اقدامی غیر حرفه ای سعی در تبرئه او داشتند و با عناوینی مثل نجفی متواری نشده، تحقیقات از همسر مقتول در حال انجام است و… می خواستند افکار عمومی را منحرف کنند» و خبرگزاری ایسنا و ایلنا را سردمدار این تکذیبیه ها دانست و انتقاد کرد که این اقدامشان نشان داد «نمی توانند حتی خبر حوادث و جنایی را بدون عینک جناحی و سیاسی نگاه کنند».

برخی از روزنامه ها هم سعی کردند با توضیح دادن اعترافات نجفی در جمع خبرنگاران به بازتاب آن در بخش های فرعی روزنامه بپردازند. اگرچه این توضیحات روز قبل توسط خبرگزاری ها در قالب ویدئو و متن منتشر شده با این حال آنچه مورد بحث است نحوه تیتر زدن رسانه ها و جهت گیریشان قبل از رای دادگاه است. روزنامه کیهان در تیتر از «پرونده عبرت» نوشت و از « آغاز رسیدگی به جنایت جنجالی نجفی» خبر داد. خراسان هم در تیتری طولانی نوشت «اعتراف جلوی دوربین در کمال آرامش !».

روزنامه هفت صبح بخشی از صفحه یک خود را به جزئیات تازه این پرونده، خبرها و اعتراف های محمد علی نجفی اختصاص داد و با ملاحظات درستی که ناشی از ابهامات موجود در این پرونده است، در تیتر نوشت « زندگی شخصی یک متهم به قتل» و در گزارش خود به صحبت های همسر اول و دختر و پسر مقتول اشاره کرده است. این روزنامه در تیتر دیگری به توضیحات پلیس درباره چگونگی حضور شهردار سابق تهران در اداره آگاهی پرداخت و عنوان کرد «شب شگفت شاپور» هر دو مطلب خالی از تحلیل است و خواننده در هر دو گزارش نکته تازه ای نمی بیند، بهتر است روزنامه ها به دنبال بررسی ها و فرضیات جدید بروند تا برای خواننده جذابیت داشته باشد.

آفتاب یزد از بعد دیگری به این موضوع واکنش نشان داد و به جای مطرح کردن سوالات جدید درباره این پرونده و یافتن پاسخ برای ابهامات مخاطب، در تیتر یک خود به بررسی واکنش ها نسبت به این حادثه پرداخت و در این میان با اشاره مستقیم به تیتر روز گذشته روزنامه سازندگی و توییت کرباسچی در تیتری کنایه وار نوشت « قتل اخلاق» و در زیر تیتر توضیح داد، چه رسانه ها و چه نخبگان سیاسی، سوگمندانه برخی افراد و رسانه ها این حادثه را ابزاری کردند برای تسویه حساب های سیاسی خود. جالب آنکه حتی بعضی از اصلاح طلبان نیز که زمانی هم حزب نجفی بودند اخلاق را به معنای واقعی کلمه به پای منافع شخصی و جناحی خود ذبح کردند. آفتاب یزد در مطلبی دیگر به بررسی ابعاد حقوقی رویکرد تلویزیون در قبال نجفی پرداخت.

یکی از مطالب خوب روزنامه ها به عکس یک روزنامه همشهری اختصاص دارد که در گفت و گو با کارشناسان پرونده قتل دوم همسر دوم نجفی را آسیب شناسی می کند و در تیتر بسیار خوبی عنوان کرد « کالبد شکافی یک فاجعه». مجید رضاییان مدرس دانشگاه به همشهری گفته : رسانه ها باید به سراغ ریشه های این حادثه بروند.

روزنامه کیهان و خراسان همچنین تیتر یک را به سخنان رهبری در دیدار با استادان و اعضای هیأت های علمی دانشگاه‌ها اختصاص دادند. کیهان به نقل از رهبری نوشت «مذاکره تاکتیک آمریکا برای تکمیل راهبرد فشار است» و خراسان هم تیتر کوتاه «نقشه فشار و مذاکره» را انتخاب کرد.

اما روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین هادی خامنه در مراسم احیا شب بیست و سوم ماه رمضان اختصاص داد و به نقل از او در تیتر نوشت « همه مقصریم، عذرخواهی می کنیم».تکرار این سخنان بعد از دو روز قطعا نمی تواند برای خواننده رغبتی در خواندن ایجاد کند ولی روزنامه می توانست با استفاده از همین سخنان به تحلیل شرایط و وضعیت امروز کشور می پرداخت و با رویکرد نویی گزارش خود را منتشر می کرد هر چند سرمقاله امروز اعتماد با همین رویکرد است.

روزنامه شرق امروز تیتر یک خود را به مصاحبه با وکیل بابک زنجانی اختصاص داد و با اشاره به سرنخ های تازه از پرونده اتهامات او نوشت « کلید پرونده ۱۰ کشتی گمشده» تیتر جالبی است اما با اشاره به اطلاعات موجود روزنامه، بهتر بود جزئیات بیشتری از این مصاحبه به صفحه یک بیاید. در بخشی از این متن آمده « طبق بارنامه‌هایی که در دادگاه زنجانی مطرح شده، ۱۰ کشتی نفت معادل ۲۰ میلیون بشکه نفت از ۱۷ کشتی که در پرونده زنجانی مطرح است، ردوبدل شده، اما با بررسی‌ها مشخص شد که در اسناد جی‌پی اس‌های ماهواره‎ای، کشتی‎ها به مقصدی که در بارنامه به آن اشاره شده است، نرفته‌اند.سؤال اینجاست این کشتی‌ها با این حجم از محموله که بر مبنای ادعای وکیل زنجانی، ارزش حدودی آن بالای یک میلیارد یورو است، کجا هستند؟رسول کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی، در گفت‌وگوی خود با «شرق»، خبر می‌دهد بارنامه‌هایی که در جلسه دادگاه زنجانی مطرح شده و روی بدهی‌های او نشسته است، با بارنامه‌هایی که بعد‌ها در شعبه سوم بازپرسی کارکنان دولت در پی شکایت زنجانی از منفرد و وزارت نفت، ارائه شده، کاملا متفاوت است.»

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here